Am hemoroizi? Sunt speriata

Hemoroizi
Intrebare postata de Anamaria201000 cu 14 ani in urma

Buna! De cateva zile am observat pe hartia igienica sange, dar nu mult. Astazi insa am inrosit toata apa din vasul de toaleta si m-am speriat. E posibil sa am hemoroizi? Sau ceva mai grav? Astept raspunsuri! Mentionez ca am doar 17 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Sheila (acum 14 ani)

Indiferent despre ce este vorba nu trebuie neglijat, doar in urma unui control vei afla exact cauza.
Ai mare grija la alimentatie, bea cat mai multe lichide, evita constiparea si diareea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madutzica (acum 14 ani)

da trebuie sa mergi la medic pentru ca nu-i normal sa iti curga asa mult sange incat sa se inroseasca apa.ai grija de tine!poop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Poate ai hemoroizi ori o fisura anala. Daca ai fost constipata si ai eliminat greu scaunul, te-ai fisurat .... Incearca sa combati constipatia prin alimentatie, sa ai scaun zilnic aprox la aceeasi ora...Pt hemoroizi exista supozitoare Proctoglivenol si unguent, aceeasi denumire, foarte eficiente. Consuma iaurt cu fibre si musli, Activia, foarte bun impotriva constipatiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danny (acum 14 ani)

Ar putea fi rectocolita ulcero-hemoragica. O rectoscopie ti-ar spune exact care este cauza sangerarii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nutu Viorel (acum 14 ani)

In mod aproape sigur ai hemoroizi si fisura anala ,mai ales daca te ustura fundul cateva minute dupa ce ai iesit . Sunt la Plafar supozitoare pe baza de propolis, ceara de albine si rasina . Bai calde de sezut cu scoarta de stejar ,20min . Se pune cu o zi inainte intr-un ligean cu apa fierbinte doi pumni de scoarta de stejar (gasesti la Plafar ) , se lasa pana a doua zi dupa care se strecoara, iar cand faci baia de sezut adaugi apa calda astfel incat apa sa fie calduta . Trebuie sa mentii o igiena foarte stricta a zonei anale, dupa fiecare scaun te speli cu sapun pentru copii si te ungi cu un unguent cu galbenele si propolis (se gaseste tot la Plafar) . Alimentatia trebuie sa fie cu multe fibre (legume , fructe ) si cel putin 2 l de lichide pe zi . Nu tre buie sa consumi alcool, condimente, branza , orez . Gasesti pe internet tot felul de tratamente si recomadari in cazul tratamentelor pentru hemoroizi . Mai sunt si reviste, gen asul verde care da informatii in acest sens . Incearca tratamente naturiste si respecta o dieta pentru a avea un tranzit usor fara sa te fortezi sau sa te constipi pentru aceasta e una din cauzele aparitiei hemoroizilor. iti mai recomand sa faci miscare zilnic. Statul pe scaun duce la avansarea bolii. Nu trebuie sa te sperii , eu respect ceea ce ti-am spus si am evitat operatia de hemoroizi care e costisitoare si sansa de reciviva este mare dupa operatie.
Daca mai vrei relatii poti sa-mi scrii pe e-mail : [email protected].

Succes si multa rabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 14 ani)

Multumesc tuturor pentru sfaturi. N-am cum sa mor, nu? :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moty (acum 14 ani)

buna!bunicul meu a avut aceeasi problema...doctorul i-a recomandat o colonoscopie...si i-a gasit polipi pe colon...asa k ai grija! cauta un doctor!nu fa tratamente dupa ureche! stai linistita, nu se moare niciodata din asa ceva! polipii se cauterizeaza daca sunt in faza incipienta. mult succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 14 ani)

cum sa mai stau linistita acum? :D
imi recomandati vreun medic priceput, in care sa am incredere? din bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

cel mai bine e sa consulti medicul de familie, el stie cel mai bine ce trebuie sa urmezi, astfel te are in evidenta.... in cazul in care taraganezi, mai tarziu s-ar putea sa regreti....
succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela3086336 (acum 14 ani)

Ana Maria, ti-i recomand pe cei de la Proctoline! Si eu am avut aceleasi simptome si am urmat un tratament pt. hemoroizi la ei. acum sunt fff. bine, dar tb. sa am grija cu constipatia tot timpul. Am facut colonoscopie intai, apoi ligaturare cu benzi elastice. Tratamentul este de durata.
Dar nu sta, mergi la doctor neaparat sa vezi de unde provine sangerarea. Se poate agrava. Vezi care e problema ta.
Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

nu trebuie sa te sperii === problemele grave se fac in timp === BEA CEAI naturavit de slabit,dar care te soate afara sigur,dupa care aplici un supozitor de la plafar, cum ti s-a mai recomandat, bai daca poti cu irigaorul dar atentie sa introduci canula unsa cu un unguent si fara presiune ,adica volumul apei din irigator sa fie moderat,si nu mai mult de 0,5 ml,prima oara =este de preferat sa faci operatia in baie,stand in ==4 labe==si aproape de wc. hm ,intelegi !
sa stii ca eu fac regulat aceasta operatie cu ceai si sunt ok,chiar daca am niste hemoroizi mai vechi din cauza constipatiei !
nu uita sa mananci fara orez,branza de vaci si orice altceva care te constipa ! bea lichid neaparat cam peste un l pe zi !
acolo unde stai ai dr cu biorezonanta ? fa o evaluare si ai sa stii sigur pe ce picior dansezi !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 14 ani)

Va multumesc enorm! Mai am doar o intrebare. In ce consta acest control? Adica ce se presupune ca e nevoie sa-mi faca medicul? Stiu ca suna stupid...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 14 ani)

Am sunat sa-mi fac programare la Proctoline si nu primesc minori, chiar daca sunt insotiti de parinti sau de alte persoane adulte. Nu primesc deloc, nici pentru consult. Alta clinica sau cabinet particular in care aveti incredere cunoasteti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 14 ani)

Esti prea speriata! Ori ascunzi ceva, ori esti prea pudica si ti-e frica sa-ti expui problema in fata unui medic.
Ce am priceput e ca esti minora. Ok , dar si asa ai dreptul la asistent amedicala, chiar gratuita!
Eu cred ca ar fi bine sa te adresezi unui internist sau unui gastro interolog.
Cel mai simplu du-te la medicul de familie, oricare ar fi cauza spunei ca ai fost constipata si cerei o trimitere. El nu va fi normal curios sa vada cum e situatie, pt. ca il depaseste ca atributii, dar cu trimiterea poti ajunge la medicul specialis caruia ii poti povesti fara teama tot.
Deci fara frica, consultul e putin neplacut dar nu dureros si oricum nu va stii nimeni unde si de ce ai fost!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 14 ani)

buna, la medicul de familie sa-ti dea trimitere!
multa sanatate si curajjj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 14 ani)

simptomele care le descrii tu nu sunt deloc de neglijat,cu timpul se agraveaza nu trece de la sine, si da se moare din cauza cololui,nui de joaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 14 ani)

Nu trebuie sa te sperii. In cazuri de astea se recomanda hemorzon supozitoare si crema, un tampon cu vata umezit cu apa rece ca sa calmeze si sa opreasca sangerarea, spalat cu fund cu apa rece.
Stai cu fundul in lighean cu apa rece dar f putina apa ca sa fie numai anusul sa nu racesti in cealalta zona.
Ca regim alimentar nu se recomanda picanterii, carnea ci f multe legume care sa asigure un tranzit normal. Sangerarea nu inseamna neaparat hemoroizi dar se poate acutiza daca nu este tinut sub control.
Din cate stiu hemoroizii sunt niste excrescente in zona anusului.
si eu am avut asemenea sangerari dar nu am hemoroizi.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RODICA (acum 14 ani)

DA E POSIBIL SA AI HEMOROIZI INTERNI TREBUIE SA MERGI LA MEDIC EU AM AVUT O PROBLEMA DE ACEST GEN SI AM LUAT DETRALEX SI UNGUENT PROCTOLOG NU LASA SA SE AGRAVEZE
SANATATE MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 14 ani)

Multumesc frumos tuturor, am fost ieri la medic si psihic sunt mult mai linistita, chiar daca fizic inca am aceleasi probleme pentru ca am ales sa incerc pentru prima luna un tratament care se bazeaza doar pe alimentatie[fructe, legume, iaurturi, cereale, salate, ceaiuri etc] si o anume crema. Daca nu rezolv nimic in modul asta apelez la tehnici medicale, dar sper sa nu fie cazul.
Multumesc din nou!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 14 ani)

am si eu dureri in zona anusului cu sangerari dar numai cand ma sterg dar ma doare foarte rau si fac foarte greu doar dimineata dar dupa cafea obligatoriu altfel nu fac zile bune ce crema sa folosesc sau unde sa ma duc la ce medic pt.ca al meu de familie nu stie mare lucru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2