Hemoroid extern

Hemoroizi
Intrebare postata de cristina_ioana19 cu 14 ani in urma

De 2 saptamani m-am ales cu un hemoroid extern care nu mai dispare la inceput ma durea dar acum nu ma mai doare doar k ii tot acolo..........din cand in cand se retrage dar apoi revine.................oare o sa se retraga vreodata sau raman cu el ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

marialeea (acum 14 ani)

Daca vei face un pic de tratament, o sa-ti dispara. Nu de tot probabil, dar o buna perioada de timp, mai ales ca esti la inceputul afectiunii. De hemoroizi nu se prea scapa, decat prin operatie, dar pana una-alta poti folosi Ultraproct unguent sau supozitoare (astea cand ai si dureri), asta va face hemoroizii sa isi micsoreze volumul. Nu manca condimentat (ardei iute si piper in special), consuma lichide multe (ciorbe, iaurturi) si cauta sa nu te constipi cat de mult poti, prin dieta.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viki (acum 14 ani)

buna...am o durere foarte mare de hemoroizi externi si nu stiu ce sa mai iau...am luat supozitori si hemorzon unguent dar tot ma mai dor...ati putea sa-mi spuneti ce fel de tratament sa iau???...astept raspunsul vostru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi (acum 14 ani)

si eu am din cand in cand asa ceva.de la parinti stiu ca in fiecare zi se spalau cu apa cu sare si intr-o saptamana dispar
e testata metoda
o lingura cu varf de sare la circa 1 litru apa.metoda da sigur rezultate si hemoroidul se retrage pe zi ce trece.
bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan timisoara (acum 14 ani)

buna ziua.de disparut nu o sa dispara niciodata,eu am fost si la proctoline si la mai multe clinici de specialitate si tot nu am scapat de ei,numai se amelioreaza si daca nu ai grija(sa te feresti de frig,efort,sedentarism, constipatie)reapar din nou si iarasi de la capat.(suni,programare, 5 -6 sedinte) si uite asa trece viata.SANATATE MAXIMA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

noemi (acum 14 ani)

eu am problema asta de 20 de ani, (de cand am nascut) am avut si dureri groaznice atat local cat si abdominale, sangerari serioase. Am avut o interventie chirurgicala clasica iar acuma recent am urmat un tratament la Proctoline, dar cele exterioare nu au disparut si am inteles ca nici nu vor dispare. Am scapat in schimb de sangerarile abundente, mai putin dedureri care nu mai sunt permanente dar mai apar destul de frecvent. Atata stiu sa spun ca e bine sa iei problema in serios si sa nu faci greseala ce am facut eu, adica din cauza rusinii am tot amanat prezentarea la un specialist si am ajuns ca aceste mici noduri care imi fac viata amara sa devina tot mai multe si enorme. Nu merita!!!!! Nu vreau sa fac aici reclama dar daca urmazi un tratament la Proctoline, durearea in timpul interventiei este una foarte redusa sau chiar inexistenta dar in modul clasic e groaznic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciccio_bello1992 (acum 13 ani)

Eu va dau o veste buna...:) am un unchi care sufera din pacate de aceasta boala...(trecut)........am plecat la mare vara trecuta ...si el fiind maniac ca sa zic asa dupa sp***aci..am stat cu el toata ziua in apa si hemoroid extern...s-a spart.....:) (apa find sarata...)------de at nu a mai avut prob......:)nici azi..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tyty (acum 9 ani)

Am si eu aceasta problema devreo 3 ani azi am fost la munca si la un momedat am simtit ca sa spar hemoroidul acum nustiu ce sa fac ati putea sami recomandati ceva sau cum sa opresc sangerarea???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gani (acum 9 ani)

Si cum s-a rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 9 ani)

De 3 zile mi-a aparut un hemoroid extern destul de maricel cam cat un bob de fasole care ma jeneaza atunci cand incordez sfincterul. Nu sangereaza cand ma duc la toaleta dar daca-l atind cu servetele umede sau hartie igineica, ma ustura si vad cateva pete vagi de sange foarte mici.Ce-mi recomandati? folosesc ultraproct alifie din prima zi de cand mi-a aparut iar azi din a 3- a zi am inceput sa iau si Detralex.
Se poate rezolva si acasa sau trebuie sa merg neaparat la medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicusor (acum 9 ani)

Se poate muri daca nu ma tratez de un Hemeroid extern ? are cam 1cm marime....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 8 ani)

Un tratament clasic pentru hemoroizi, o operatie poate ajunge la un pret considerabil (2100 RON!!!!), la care se adauga regim alimentar de lunga durata. Cunosc un apicultor din zona moldovei, Suceava, care are o crema pe baza de preparate apicole care te scapa definitiv de problema. De obicei hemoroizii reapar in timp. Daca vrei, sa il contactezi, numarul meu este 0742215189 sau poti intra pe o adresa de internet. Aici: http://www.miere-propolis.ro/ro/produse/prophem.php

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: