Tuse productiva la copil

Gripa Tuse
Intrebare postata de alina nf cu 13 ani in urma

Baietelul meu de 2 ani jumatate este in continuu racit de 2 luni de cand merge la gradinita,pare ca ii trece dar apoi revine mai urata raceala.Simptomele sunt secretii nazale albicioase spre galbui,tuse productiva si atat,fara febra,are pofta de mancare,este plin de energie dar...nu il lasa tusea.Cand incepe poata sa il tina si o ora.Medicul zice ca e viral si mi-a dat sa ii dau Eurespal sirop si sa ii fac aerosoli de 2 ori pe zi care il mai ajuta o perioada dar apoi revine ,probabil de la alti copii de la gradinita.Ce as putea sa ii mai dau?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

Iuli (acum 13 ani)

Medicul pediatru ce a zis?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina nf (acum 13 ani)

A zis ca nu il mira,era de asteptat sa se intample asa ac***a in vedere ca tocmai a inceput sa mearga la gradinita...ia virusi de la alti copii...si sa am rabdare o perioada.Nu are nimic pulmonar,nu bronsite,nimic infectios,doar viral,dar efectiv m-am saturat sa il vad asa sensibil.Am facut tot ce mi-a stat in putinta pt imunitate...bronho vaxom i-am dat,apoi o pudra Colostrum,cura de polen,miere,laptisor de matca si propolis,vitamine...nu toate in acelasi timp,bineinteles.Acum ia Eurespal,Erdomed si Aerius sirop plus aerosoli de 2 ori pe zi care efectiv fac minuni.E mai bine dar parca vad ca dupa cateva zile revine in forta raceala...Tusea este de la secretii si atat,asa a zis medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina- Carmen9 (acum 10 ani)

buna ziua
cu ce-i faceti aerosolii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 10 ani)

eu ii fac baietelului meu cu ser fiziologic si adrenalina,asa ne-a recomandat medicul pediatru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Unii copii cand ajung in colectivitate asa fac. Eu va sfatuiesc sa cautati un medic care sa va faca o schema de imunitate serioasa pt copil, nu dupa ureche. Copilul pare a avea o imunitate scazuta. De asemenea, stiu ca suna ciudat, dar incercati, treptat, sa nu il protejati fff mult. Eu stiu din experienta: mama ma infofolea ceva de groaza cand eram mica si aveam toate problemele respiratorii posibile, inclusiv bronhopneumonie la un moment dat! Cand a inceput sa imi dea inghetata si sa nu mai puna 15 straturi de haine pe mine, pe la vreo 6 ani, nu am mai avut asa probleme in afara de cate o raceala razleata. Faceti o schema de imunitate pt copil si nu exagerati cu protejatul pentru ca nu il ajutati asa. Sa nu uit: in casa sa nu fie extrem de cald, pentru ca diferenta fata de temperatura de afara daca este mare il predispune cu atat mai mult la probleme respiratorii. Consultati si un medic ORL daca nu ati facut-o deja.
Sanatate multa dvs si copilului!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki_86 (acum 13 ani)

Iuli, pentru secretiile din plamani noua medicul ne-a recomndat Fluimucil si a fost foarte bine. Medicamentul te face sa elimini tot prin secretii nazale si e foarte indicat atat pentru copiluti, cat si pentru adulti. Noi am folosit de mai multe ori, mai ales pe raceli din astea sezoniere. Intreaba la farmacie pentru mai multe detalii.
Sanatate micutului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

si eu am o fetita de 1,9 ani. cand este racita ii dau eurespal, ibuprofen si aerosoli de 3-5 ori pe zi cu ACC FIOLE (fluimucilul este acc 100) si preventiv, ca si imunostimulator, i-am dat IZOPRINOZINA, care este un medicament pentru stimularea imunitatii pentru infectiile cu virusi. Se face cura de 3-6 luni , cate 10 zile pe luna. Eu ii dau in fiecare zi cate o pastila de vitamina C. Oricum, fiecare viroza reprezinta imunizarea ulterioara a organismului impotriva virusuui respectiv. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

raspuns pentru alina

baietelul meu a avut la fel o tuse si dupa ceva umblari pe la doctor timp de vreun an nu am avut norocul sa depistam ce are.La circa un an cand lucrurile s-au inrautatit mult- nu mai putea sa manance aproape nimic- s-a constatat ca are candida.Asa am invatat ca problemele copilasiilor sunt , in general, de 4 feluri: virusi, bacterii, ciuperci sau paraziti; te sfatuiesc sa i le faci pe toate ; dupa experienta mea, el are candida.succes!---centru UNIREA FACE TESTUL IN GERMANIA FF BINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina nf (acum 13 ani)

i-a trecut tusea pt o saptamana iar acum l-a luat din nou,sunt disperata!Trebuie sa ii fac toate analizele si partea cea mai urata este ca de fiecare data cand il intoarce raceala ii da si fratiorului lui de 1 an si o luna si nici nu ii trece bine unuia ca o luam de la capat cu celalalt...Tot tind sa cred ca este vorba de virusi de se plimba de la unul la altul dar...vom merge mai departe cu investigatiile sa vedem ce iese.
multumesc pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexe monica (acum 13 ani)

Am si eu un baietel de 1 an si 5 luni,si de vreo saptamana mi-a racit zdravan,stranuta ,ii curgea nasul ,febra ,tuse seaca ,dupa care intr-un final in urma tratamentului cu ipubrofene ,(panadol si nurofen sirop) ,prospan sirop ptr a-i rupe tusea si acc 100 mg(plicuri) ptr tusea productiva sa zicem ca a mai scapat putintel dar.....a ramas cu tusea asta care-l innebuneste,nu mai stiu ce sa-i mai dau,am vrut sa-i dau eurespal dar are un gust ingrozitor si sunt convinsa ca mi-l scuipa,voi ce credeti ca ar trebui sa-i mai dau?astept raspunsuri ,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirabela (acum 13 ani)

Si noi avem probleme cu tusea; baietelul meu are 4 ani si 4luni si este la gradi; de cand l-am dat la gradi de cate ori raceste apare si tusea....care nu se mai termina....de cele mai multe ori i-a trecut cu siropelul erdomed, are un gust un pic mai aparte dar este eficient la noi; mucosin cu miere sirop ne-a mai mers(astea sunt pentru tuse productiva), iar pt. tuse seaca i-am dat prospan, plantusin de la fares i-a mai mers,stodalul iarasi mai este bun dar trebuie sa-l feresti de ciocolata si de chestii mentolate fiind sirop homeopat si nu este indicat sa-i dai in timpul tratamentului.Sa speram ca o sa ne fie mai bine pe viitor, poate se imunizeaza la microbii de la gradi si nu mai raceste. Multa sanatate la toti bebeii!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina nf (acum 13 ani)

i-a trecut tusea baietelului meu numai dupa ce i-am dat augmentin sirop 5 zile.Apoi a venit vacanta de iarna si a stat acasa asa ca s-a facut bine,nu a mai tusit deloc pana cu 2 saptamani in urma cand se pare ca treptat o luam de la capat.Nu ii trece tusea cu absolut nimic ,doar se amelioreaza putin.Nu ii curge nasul,nu are temeperatura,doar tuseste acum.Nu as vrea sa ii dau din nou antibiotic dar daca nu am incotro...nu stiu ce sa fac.De la ORL mi-au spus sa ii fac un exudat sa nu fie vreun pneumococ care se plimba pe la copiii de la el la gradi si tot la antibiotic ajungem.Saptamana viitoare o sa il fac si sa speram ca depistez ce are ca sa il pot trata corespunzator.
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexavdru paula (acum 13 ani)

buna tuturor am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu un sfat in am 27 de eni si in vara anului 2009 ma aflam in spania in vacanta cand surpriza brusc mi sa facut rau si am lesinat am fost dusa la spital si mi sau facut toate investigatile plamani sange si testul de gripa porcina miau facut un paracitamol in vena si mau trimis acsa nu am nimic dar sintomele mele erau., stare de somnoleta friguri o febra usora si tuse cu expectorare am ve nit acsa si am facut din nou analizele iar pe baza radiografiei plumonare mi sazis ca am avut o raceala puternica si am ramas cu niste sechele in 2010 septembrie am mers la spitalul tunari din buc unde mi sa spus ca la plamani nu am apsolut nimic tin sa mentionez ca sunt o fumatore inraita si nu am renuntat nici in clipa de fata la fumat problema mea este ca de la raceala de atunci si acu tusec si expectorez o sputa galben maron nu stiu ce sa mai fac astept sa mai treca un timp si ma mai duc sa maifac o radiografie in rest nu am febra nu transpir nu am nimic imi poate spune cineva va rog dc am ramas cu tuea productiva daca medici miau spus ca nu am nimic cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flora (acum 12 ani)

no comment

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina Muresan (acum 12 ani)

nu sunt medic, dar daca inca aveti probleme cu tusea, verificati daca nu cumva are o alergie. Eu sunt in Anglia, am avut tuse 3 luni, am tratat-o cu toate pe lume asta pana cand o farmacista mi-a dat ceva pastilute impotriva alergiei la praf, pisici, etc. Minune !! 3 zile a mai durat tusea aceea care ma innebunise.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana i (acum un an)

Sa înțeleg ca de fapt treaba asta cam sta în praf, alergeni de la animale? As vrea sa știu... Am ceva probleme cu cea mica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 11 ani)

buna am si eu o problema am un baietel de 2 ani si ami raceste foarte des nu stiu ce sai mai dau pentru imunitate?reactioneaza foarte urat la raceala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cerasela (acum 11 ani)

Sirop COUGHEND
Protector natural al sistemului respirator.
Util in toate tipurile de tuse: pertussis, tuse seaca si productiva.
Sirop coughend este utilizat in decongestionarea cailor respiratorii, stimularea secretiei bronsice, determinand fluidificarea mucusului, normalizarea miscarilor cililor, favorizand astfel expectoratia.
Este benefic ca adjuvant in terapia bronsitelor acute si cronice, a bronsitelor cronice obstructive, precum si in terapia astmului bronsic alergic si nealergic. Efectul sau este stabil in timp.
Recomandari:
Decongestionarea cailor respiratorii
Stimularea secretiei bronsice si a expectoratiei
Benefic in faringite, laringite, bronsite si astm bronsic
Util in toate formele de tuse - tuse seaca, iritativa, tuse productiva
Administrare:
1-2 lingurite, de 2-3 ori pe zi.Copii: 1/2 lingurita, de 2-3 ori pe zi.
Nu au fost semnalate efecte/reactii adverse la dozele recomandate.
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 10 ani)

DASIMIX - Sirop de tuse
Multe afecţiuni specifice iernii se manifestă prin tuse supărătoare, dificultăți de respirație, infecții ale căilor respiratorii superioare, precum și flegmă sau, dimpotrivă, o tuse uscată și adâncă. Aceste efecte pot fi foarte deranjante, riscând să afecteze rutina zilnică. Este important să înţelegem că, în pofida iritării cauzate de tuse, aceasta este o reactie naturală a organismului și acționează ca un mecanism de apărare pentru a asigura libera trecere a aerului prin căile respiratorii . Pentru a nu spori riscul de infecții și complicații respiratorii, este recomandabil să uşuraţi accesele de tuse menținând igiena căilor respiratorii şi facilitând eliminarea flegmei. Aceste obiective pot fi atinse folosind ingrediente naturale care contribuie la întărirea sistemului imunitar, atenuând şi calmând tusea.
Dasimix sirop de la Floris - Hadas este un sirop pentru întreaga familie, pe bază de plante medicinale, cu o formulă unică. Siropul e recomandat atât în tusea „productivă” cât și în cea "uscată", uşurează si ameliorează tusea fără a o suprima şi ajută la protejarea tractului respirator. Siropul nu provoacă somnolență sau dezorientare și permite, prin urmare, efectuarea activităţilor de rutină, fără a compromite calitatea vieții.

Ingrediente:
Echinacea - o plantă care a fost pe larg cercetată pentru efectul ei de întărire a sistemului imunitar; îi sunt atribuite proprietăţi antivirale şi ajută la combaterea infecţiilor tractului respirator.
Cimbru - o plantă medicinală care a fost studiată pe larg și căreia îi sunt atribuite proprietăţi antibacteriene. Este un antiseptic eficient, care ajută la menținerea igienei tractului respirator prin acţiunea sa expectorantă; ajută la expulzarea flegmei.
Fructe şi Flori de soc – socul este o plantă medicinală careia îi sunt atribuite proprietati antivirale. Are un efect de umectare, care facilitează desprinderea și expulzarea flegmei.
Salvie şi anason - plante medicinale care conțin uleiuri esențiale, care promovează desprinderea și expulzarea flegmei, ameliorând spasmelor în cazul tusei.
Miere naturală din citrice - bogată în vitamine şi minerale, întăreşte sistemul imunitar şi ajută organismul să lupte impotriva infecţiilor. Mierea nu este recomandată copiilor cu vârsta de sub un an. O bază de zaharuri naturale – are efect emolient asupra gâtului și tractului respirator superior.
Instrucțiuni de utilizare:
Copii intre 3 si 8 ani : cate 1 linguriţa de 3 - 4 ori pe zi.
Copii intre 8 si 14 ani : cate 2 linguriţe de 3 - 4 ori pe zi.
Adulţi: cate 1 lingură de 3 - 4 ori pe zi. Sau dupa recomandarea medicului

Continut: flacon de 120 ml Instrucțiuni de păstrare: A se păstra la temperatura camerei , la loc ferit de lumina directa a soarelui.
Recomandări: A nu se lasa la indemana si la vederea copiilor mici. Produsul este un supliment alimentar si nu trebuie sa inlocuiasca o dieta variata si echilibrata si un stil de viata sanatos .A nu se depasi doza recomandata pentru consumul zilnic. Este recomandabil să se consulte un medic în cazul în care tusea persistă mai mult de o săptămână sau zece zile.
Nota: Produsul necesita avizul medicului in cazul copiilor, persoanelor aflate sub tratamente alopate, femeilor insarcinate sau care alapteaza . Contraindicat in caz de alergie la oricare dintre componentele produsului.
Produs in Israel de Ben Shimon Floris L.t.d

Aceste informatii nu sunt destinate pentru a diagnostica, trata,vindeca sau preveni orice boala.
A se consulta intotdeauna medicul inainte de a schimba orice medicamentatie

Herbalis Sirop de tuse natural
Multe afecţiuni specifice iernii se manifestă prin tuse supărătoare, dificultăți de respirație, infecții ale căilor respiratorii superioare, precum și flegmă sau, dimpotrivă, o tuse uscată și adâncă. Aceste efecte pot fi foarte deranjante, riscând să afecteze rutina zilnică. Este important să înţelegem că, în pofida iritării cauzate de tuse, aceasta este o reactie naturală a organismului și acționează ca un mecanism de apărare pentru a asigura libera trecere a aerului prin căile respiratorii . Pentru a nu spori riscul de infecții și complicații respiratorii, este recomandabil să uşuraţi accesele de tuse menținând igiena căilor respiratorii şi facilitând eliminarea flegmei. Aceste obiective pot fi atinse folosind ingrediente naturale care contribuie la întărirea sistemului imunitar, atenuând şi calmând tusea.
Herbalis sirop are la bază plante medicinale, uleiuri esențiale și propolis pur, plus miere naturală de citrice.Adaosul de miere uşureaza tusea și întărește sistemul imunitar.
Ingrediente:
Pin, mentă şi eucalipt - plante medicinale care conțin uleiuri esențiale cu efect antiseptic, care ajută la menținerea igienei tractului respirator graţie acțiunii sale expectorante și totodată uşureaza expulzarea flegmei.
Anason - plantă medicinală cu conţinut de uleiuri esențiale care ajuta la desprinderea și expulzarea flegmei, atenuând spasmele în caz de tuse.
Cimbru - o plantă atent studiată, căreia îi sunt atribuite proprietăţi antibacteriene. Este un antiseptic eficient, care ajută la menținerea igienei tractului respirator graţie acțiunii sale expectorante și usureaza expulzarea flegmei.
Macul - o plantă medicinală cu un efect calmant, care uşureaza tusea.
Propolis - "antibioticul natural" - un produs apicol care conţine vitamine și minerale şi căruia îi sunt atribuite proprietăţi antiseptice, anestezice și antivirale.
Miere naturală de citrice – are efect emolient asupra căilor respiratorii superioare şi a gâtului. Este bogată în vitamine şi minerale, întăreşte sistemul imunitar. şi ajută organismul să lupte impotriva infecţiilor. Mierea nu este recomandată copiilor cu vârsta de sub un an.
Instrucțiuni de utilizare:
Copii între 5 si 8 ani:cate 1 linguriţă de 3 - 5 ori pe zi.
Copii între 8 si 14 ani: cate 2 lingurițe de 3 - 5 ori pe zi.
Adulți: cate 1 lingură de 3 - 5 ori pe zi.
Conţinut :flacon de 150 ml.
Instrucțiuni de păstrare: A se păstra la temperatura camerei , la loc ferit de lumina directa a soarelui.
Recomandări:A nu se lasa la indemana si la vederea copiilor mici .
Produsul este un supliment alimentar si nu trebuie sa inlocuiasca o dieta variata si echilibrata si un stil de viata sanatos .A nu se depasi doza recomandata pentru consumul zilnic. . Este recomandabil să se consulte un medic în cazul în care tusea persistă mai mult de o săptămână sau zece zile.
Nota: Produsul necesita avizul medicului in cazul copiilor, persoanelor aflate sub tratamente alopate, femeilor insarcinate sau care alapteaza . Contraindicat in caz de alergie la oricare dintre componentele produsului.

Produs in Israel de Ben Shimon Floris L.t.d.

Aceste informatii nu sunt destinate pentru a diagnostica, trata,vindeca sau preveni orice boala.
A se consulta intotdeauna medicul inainte de a schimba orice medicamentatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

dar tusea care se aude ca rupe ceva de genu ce tuse este ...?ca chiar nu imi dau seama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2