Boala pilonidala

Hemoroizi
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Vroiam sa stiu si eu daca se mai ia antibiotic dupa ce s-a spart un furuncul,pt ca de la farmacie mi-au dat baneocin ung si mi-au zis ca nu mai trebuie sa iau si antibiotic,dar eu stiam ca trebuie,de la o prietena.deci,iau sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (45)

Bogdan246 (acum 15 ani)

Buna , nu mai trebuie sa iei antibiotic, baneocinul pudra este foarte bun si contine si antibiotic , dar sa te dai strat subtire.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Eu fac 12 zile de cand am fost operat...nu stiu in cazul altora daca durata de timp a dus la aparitia complicatiilor, dar eu , desi l-am operat relativ repede dupa ce a aparut in zona, aproximativ o luna, am fost si operat si cusut si am avut si un tub de drenaj cateva zile...adevarat ca vor exosta mici dureri in zona, la mine au trecut 12 zile si tot ma doare cand ma intorc de pe o parte pe alta sau cand ma ridic sau asez pe scaun...dar e mai bine decat sa devina mai complicat decat este deja...am inteles ca chistul netratat poate da in scolioza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

al draq de pacatoase chisturile astea,si eu am ajuns pe masa de operatie,nu este o operatie complicata...nu dureaza mai mult de 30 de min,insa cel mai bine este sa eviti cutitul.cum vede ti ca ceva este dubios duceti-va la doctor nu stati pana in ultimu moment si sa ajungeti pe masa de operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am fost la medicul de familie si m-a diagnosticat cu chist pilonidal fistulizat si mi-a spus ca trebuie sa ma operez. pana acum inafara de dezinfectarea locului cu spirt nu am incercat nimic, asa ca i-am cerut un tratament macar de incercare. mi-a prescris oxacilina, metronitazol si tamponare cu rivanol si bitter suedez. antibiotic o sa iau 7 zile cat mi s-a prescris. aveti vreun sfat? nu se poate evita operatia? dupa operatie ramane urma? multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinica1117686 (acum 15 ani)

Urma o sa fie una foarte urata. Am deja 4 luni de la a 2 operatie. E bine. Am probleme mari cu spatele acum (cum zicea o persoana mai sus) si cu stomacul mai nou care am aflat ca se trage din aceeashi cauza. O sa apara complicatii din ce in ce mai mari. Probabil va interveni si decesul. De multe ori seara ma gandesc sa pun capat acestui chin... dar de fiecare data persoana iubita ma opreste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

Bai omule esti nebun sa te gandesti la rele ptr o buba-n cur?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu am fost operat in luna mai de sinus pilonidal si in timpul operatie au gasit in interior in jur de 10 capete cu puroi,operatia s-a inchis mai repede decat se asteptau chiar si cadrele medicale dar di pacate dupa doua luni s-a deschis si am facut iarasi infectie.Trebuie sa merg din nou la pansat zi de zi si vad ca nu prea are de gand sa se inchida.Am citit si pe alte forum-uri despre asta si unii recomanda un unguent de uz veterinar MIBAZON care are in continut trei sau patru antibiotice,aveti careva idee daca este bine sa incerc cu acest unguent?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

butur ovidiu (acum 9 ani)

este foart bine mie cu mibazon mia trecut si nam mai mers la operatie dar akum mi a facut din nou igiena locala e buna si mibazon foarte bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

mi s-a spus de catre un medic ca ar fi un chist pilonidal,iar apoi un altul (chirurg)ca nu si ca ar fi un chist d grasime..cam asa ceva,si dc ma hotarasc sa vin si sa il operez,nu stiu ce sa fac doar ca sunt cam speriata,poate cineva stie vreun tratament!VA MULTUMESC!NARCISA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu am chist pilonidal de vreo 7 ani ..imi curge sange ma irita ..se umfla ..dar nu lam tratat cu nici un fel d crema sau operatie si mah simt excelent ..nu stiu ce sa fac ca mie frika d operatie ajutatima datimi un sfat ..Urgent !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am o problema cu un chist pilonidal de vreo 4 ani, m-am operat de 2 ori, iar acum sunt pe cale sa fac cea de-a 3 operatie. Prima operatie mi s-a infectat si am avut vreo 30% infectie in sange, a doua s-a vindecat complet si timp de 2 ani nu am mai avut nicio problema,mi-a fost taiat si din tesut sanatos, tocmai ca sa nu mai existe aceasta posibilitate de a se reface si totusi acum mi-au aparut pe toata lungimea operatiei umflaturi, am dureri atunci cand stau in fund, ma ustura si imi vina sa ma scarpin in acelasi timp si dupa cate se vede da semne ca ar incepe sa curga din nou puroi. Multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

iuliana,cum s-a produs refacerea de dupa operatie?? ai fost cusuta si lasata sa se vindece asa sau operatia a fost redeschisa si curatata zilnic pana la inchiderea ei dinspre interior spre exterior.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

vreau sa stiu si eu cat costa operatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria-magdalena3126065 (acum 15 ani)

operatia este gratuita,mai exact decontata de CAS dar ....trebuie sa dai ceva acolo la medic,.., asta bineinteles daca el vrea sa primeasca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am avut chist pilonidal in urma cu 4 luni.m am operat dar mi a aparut din nou.acum medicul spune ca trebuie sa ma taie cam 15 cm sa scoata ceva de acolo nu stiu exact cum se numeste si o sa ma coase...este normal?ce trebuie sa fac ca sa nu mai imi apara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

si eu m-am pricopsit cu boala pilonidala am fost azi dimineata la medic mi-a dat sa fac 2gr Ampicilina cu Ketonal si ALGOCALMIN injectabil si sa imi puna gheata luni sa merg dinou si sar putea sa mi-l incizeze.CE ma sfatuiti se fac stiu ca trebe incizat sunt asistenta medicala sfatuitima ce sa fac e bun tratamentul ce mi sa dat am nascut de 3 luni in 21 11 2008 bebele nu a trait numai doua zile AUJUTATI-MA [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu (acum 13 ani)

eu am fost operat de acest chist pilonial pe2 dec 2010 operatia nu a durat mai mult de 30 de min au ars si au indepartat chistu am fost anesteziat de la mijloc in jos nam simtit nimic si miau lasat operatia deschisa nu ma doare dar e jenant ca mai singerez cite putin .as vrea sa stiu cam in cit timp se poate inchide operatia?multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 13 ani)

Eu m-am operat in 29.11
Da, opratia este simpla, dar ce vine dupa...
M-am ingrozit citind acest forum!
Mi-e mi-au zis ca intr-o sapt o sa pot sa fac de toate.
Dar nu am suportat firele si dupa o sapt de chin sunt din nou la aceeasifaza ca dupa operatie.
Doctorul spune ca va dura o luna cu pansamente zilnece.
Este oribila boala asta.
Si gandul de recidiva ma innebuneste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nikypircea (acum 12 ani)

Mai oameni buni voi ati trait tot ce scrieti aici?ca eu am fost incizat de 2 ori pentru boala pilonidala in decurs de 2 luni si peste 2-3 zile ma operez.Dupa ce am citit pe forum ce ati patit unii din voi m-am ingrozit de imi vine sa nu mai merg la nici o operatie.Mai ales ca am un serviciu ce presupune stat pe scaun mult timp.Ce dumnezeu o sa fac dupa operatie?Cam cat dureaza pina se vindeca efectiv operatia?Si oare v-a mai recidiva chistul daca se scoate de acolo tot?Va multumesc si parca mai bine nu intram sa citesc toate comentariile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

Tocmai astia care stam ore intregi in fund pe scaun ne imbolnavim.
Chistul poate recidiva, chiar daca se scoate tot (adica excizie).
Vei avea 10 zile de medical dupa care sa iti cumperi o perna de-aia de gat (in forma de C) pe care o vei pune sub fund.
Pregateste-te fizic de o durere cumplita post-anestezie care tine doar cateva ore si pregateste-te psihic pentru o vindecare intarziata ce poate dura luni de zile. Adica nema concedii (zilnic trebuie sa mergi la pansat, oricum nu poti urca pe munte sau intra in mare), nema stat la volan, fara efort ce duce la transpiratie, fara sa poti face un dush normal (trebuie protejata zona).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3