Hemoroizi externi

Hemoroizi
Intrebare postata de alexbv cu 10 ani in urma

De 5 zile mi-a iesit un hemoroid extern cu durere in primele 3 zile iar in ziua a 4 dimineata a disparut durerea dar din el a iesit o vena cu dimensiunea de 1.5-2cm si sangerez la orice miscare. Imi puteti da cateva detalii va rog, este o complicatie majora ce am eu ? Mai poate trece fara interventie chirurgicala ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

cata (acum 10 ani)

salut cum arata acel hemoroid ? asa ? imageshack.com/a/img24/17/hlx0.jpg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexbv (acum 10 ani)

Asa arata in primele 3 zile pe urma s-a spart si a iesit ceva ca o vena din el vreo 2 cm dar am fost la control pana la urma si mi-a spus ca era o complicatie de hemoroid extern trombozat cu niste cheaguri de sange...nu stiu exact ce i-a facut ca nu mai este, credeam ca l-a taiat dar cica l-a curatat si la pus la loc... Problema este ca intern mai sunt 3 sau 4 hemoroizi de gradul 2, nici un hemoroid extern nu apare fara sa existe si cei interni. Tratamentul consta in ligaturi cu benzi elastice care costa 2030 LEI. Acum nu stiu ce sa fac sa apelez la acel tratament sau sa imi schimb stilul de viata si regimul alimentar. Din cate am mai citit pe net cica nici metoda cu benzi nu e cine stie ce, de multe ori nu sunt prinse bine, apar si alte complicatii, sangerari. Pe cei interni cred ca ii am de multa vreme si nu m-au suparat , cred ca daca o sa fiu mai atent de acum la alimentatie nu vor mai face probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 10 ani)

eu nu sangerez , dar vad ca am vreo 5 zile de cand ma dau cu o crema dar nu cedeaza deloc ! am sa mai stau pana luni daca nu scade am sa ma duc la medic eu initial m am speriat ca e abces perianal , cu hemoroizi astea daca consumi multe fibre si faci bai de sezut ii tii sub control , chestia e ca la mine nu am sangerari deloc , nu ma doare , doar ca e acolo , atata tot !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexbv (acum 10 ani)

Dupa 5 zile de la control nici eu nu mai sangerez si a disparut umflatura de la exterior. In cazul in care apar sangerari e bine sa te cureti cu betadine.

Cum ai tu am avut acum vreo 4 ani dar am sangerat putin inainte sa dispara si nu am mai dat importanta, de data asta a iesit mai tare... totusi e bine ca a iesit asa pentru ca a fost mai usor de indepartat cheagul de sange, daca nu ar fi iesit el trebuia sa ma taie acolo si sa il curete. Pe langa crema incearca sa iei si DETRALEX comprimate cate 2 pastile de 3 ori pe zi timp de 7 zile si vezi cum se comporta daca incepe sa scada dupa 7 zile iei cate 2 de 2 ori pe zi , si ceaiuri, cauta pe google ceauri pt hemoroizi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11630134583 (acum 2 ani)

Acum 3 zile mi-a aparut o umflatura la nivelul anusului,exterioara dar care se duce si la interior .Am folosit Anusol ,iar dupa doua zile durerea a disparut ,dar a doua seara, au aparut sangerari care au continuat si dimineata .Nu am fost constipat ,stilul de viata si alimentatia este aceeasi ,nu am facut o schimbare in alimentatie ,nu mananc condimentat . Astazi o sa primesc Hemosan ,din ce am citit ,este pe primul loc in tratarea hemoroizilor. Acum chiar nu stiu ce sa fac ,sa folosesc Hemosan ,sau sa astept sa treaca de la sine ,dureri nu mai am ,.doar aceste sangerari .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: