Scaun cu sange raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de j.tramblay cu 12 ani in urma

Tocmai am avut un scaun cu sange. Am observat la sfarsit pe hartia igienica, dureri nu am si nici mancarimi. Tin sa mentionez ca in ultima saptamana am tinut o dieta bogata in calorii pentru a pune ceva masa musculara. Trebuie sa merg la doctor? Va rog ajutati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dacă asemenea situaţie (prezenţa sângelui după defecaţie) se va repeta şi la următoarele scaune ar fi indicat consultul unui medic gastroenterolog (pentru a putea elimina posibilitatea existenţei unei fisuri anale sau a unor eventuali hemoroizi).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

popovici daniel (acum 12 ani)

buna in uram cu aproximativ 4 luni am avut scaun cu sange .sangele era de culoare rosu aprins. vreau sa mentionez ca sangele nu era doar niste firicele in scaun era la sfarsitul scaunului cand mi se parea ca am gaze dar defapt imi curgea sange destul de mult vizibil.problema este ca eu locuiesc in barcelona si am mers la medic unde mi au facut o analiza de rectosigmoidoscopie la un spital foarte bun unde mi au spus ca analiza mi a iesit bine ca nu am nimic.dupa analiza asta la vreo 2 saptamani am facut iar la fel ca prima data sange destul la sfarsitul scaunului.in toaleta era plin de stropi iar apa era toata rosie de sange.m am uitat in scaun unde nu era nici un firicel de sange iar dupa aceea m a durut cateva minute stomacu parca niste junghiuri.va rog sa mi spuneti ce ar putea fi si ce analize ar trebui sa mi mai fac.(la un film la stomac mi au zis ca am aer in stomac) nu stiu ce sa fac pt ca eu stau asa nu mi au dat nici un diagnostic sau tratament.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popovici daniel (acum 12 ani)

buna as vrea sa mai comentez ceva.dupa 4 sau 5 ore de la comentariul de mai sus am avut iar scaun dar cu foarte putin sange numai niste firicele.m am hotarat sa merg la urgenta.acolo dupa un controlrectal m i sa spus ca am hemoroizi.nici nu mai stiu ce sa cred.as dori sa stiu daca hemoroizii de gradul 3 pot provoca asa o sangerare ???
astept un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: