Gripa noua

Gripa
Intrebare postata de daria_na cu 14 ani in urma

Am fost diagnosticat clinic ca m-am inbolnavit de gripa porcina, fara a mi se recolta probe biologice pentru izolarea virusului.

Intrebarea mea este daca in aceasta situatie trebuie sa ma vaccinez sau nu impotriva gripei porcine, din moment ce nu am confirmarea laboratorului?

A doua intrebare este ce risc exista in situatia cand eu ma vaccinez impotriva gripei porcine cu toate ca anterior am fost diagnosticat clinic ca m-am inbolnavit de gripa porcina si probabil ca s-a instalat imunitatea?

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

un roman (acum 14 ani)

nu iti face probleme amice, gripa asta e ''inventata'' nu ai nici o porcina stai linistit, du-te la 2-3 cabinete spitale diferite, fa-ti analizele fara sa precizezi ''ante-diagnosticarea'' ai sa vezi apoi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George Andrei (acum 14 ani)

Oameni buni. Gripa porcina este o manip**are in masa. nu va lasati pacaliti.
si eu am fost diagnosticat cu GRIPA PORCINA. cand defapt am avut o simpla raceala... mi-a trecut de la sine. Sunt niste Mincinosi... ne obliga sa cumparam vaccinuri pentru a-i imbogati pe altii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

Atata timp cat nu au facut analize pt a demonstra gripa porcina nu ai cum sa crezi ca ai asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

buna,

Vaccinul se face pentru a preveni infectarea, asa ca in situatia ta nu-si mai are rostul.
Oricum, doagnosticul gripei noi nu se pune fara a se recolta probe din gat, asa ca nu te panica.
Ramai la domiciliu si trateaza-te si totul va fi ok. Ambele tipuri de gripa se trateaza cu aceleasi antivirale.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karina (acum 14 ani)

bunasi mie mi s-a spsu ca am gripa porcina fara sa mi se faca analiza.....am fost la spitalul de infectioase si s-au uitat la mine in gat si au spus ca am gripa porcins fara nici un fel de analiza....este posibil asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel (acum 14 ani)

bineinteles ca este posibil.in romania !daca coafezele au ajuns asistente medicale dupa cursuri simbata seara la casa de cultura?! iar unii doctori au facut facultate in scopul exclusiv de a se imbogati?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rica (acum 14 ani)

am fost cu fetita de 6 ani la bals si desi avea simptomele gripei nu ni s-a recoltat nicio proba si am fost trimise acasa sa ne "izolam" la domiciliu; au trecut 5 zile si fetita are inca periodic temperatura si frisoane si habar nu am daca are gripa si ce sa facem. mi se pare deplorabil ca se trateaza asa ceva fara un diagnostic, mai ales in cazul copiilor.
noi parintii suntem pusi in situatii de a scoate copilul din casa si de a-l duce la un pediatru care are macar idee cum sa-si faca meserie pt ca e clar ca la bals nu ne mai intoarcem....

ma gandesc ca asa se procedeaza in muuulte cazuri pt ca pur si simplu analizele si tratamentul sunt prea scumpe. dc sa nu cumparam din buzunarul nostru paracetamol, nurofen si sa dam in bobi pt a afla eventual dc sufera copilul?!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuli (acum 14 ani)

...am ajuns aici pentru ca incerc de doua ore sa gasesc mai multe informatii despre cum, unde si ce analize se fac pentru diagnosticarea cu gripa noua...
...pe site-ul ministerului sanatatii nu apar decat informatii aiurea - pliante si rapoarte cu ce-au facut, vai doamne, ei...cum dracu sa ma apar de un virus atat de agresiv spalandu-ma pe maini?!...dupa ce am petrecut jumatate de ora burdusita in 182?...si-apai...daca-i pandemie...si trebuie evitate aglomerarile...cum doamne-iarta-ma te protejezi de ratb?!...ca n-am permis, sa ma pot izola in propria masina...sau este pandemie doar pana la a ne pune problema daca sistam sau nu activitatile iar cand vine vorba de a lasa motoarele mai soft...NU MAI E PANDEMIE?!...ca vorba aia, daca raman acasa, cine mai cotizeaza la ministerul sanatatii 400 de lei lunar!?
...haos...
imi pare rau pentru doamna cu fetita...si ma gandesc inca o data de ce nu vreau sa cresc copii in romania...tara in care singurii medici sunt sistemul imunitar propriu si vrerea bunului Dumnezeu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

himalaya (acum 14 ani)

Pentru prevenirea afectiunilor gripale intariti-va sistemul imunitar prin consumul regulat de vitamine si produse naturiste. Pentru detalii poti vizita www.vitamine-naturiste.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

sincer nu vreau sa par a fi din alta lume, dar sunt cazuri in care oamenii au murit............ sunt ortodoxa asa ca ceea ce am sa spun acum nu are nimic cu religia, au sa mai vina si alte bolii, la care nu se gasesc explicatii, au sa fie si alte lucrurii in care oamenii nu au sa creada..........este doar inceputul.
nu esti obligat sa te vaccinezi........... poti sa refuzi.........asa ca nu cred ca atatia oameni la Institutul Cantacuzino au lucrat si s-au zbatut sa faca ceva,,,,,,,,,,,, doar ca sa se obtina un profit.
asa poate ma trezesc si eu peste noapte sau ar fi putut face la fel cand a fost vorba sau cand e vorba de sida............. un vaccin care nu este sigur ca v-a da roade. asa cum este vaccinul impotriva gripei AH1N1.
sa fim putin realisti............. daca esti internat in spital pentru gripa AN1H1.......... cine suporta spitalizarea, mai ales daca esti asigurat?............. si totusi sa intelegem ca nu exista pierderi.........decat profit..........
oameni buni..........multi au fost care nu au crezut in multe si au murit de p***ae si orgoliul...........
daca cititi mai bine peste tot despre AH1N1, dupa o anumita perioada daca nu te tratezi si nu iti revii provoaca cancer osos care se dezvolta si evolueaza foarte repede........... nu cred ca orice gripa are consecintele astea daca nu o tratezi......eventual de la raceli netratate face aprindere de plamani.......... dar nici intr-un caz cancer osos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

sincer nu vreau sa par a fi din alta lume, dar sunt cazuri in care oamenii au murit............ sunt ortodoxa asa ca ceea ce am sa spun acum nu are nimic cu religia, au sa mai vina si alte bolii, la care nu se gasesc explicatii, au sa fie si alte lucrurii in care oamenii nu au sa creada..........este doar inceputul.
nu esti obligat sa te vaccinezi........... poti sa refuzi.........asa ca nu cred ca atatia oameni la Institutul Cantacuzino au lucrat si s-au zbatut sa faca ceva,,,,,,,,,,,, doar ca sa se obtina un profit.
asa poate ma trezesc si eu peste noapte sau ar fi putut face la fel cand a fost vorba sau cand e vorba de sida............. un vaccin care nu este sigur ca v-a da roade. asa cum este vaccinul impotriva gripei AH1N1.
sa fim putin realisti............. daca esti internat in spital pentru gripa AN1H1.......... cine suporta spitalizarea, mai ales daca esti asigurat?............. si totusi sa intelegem ca nu exista pierderi.........decat profit..........
oameni buni..........multi au fost care nu au crezut in multe si au murit de p***ae si orgoliul...........
daca cititi mai bine peste tot despre AH1N1, dupa o anumita perioada daca nu te tratezi si nu iti revii provoaca cancer osos care se dezvolta si evolueaza foarte repede........... nu cred ca orice gripa are consecintele astea daca nu o tratezi......eventual de la raceli netratate face aprindere de plamani.......... dar nici intr-un caz cancer osos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crys (acum 14 ani)

nu cred nimic despre gripa porcina la schimbarea de anotimp e normal sa racim un pic daca nu ne imbracam dar sa nu exagereze ei ca murim si sa panicheze lumea cine stie ce boli si complicati au cei care mor

doamne fereste ce a ajuns in rominia

crys

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

4life (acum 14 ani)

cei ce vor sa se protejeze de gripa , fie ea si porcina, pot folosi cu mare succes TRANSFER FACTOR PLUS, cel mai eficient imunostiimulator natural !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

david (acum 14 ani)

Mie un profesor universitar, medic specialist in imunologie mi-a spus ca singurul remediu foarte eficinet impotriva virusurilor este propriul sistem imunitar care este capabil sa combata acesti minusculi invadatori.Asadar proteati-va intarindu-va cumva sistemul imunitar, iar daca sunteti bolnavi, luati produse imunostimulatoare si veti rezolvaproblema.Sanatate maxima va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: