:) o mica intrebare

Hemoroizi
Intrebare postata de gaba3 cu 12 ani in urma

Buna :) am si eu o prietena care are hemoroizii dar ii e rusine sa se duca la doctor ..ce ar putea sa ia,sa faca pentru a scapa de ei ,deoarece o deranjeaza f tare ?:) astept raspuns...multumescc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

Pena (acum 12 ani)

De hemoroizi nu prea se poate scapa. Daca ii ai, numai prin operatie se rezolva, dar apar din nou dupa un timp. Ceea ce poate face prietena este sa evite constipatia care favorizeaza aparitia hemoroizilor. Constipatia se evita prin alimentatie corecta, lichide, fibre, fructe. Trebuie evitat consumul de alimente condimentate, piperate, statul mult pe scaun, statul in picioare. Sunt multe reguli.
In crize poate folosi supozitoare antihemoroidale: Proctoglyvenol, ultraproct, hemorzon si unguente cu aceleasi denumiri. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

iti multumesc...:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornelia (acum 11 ani)

Tratament-
DETRALEX 2 comprimate de 3 ori pe zi, timp de 3 zile, apoi 2 comprimate dimineata si 2 comprimate seara , timp de 3 zile ,apoi se continua cu 2 comprimate pe zi ,timp de 30 zile. In acest timp, sa evitati piperul, mustarul, si orice aliment care contin cele amintite, sa mancati multe fibre, salate, din orice verdeturi,
.Deasemenea dupa defecatie aplicati un supozitor de PROCTOLOG sau PROCTOGLIVENOL ,inaintea acestuia, folositi local si crema de PROCTOGLIVENOL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sweety (acum 11 ani)

nu mai dati voi tratamente dupa ureche sau pe care le-ati folosit voi...ca fiecare persoana are organism diferit si raspunde altfel la acelasi tratament! cel mai bine intrebi un medic....iti faci analize...si apoi un tratament....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

sigur fe bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 11 ani)

cu rusinea mori de boala....Sa mearga la medici pana gaseste solutia. Igiena locala cu multa apa, unguente specifice (interni, externi) si repaus pana trece criza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flo (acum 11 ani)

...am avut si eu si nu pot sa spun ca nu mai am, au aparut din nou, poate si din neglijenta mea. Singura cale de scapare ar fi operatia si asta pana nu e foarte tarziu(cum am procedat eu), ar fi posibil sa faci o criza hemoroidala sau sa faci alte complicatii.Cert e ca trebuie sa consulti un medic specialist (chirurg) si numai el e in masura sa ia decizii dupa un diagnostic si investigatiile necesare.Ferestete de raceala (nu te aseza cu sezutul pe scaune reci). Exista si tratament local cu diverse alifii sau supozitori. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

iti multumesc:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

romeo (acum 11 ani)

m-am confruntat cu aceeiasi problema,incearca cu hemorzon unguent (se aplica pe locul cu pricina si detralex pastile 6 comprimate pe zi, in primele 4 zile, apoi 4 comprimate pe zi, in urmatoarele 3 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

celya (acum 11 ani)

un remediu naturist: se taie un sfert de cartof crud, cubulete sau feliute foarte subtiri si se aplica seara cu o jumatate inainte de culcare, intre fese...cartoful face sa nu mai inainteze...e f. bun acest tratament....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

asta cand este inflamat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gaby 18 (acum 11 ani)

Buna, prietena ta sa mearga la farmacie si sa cumpere supozitoare ULTRAPROCT.
Foloseste 2 / zi (unul dimineata si altul seara dupa o toaleta cu ceai de musetel)
In exerior sa se unga cu crema de galbenele si vitamina E.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 11 ani)

detralexul este foarte bun
tablete
in 7 zile eu am scapat de probleme si de cand am facut tratamentul nu mi''au mai aparut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

iti multumesc..am sa ii spun sa ia de la farmacie ....problema e k ea are hemoroizii de cand este mica...nu a mai spus multora pentru ca ii este rusine,deaceea am incercat sa o ajut intreband pe internet.Am fost placut surprinsa sa vad cata lume este aici sa iti ofere sfaturi:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidia40 (acum 11 ani)

apeleaza la clinica Proctomed Bucuresti, specializata in asa ceva . Se fac interventii fara bisturiu,cu tehnologie de ultima generatie. Eu m-am tratat aici acum 4 ani si nu au recidivat. Pretul este pe masura. Nu trebuie sa-ti fie rusine pt ca aici doctorii numai de hemoroizi se ocupa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea ki (acum 11 ani)

simplu : crema de galbenele in zona afectate :P ieftin si eficient! mai bun decat hemorzon sau alte creme facuta pentru hemoroizi :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

multumesc de sfat:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

operatia nu este singura cale (acum 11 ani)

Hemoroizii apar de la stagnare a circuitului sanguin in zona pelvina si ca urmare a unor dereglari hepatice, ficatul gestionand sangele. Ca urmare se pot vindeca atat cu remedii naturiste cat mai ales cu remedii homeopatice. Mergeti la un medic bun sau cumparati o carte de homeopatie buna si tratati-va singura, caci sansa de vindecare asa este mai mare decat ati merge la cei mai buni specialisti. Folosirea bisturiului este doar recunoasterea neputintei de a vindeca cu mijloace neinvazive si solutia cea mai p***a caci se elimina numai simptome (vene!) si nu se actioneaza deloc la cauza.
Este ca si cum ai pune guma de mestecat la gaura dintr-un pneu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 11 ani)

Am avut si eu aceeasi problema, inainte si dupa nastere. Cauza aparitiei este constipatia, iar pentru inlaturarea acesteia, medicul meu mi-a recomandat herbolax (un medicament natural pe baza de cicoare, un produs extraordinar, caci de 7 ani nu am mai avut probleme) 2 pastile seara inainte de culcare timp de 2 saptamani, iar apoi doar cate una inca 2 saptamani. Bai locale cu ceai de galbenele si/sau pelin, si seara la baie, e bine de facut cate o mica clisma pentru a nu mai ramane materii fecale in rect, este calmanta si reduce si inflamatia. Totul se face cu rabdare si perseverenta. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaba3 (acum 11 ani)

va multumesc pentru sfaturi :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2