Hemoroizi...?

Hemoroizi
Intrebare postata de gabriela269 cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Ma confrunt si eu cu o problema de genul, dar nu stiu exact ce poate fii. Lucrez de 3 ani si jumatate cate 8 ore pe zi pe scaun ( munca de birou) si mananc cam pe apucate...De ceva timp am mancarimi in zona anusului si am observat o umflatura in afara ( care se observa doar in pozitie de sezut). Dureri in timpul scaunelor nu am, dar am observat ca atunci cand sunt constipata, dupa scaun ramane un pic de sange pe hartia igienca ( asta se intampla destul de rar) iar daca sunt deranjata la stomac si am scaun moale...mancarimile se intensifica. Ce ar putea fi? Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

ramona21 (acum 14 ani)

Am si eu o problema...sunt insarcinata in 26 de saptamani si ma confrunt cu o sangerare anala,fara dureri,fara usturimi,fara mancarimi...pana acum am avut doar picatele de sanga pe care le consideram zgarieturi sau iritatii de la hartia igienik(obisnuiesc sa apas foarte tare cand ma sterg)...insa astazi am avut o pata mare de sanga si era de la anus,pt k m-am asigurat k nu e din vagin...ce poate fi??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Pt. Gabriela: Da, sunt hemoroizi, ai mare noroc ca nu simti dureri cand te duci la toaleta, dar umflatura care ti-a aparut este un semn clar ca sunt hemoroizi. Incearca sa bei lichide multe, sa consumi fibre, fructe si legume multe, poti sa-ti iei la serviciu iaurt in care sa pui musli si incearca sa te mai misti putin, nu sa stai toata ziua pe scaun. Cat despre picaturile de sange, foloseste Proctolog crema dupa ce iti faci toaleta locala si vei scapa de probleme. Sanatate multa.

Pt. Ramona: Tu sigur ai hemoroizi, nu cred ca exista femeie insarcinata care sa nu se confrunte cu problema asta, insa fiind insarcinata tu nu ai voie sa folosesti nici un fel de unguent sau supozitor fara sfatul medicului. Incearca mai mult un regim alimentar care sa contina multe fibre, fructe si legume crude, iaurturi, fa miscare putin mai multa, atat cat poti, si nu mai apasa hartia igienica asa de tare, poti sa o umezesti putin si efectul e acelasi, sau poti folosi servetele umede de bebelus care curata mai bine chiar decat hartia igienica.
Multa sanatate si sa ai un bebe sanatos si o nastere usoara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela269 (acum 14 ani)

Marialeea, multumesc mult pentru raspuns.Sincer mi-a fost jena sa vb cu cineva despre asta, nici cu medicul de familie ( singura pers care stie totul este viitorul meu sot cu are vb absolut orice :) )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan timisoara (acum 14 ani)

gabriela,cred ca ai hemoroizi externi si trebuie avut grija,trebuie facut exercitii fizice si mai ales ca tu stai 8 ore pe scaun sa mananci legume , fructe, iaurt si daca vezi ca mai apar probleme de genul acesta consulta un medic chirurg(nu te teme de cuvantul chirurg).iti mai dau un sfat benefic:foloseste cat mai putin hartia igenica.Acasa sau daca ai posibilitatea si la servici dupa fiecare scaun fa o baita calda la fund.Sanatate maxima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

mama mea a fost operata de hernie ,6luni in urma,acum de o luna incoace afost constipata si are durere mari jos inauntru,doctorii spunand ca are hemoroizi si trebuie operata,dar e prea mult pt ea ,deja fiind la a3a operatie,ce ii recomandati,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pt ana (acum 14 ani)

sa foloseasca ultraproct supozitoare, 1 dim. si unul seara si mai ales sa aiba grija sa nu fie constipata deloc: la 2-3 zile sa ia Sennax, 1 sau 2 comprimate, sau oricate vede ca ii ajuta - depinde de organismul si tolenranta fiecaruia -, sunt niste laxative naturale din fructul de Sennax si nu irita deloc colonul.
daca are si sangerari sa foloseasca proctolog supozitoare 1/zi dupa toaleta locala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

Buna seara!As vrea si eu un sfat de la dvs.De cateva zile mia iesit ceva in zona anusului o umflatura care e cam dureroasa.am mai avut o data acum vreo 4 luni si ma durea ffoarte tare nu puteam sa stau bine pe scaun.ba chiar am vazut o data si sange pe hartia igienica....am citit pe internet despre ce ar putea fi si am vazut ca se numesc HEMOROIZI insa scrie ca apar la femeile mai invarsta sau la cele insarcinate...eu nu ma incadrez in aceste categorii am doar 20 de ani.....spuneti-mi si mie un sfat!!va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurelia (acum 14 ani)

Buna ziua,am si eu o problema, in zona anusului mi-a aparut o mica umflatura dar cred ca exista si in interior pt. ca uneori simt durere la defecatie fara sa sangerez. Dupa ce folosesc o perioada Proctogivanol durerile cedeaza. Credeti ca poate fi ceva mai grav din moment ce reactioneaza in sens pozitiv la acest unguent?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pentru ana+aurelia (acum 14 ani)

durerile inseamna ca aveti hemoroizi. nu e nici un bai, numai ca trebuie sa aveti grija ce mancati si anume fara condimente (piper, ardei iute in special), sa consumati multe fructe si legume care au continut mare de fibre, iaurturi, ciorbe si lichide. cu un regim de viata sanatos o sa tineti si problema asta in frau. hemoroizii nu sunt ceva grav daca nu apar sangerari (hemoragii) extrem de abundente, atunci trebuie meers de urgenta la spital si operati.
si ana, nu exista o varsta anume pentru a avea hemoroizi. poate daca ai fi copil mic ar fi un semn de intrebare. hemoroizii se fac de la un regim de viata nesanatos pe care de fapt il avem cu totii, si anume daca consumi multa mancare nesanatoasa - fast food, sticksuri, cola, covrigi, croissante si alte nebunii - daca nu bei suficiente lichide (nu cola, pepsi sau fanta ca alea nu sunt deloc bune), si mai sunt multe motive. trebuie sa iti schimbi regimul de viata si citeste ce s-a scris la celelalte comentarii, ca sfaturile acelea sunt bune si pentru tine: poti folosi aceleasi unguente si creme si poti urma acelasi regim. de ce nu citesti tu cu atentie ce s-a scris mai sus? e valabil si pentru cazul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia popovici (acum 14 ani)

Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 14 ani)

buna ziua am si eu o problema am o mica umflatura in juru anusului si singerez citeodata foarte tare iar o alta problema e ca ma imbalonez foarte tare indiferent de ce as minca ce credeti ca ar putea fi va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pt emilia (acum 14 ani)

ai hemoroizi si incearca si tu sa urmezi sfaturile de mai sus. balonarea poate sa fie de fapt "sindromul colonului iritabil", si anume ca digestia ta nu functioneaza chiar asa cum ar trebui. incearca si tu pe cat poti sa urmezi sfaturile de mai sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

buna seara! cred ca am o problema la nivelul anusului. acum cateva saptamani m-am trezit cu niste mancarimi la nivelul vaginului si anusului. am fost la medic si am descoperit ca am candidoza vaginala. am luat tratament, candidoza a disparut, dar mancarimile inca mai persista la nivelul anusului, desi am folosit o crema antifungica si pentru aceasta zona. este posibil sa am altceva, cum ar fi hemoroizi? la exteriorul anusului nu am nicio umflatura, doar o usoara roseata dupa ce ma spal. sau inca persista infectia cu candida?

;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parinescu viorica (acum 13 ani)

am un frate care se chinuie de 4 ani de zile cu stomacul este balonat tot timpul nu poate sa iasa afara decat la 5 zile are si hemoroizii a fost si la craiova la spital a facut endoscopie a iesit bine a tinut si un regim dar degeaba ar vrea saa faca dar nu are munci ajutatima cu un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parinescu florea (acum 13 ani)

buna seara de 4ani ma supara stomacul mai tot timpul stau balonat am tinut si un regim am facut si o endoscopie la stomac sunt curat care sa fie cauza problema este ca eu am si hemoroizi am si sangerat de doua trei ori oare hemoroizi sa fie de vina am un scaun la 5 zile si atunci vai de steaua mea fac gros si foarte putin va rog din suflet datimi un raspuns ca nu mai stiu de mine apropoo am 39 de ani si am a vut o copilarie grea va rog ajutatimamultumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Buna ziua
Pot sa va ajut, atat in rezolvarea problemei cu hemoroizii cat si problema cu stomacul.
Pentru detalii, va rog sa-mi scrieti pe e-mail micadro@!yahoo.com. daca imi lasati un nr. de telefon pot sa va contactez eu
VA doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Hemoroizii nu sunt cauza scaunelor rare, ci sunt efectul acestora. Pentru ca ai scaun la 5 zile ti-au aparut si hemoroizii. Prima regula: NU AI VOIE SA MANANCI PIPER SAU ARDEI IUTE!!! Apoi incearca sa tii un regim alimentar care sa contina multe sucuri de fructe si salate de legume (rosiile de exemplu au un efect laxativ), mananca mult iaurt (Activia este foarte bun, de exemplu, dar nu un paharel cum se spune in reclama, ci in cantitate putin mai mare - la sticluta e ideal). Iti poti cumpara de la supermarket, caci nu sunt scumpi, fulgi de ovaz, pe care sa ii pui in iaurtul pe care il vei manca. Iar cand te constipi ia si tu niste laxative, cele din plante ar fi ideale (Herbolax de exemplu) sau cumpara-ti produsul Ceai laxativ Antihemoroidal (chiar asta sa ceri de la farmacie) caci nu contine planta numita crusin, care irita intestinul si iti produce sangerarea hemoroizilor. Cand ai sangerari poti folosi Ultraproct supozitoare (daca ai hemoroizi interni, deci care nu te dor) sau Ultraproct unguent daca ai hemoroizi externi (care sunt ca niste umflaturi in zona anusului). Daca nu prea ai bani, caci Ultraproctul costa in jur de 120.000-140.000 lei vechi, poti lua si Hemorzon unguent. Incearca totusi sa nu te constipi, caci de aici ai probleme cu hemoroizii. Ca si medicament, exista Dulcolaxul, pe care il poti folosi si pe el la nevoie (2 pastile seara la culcare).
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parinescu florea (acum 13 ani)

an primul rand sarut mana d na marialeea si va multumesc pt raspuns vreau sa va zic ca pt mine dulcolaxul nu are nici un efect dar pt balonare ce ma sfatuiti va multumesc din suflet si am sa tin cont de sfatul dv multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Daca nu iti ajuta Dulcolaxul (desi ma mir, pentru ca, daca nu-ti ajuta o pastila, se pot lua pana la 3 pastile intr-o singura priza) poti lua Sennax, caci e din plante si poti lua cate pastile vezi ca iti ajuta (la mine de exemplu, pentru ca si eu am probleme cu tranzitul intestinal, nu isi fac efectul decat 4 pastile odata, cu 1/2 ora inainte de masa de pranz, si atunci spot fi sigura ca n-am probleme la toaleta a doua zi dimineata). Sau mai poti face si urmatoarea combinatie: 2 Dulcolax+2-3 pastile de Sennax, asta in caz ca a durat cam mult pana nu ai "iesit afara" dimineata. Eu am facut combinatia asta o singura data, cand nu fusesem la toaleta de aproape o saptamana si eram plecata la tara si nu aveam nici o pastila la indemana. Si m-am rezolvat, cu chinul de rigoare (stii despre ce e vorba!).
Pentru balonare, si scrie pe prospect ca ajuta si la tranzitul intestinal lent, poti lua inainte de masa Redigest. Este un preparat pe baza de armurariu (o planta benefica sistemului digestiv) si pipota de pui. Chiar azi, dupa ce am luat masa, am constatat ca am niste dureri groaznice la stomac, care apoi s-au transformat intr-o balonare de toata frumusetea. Nu luasem Redigest inainte de masa, ca nu iau mereu, dar am luat chiar si dupa ce mancasem, iar durerile au disparut "ca luate cu mana", la fel si balonarea. Vezi ca exista Redigest comprimate masticabile, sunt mai bune caci isi fac mai repede efectul, au un gust cam rau dar se pot lua cu putina apa si aluneca repede pe gat. Si isi fac efectul imediat, la mine dureaza cca. 10 minute si ma lasa si durerile de stomac si balonarile.
Ai grija de faci. Nu e deloc bine sa nu iesi la toaleta zilnic, sau macar la doua zile odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Si inca ceva: cand incerci Ceaiul laxativ Antihemoroidal, fa-l putin mai concentrat, mai tare adica, pune cantitatea dubla decat scrie pe cutie ca trebuie sa pui la o cana. E posibil ca intestinul tau sa aiba probleme din cauza faptului ca esti prea stresat, sau poate ca nervii care sunt in intestin si ajuta la tranzitul intestinal nu "functioneaza" asa cum trebuie. Ideal ar fi sa faci o colonoscopie, dar costa caci e bine sa "dai" ceva ca sa-ti faca anestezie, chiar daca o faci la un spital de stat. Iar senzatia e cam nasoala la analiza asta, asa ca eu una personal nu am facut-o.
Vezi si tu ce si cum. Daca nu resusesti sa te duci la toaleta macar la doua zile, chiar cu laxative, inseamna ca sunt probleme la intestin, nu la stomac.
Si incearca sa nu mananci alimente "tari", care "incheaga": carne, branza, cartofi, paste fainoase, paine alba, chec etc. Mananca multe ciorbe, de legume ar fi ideal, poti dupa fiecare masa sa iei o lingura de ulei, ca alimentele din stomac sa alunece mai usor pe intestin si sa nu ma "faci gros".
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2