Abces gingival

Gingivita
Intrebare postata de Alex Mili cu 13 ani in urma

Imi tot ies abcese pe gingii si nu stiu cum sa scap de ele. ma spal in disperare pe maini si la fel fac si cu fructele si legumele pe care le consum.pe langa asta, au inceput sa-mi sangereze cand ma spal pe dinti si sa ma doara la baza dintelui. Sa-mi fac griji rau de tot? :D aveti idee ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 13 ani)

Stomatologul tau ce spune?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana_Ana (acum 13 ani)

Fa cat mai repede o vizita la stomatolog! Abcesele repetate pot insemna ca ai chiar parodontoza. Poate nu e cazul, insa ti-am zis ce poate fi mai rau. La mine cam asa a inceput si uite-ma cum ma tratez eu de vreo 2 ani incoace. Daca te tratezi la timp, poti tine boala sub control. Eu am facut detartraje si chiuretaje subgingivale si de aproape 1 an masaj al gingiilor cu propolis si iau Piascledine. Sunt ok acum...insa am n-a fost usor.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex Mili (acum 13 ani)

Ana,

Raspunsul tau mi-a facut pielea de gaina, pe cuvantul meu! Numai gandindu-ma la ce spui tu si mi-a trecut tot cheful de cabinet stomatologic! Pare foarte dureros!
Masaj cu propolis pot sa fac, am un plafar langa mine, diseara ma opresc si imi cumpar, de piascledine nu am mai auzit, poate imi spui tu mai multe, oricum cred ca il gasesc la farmacie, nu?
Partea buna este ca te-ai vindecat, macar atat, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana_Ana (acum 13 ani)

Parodontoza nu se vindeca! Insa asta nu trebuie sa te sperie :). Poti s-o ameliorezi si sa nu mai ai nicio problema toata viata numai daca urmezi tratamentele corespunzatoare. Piascledine il gasesti la farmacie, la plafar nu cred ca il gasesti (sau poate o fi........dar nu stiu ptr ca eu l-am luat numai din farmacie). Tratamentul la stomatolog nu mai e dureros in zilele noastre, normal depinde si de medic si de tratamentul pe care tio-l face, insa exista variante astfel incat sa nu te doara. Si eu aveam teama de dentist, dar am dat peste o persoana extraordinara si acum ma duc fara probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mickey (acum 13 ani)

Cat costa piascledine 300? Vreau sa il iau si eu, ca am probleme nasoale cu gingiile. Cat tp il iau ca sa simt ceva?

multam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana_Ana (acum 13 ani)

Mickey, ce probleme ai cu gingiile? Piascledine nu e un medicament "bun la toate", citeste mai intai prospectul, ca sa vezi daca are rost sa il iei. O cutie costa 54 lei (cu atat am gasit eu), poate-l gasesti si mai ieftin, n-am idee, cred ca depinde de adaosul fiecarei farmacii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mickey (acum 13 ani)

Am inceput de parodontoza, imi sangereaza gingiile si ma dor si simti dintii asa sensibili si instabili. E foarte naspa, nici culoarea gingiei nu mai e la fel:((.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

parodontoza este boala omului modern! printre multe alte boli, evident :)))
si poate fi atat de simplu evitata, dar cum nu ne preocupa sanatatea noastra decat dupa ce ne-am imbolnavit, nu prea mai ai ce sa faci!
piascledine este medicament adjuvant, adica mai trebuie combinat cu ceva, cu ceva ce iti recomanda doctorul! asa ca nu il evitati, el are cheia sanatatii voastre!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina cojocaru (acum 13 ani)

hei,
eu am fost rezervata cu piascledine. Adica nu prea cred eu in tratamente naturale, dar sunt diabetica si am avut nevoie de o alternativa la medicatia adjuvanta pentru parodontoza. Piascledine nu are glucozamina, asa ca l-am incercat. Am zis ca rau n-are ce sa faca, ca e din soia si avocado, care sunt minunile naturii din ce am inteles pe net. Adica au o mie de vitamine si beneficii pt sanatate.
Sunt deja la a 6 luna de tratament si nu mai am gingii dureroase si nici nu-mi mai sangereaza. Concluzia ar fi ca e bun, desi e foarte natural.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: