Problema e de natura psihologica?

Fumatul
Intrebare postata de irina_cristina cu 14 ani in urma

Am doar 22 de ani dar fumez de aproape 8 ani!Am inceput sa fumez ca orice adolescent din cauza anturajului, problema e ca acum nu ma mai pot lasa!Ma tot "autoamenint" ca ma las de la intai, ba nu de dupa sesiune, ba nu de dupa ziua mea si tot asa o tin de vreo 2 ani!Am ajuns la concluzia ca problema mea e de natura psihologica pt ca fumez(cand chiar simt nevoia) la ore fixe sau dupa activitati zilnice banale(ex ma uit la film dupa ce acesta s-a terminat merg sa fumez chiar daca nu simt nevoia,ma trezesc dimineata primul lucru pe care il fac e sa fumez)!Cand nu am tigari sunt stresata, nervoasa si simt nevoia sa fumez o tigara! nu calmez pana nu merg sa-mi cumpar! Credeti ca ar trebui sa consult un psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

carmen (acum 14 ani)

sa stii ca m-am lasat de fumat dupa 32de ani de fumat cate un pachet si jumatate pe zi.m-am adresat uniui medic pneumolog de la spitalul TBC,fiecare judet are cel putin un spital de genul asta,care mi-a dat un tratament gratuit ,timp de 3 luni care a fost extraordinar.mai incercasem de vreo 2 ori cu plasturi de nicotina adusi din Sua,dar nu am reusit.am un an si 1 luna de cand nu mai fumez si nici nu voi mai fuma vreodata.du-te numai daca intr-adevariti doresti lucrul asta iar daca e numai un moft nu are rost sa incerci.
SUNT EXTREM DE FERICITA CA NU MAI OBOSESC,NU MAI TUSESC NU MAI,GAFAI CAND URC SCARA SI NU MAI MIROS URAT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 14 ani)

Draga Irina.
De vreme ce lasatul fumatului a devenit o problema si o dorinta pentru tine , inseamna ca ai facut deja un pas important. Eu zic ca trebuie sa ai o motivatie puternica care sa te ajute in decizia pe care o vei lua. Motivatia este numai a ta, depinde ce anume te doare mai tare. (ex: poate ca unii nu se apropie de tine finndca mirosi urat, Sanatatea, si cel mai important Credinta in Dumnezeu.) Noi il cunoastem pe Dumnezeu numai daca El vine la noi prin Duhul Sfant. Dar daca sufletul tau este afumat nu va cobora Dumnezeu sa-i cunosti dulceata.Oare nu este o motivatie puternica?? Incearca. AI VOINTA, AI PUTERE! Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina.n (acum 13 ani)

AI VOINTA, PRIMESTI PUTERE DE LA DUMNEZEU spun din propria experienta deoarece si eu m-am lasat de fumat si in toate zilele critice de dupa dar nu numai cer ajutor cu tot sufletul la domnul ISUS HRISTOS si nu se poate sa nu-i simt ajutorul .INCERCATI;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nipona (acum 14 ani)

Atunci cand vrei sa renunti la fumat alegerea metodei este foarte importanta, deoarece aceasta poate face depasirea dependentei de nicotina mai grea sau mai usoara, depinde de situatie.

In primul rand trebuie sa afli care sunt aceste metode si apoi sa incerci sa o gasesti pe cea mai buna pentru tine. Life 123 iti explica care sunt aceste metode si cum o poti identifica pe cea mai buna pentru tine.

Poti renunta la fumat subit. Adica, un fumator se opreste pur si simplu din fumat si rezista efectelor fizice si psihice. E o metoda foarte grea si trebuie sa ai multa vointa pentru a reusi.

O alta metoda este terapia de substitutie a nicotinei. Aceasta metoda reprezinta folosirea unor gume sau plasturi. Cei care folosesc aceasta metoda se pot dezvata lent sa nu mai fumeze, fara a simti efectele renuntarii subite la tigari.

Medicatia anti-fumat. Medicii pot prescrie medicamente care reduc simptomele sevrajului in cazul nicotinei, fara a opta guma sau plasturi.

Unii oameni cred ca anumite puncte de pe corp pot fi stimulate prin acupunctura astfel incat sa se reduca simptomele de renuntare la nicotina.

De asemenea, unii fumatori apeleaza la hipnoza pentru a renunta la fumat.

Pentru a alege metoda potrivita trebuie sa te cunosti. Pune-ti cateva intrebari, iar raspunsul te poate ajuta sa alegi metoda buna.
Chiar poti sa te lasi… Renuntarea la fumat poate fi unul dintre cele mai grele lucruri pe care ai incercat sa le faci, dar… nefumand azi, poti invata sa traiesti fara fumat.

Este nevoie de antrenament pentru a schimba vechile obiceiuri si de rabdare pentru a depasi dependenta.

Pune tigara deoparte cel putin pentru o zi.
Nu voi fuma azi pentru ca:

1. Pot sa o fac.
2. Nu voi mai fi sclavul acestui obicei.
3. Voi tusi mai putin.
4. Imi va scadea tensiunea arteriala.
5. Voi trai mai mult.
6. Voi avea mai mult control asupra vietii mele.
7. Parul meu nu va mai mirosi a fum.
8. Voi economisi intre 5-6 lei / zi.
9. Pot sa ma las pentru o zi.
10. Hainele nu imi vor mai mirosi a fum.
11. Fiecare fum inhalat imi slabeste inima.
12. Fiecare tigara creste riscul de a face cancer.
13. Voi raci mai rar.
14. Copiii mei nu vor mai inhala fum.
15. Voi arata mai bine.
16. Mancarea va avea un gust mai bun.
17. Respiratia mea va fi mai proaspata.
18. Calatoriile vor fi mai relaxante.
19. Ma voi bucura de mersul la cinematograf.
20. Ma voi simti bine si in locurile unde nu se fumeaza.
21. Nu va mai trebui sa golesc scrumierele.
22. Voi zambi cand vad semnul “Nu fumati”.
23. Vocea mea nu va mai fi imbatranita.
24. Pielea mea va fi mai fina.
25. Dintii mei vor fi mai albi.
26. Voi porni pe un drum noi.
27. Imi datorez macar atat mie.
28. Nu imi doresc un atac cerebral.
29. Voi putea canta mai tare.
30. Voi simti mirosurile mai bine.
31. Degetele si unghiile mele vor fi mai curate.
32. Am mai incercat de cateva ori, nu e imposibil.
33. Prin antrenament ajungi la rezultate excelente.
34. Familia ma va respecta mai mult.
35. Nu voi aprinde mobila.
36. Voi avea gingii mai sanatoase.
37. Trebuie sa-mi demonstrez ca pot.
38. Urasc sa ies noaptea tarziu pentru a-mi cumpara tigari.
39. Nu voi da foc casei.
40. Voi fi mandru ca am rupt landul dependentei de nicotina.
41. Nu vreau sa fac bronsita.
42. Nu vreau sa fac emfizem pulmonar.
43. Circulatia sangelui meu se va imbunatati.
44. Spoturile anti-fumat nu mi se vor adresa.
45. Vreau sa fiu un bun exemplu pentru copiii mei.
46. Gudronul este pentru sosele nu pentru plamanii mei.
47. Acesta este un inceput, nu un sfarsit.
48. Voi avea o parere mai buna despre mine.
49. Nu vreau sa ma incetineasca dioxidul de carbon.
50. Stiu ca cercetarile medicale legate de fumat nu sunt povesti.
51. Vreau sa traiesc sanatos 100 de ani.
52. Accept provocarea.
53. Fumatul nu ma face mai special… mai grozav.
54. Voi avea mai multa energie pentru alte lucruri.
55. Voi fi mai activ fara tigara.
56. Vreau sa merg la medic mai rar.
57. Facturile mele la stomatolog vor fi mai mici.
58. Am obosit de atata fumat.
59. Am obosit sa imi doresc sa ma las.
60. Ii voi proteja pe cei pe care ii iubesc.
61. Nu am nevoie de tigara pentru a ma simti stapan pe situatie.
62. Plimbarile mele vor fi mai lungi.
63. Pot urca scarile in fuga.
64. Nu voi mai dori tigari.
65. Nimeni nu are foc cand am nevoie.
66. Vreau sa fiu un ex-fumator.
67. Urasc sa stau afara sa fumez.
68. Sunt atatia care au facut-o, si eu pot sa o fac.
69. Fumatul cauzeaza boli ce pot fi fatale pentru mine.
70. Colegii de servici ma vor sustine.
71. Voi dormi mai bine.
72. Voi zambi mai mult.
73. Voi fi mai sarutabil.
74. Mainile mele nu vor mai fi ocupate si voi putea invata lucruri noi.
75. Am pe cineva cu care sa vorbesc atunci cand am nevoie.
76. Doctorul meu imi poate prescrie produse care sa reduca dorinta de a fuma.
77. In farmacii exista guma de mestecat, spray-uri si plasturi cu nicotina care sa faca mai usoara renuntarea.
78. Doctorul meu ma sustine si ma incurajeaza sa ma las de fumat.
79. Prietenul meu a murit de cancer.
80. Masina nu imi va mai mirosi a fum.
81. Nu voi mai fi dependent de nicotina.
82. Camerele nu vor mai fi incetosate de fum.
83. Casa mea nu va mai fi plina de mucuri de tigara si pachete goale.
84. Nu voi mai umple strazile de mucuri de tigara.
85. Nu voi sustine financiar industria tutunului.
86. Nu voi polua aerul pentru mine si ceilalti.
87. Nu voi inhala peste 4000 de substante chimice toxice cu fiecare fum.
88. Nu vreau sa-i fac rau cainelui/pisicii mele.
89. Perioada cea mai buna pentru renuntat este chiar acum.
90. Imbatranesc si devin mai intelept.
91. Fumatul imi provoaca intepaturi la ochi.
92. Merit o sanatate mai buna.
93. Nu vreau sa fac atac de cord.
94. Arterele mele vor fi mai sanatoase, elastice, curate!!
95. Vreau sa respir mai usor.
96. Nu vreau ca viata mea sa se transforme in fum.
97. Vreau sa ma bucur de nepotii mei.
98. Statisticile despre fumat sunt foarte clare.
99. Nu este niciodata prea tarziu sa te lasi de fumat.
100. Vreau mai multi bani de cheltuiala pentru lucrurile bune in viata.
101. …. aici poti trece motivul tau personal. E cel mai important!.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

nipona n-ai obosit sa scrii?k eu am obosit sa citesc..:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nipona (acum 14 ani)

nu, chiar nu am obosit sa scriu.De ce sa fim obositi de acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

salut Irina totol este sa ai bunavointa de a te lasa de tigari,am fumat si eu de pe la 16 ani tot in anturaj,cit eram insarcinata cu fetele nu am fumat dar cum le-am intarcat asa am inceput iar.acum am 33 de ani si am incercat sa ma las cu totul,am luat de la farmacie TABAC PLANT NATURAL si dupa 3-4 zile nu imi mai venea sa mai fumez,si nu mai fumez deloc,si nici fumul de tigara nu ma deranjeaza.nu ma credea nimeni dar cumnatul cumnata si nepotul sa-u lasat de fumat cu acele picaturi care le-am luat si eu .incearca si tu sa iei TABAC PLANT NATURAL si te vei lasa,mai este si alt ceva STOP TABAC si alea sint bune.incearca si vei scapa de viciul tigarilor.SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina_cristina (acum 14 ani)

multumesc daniela am sa incerc pt ca bunavointa nu ma mai ajuta....lucrez intr-un mediu in care se fumeaza si oricat as vrea nu ma pot abtine! Poate nu sunt suficient de ambitioasa in ceea ce priveste acest scop? Am mai auzit de pikaturi de genul dar am inteles ca-ti provoaca o stare de greata!!Cum iau salariul merg direct la farmacie!!!te anunt daca am reusit sau nu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 14 ani)

ia-ti o tigara electrica, are "doar" nicotina si e un rau putin mai mic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lara (acum 14 ani)

nu e o varianta nici cu electronica, daca vei cauta pe net vei ajunge la concluzia ca e chiar mai nociva decat cea normala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

irina... nu sint gretoase deloc se duc foarte bine cu un pic de suc ,eu am baut cu apa erau bune.pe linga mine sa-u mai lasat 3 persoane de tigari asa ca incearca si tu. nu sunt scumpe 120000lei vechi sint si mai ieftine la 60000lei vechi tabac stop.ai sa vezi ce bunavointa ai sa ai.acuma nu mai am treaba cu tigarile sint bucuroasa ca am scapat de ele .sa nu uiti sa anunti daca am avut puterea de a te convinge

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina_cristina (acum 14 ani)

sal daniela multumesc mult. o sa incer pt ca am inceput sa fumez mai putin dar nu m-am putut lasa de tot si acesta e de fapt scopul meu! Te anunt ce rezultate am obtinut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

salut,irina incet ai sa te lasi daca ai sa bei din ce ti-am spus o sa-ti fie greata de tigari numai cind ai sa le vezi.acuma la mine e bine pe 11februarie am o luna de cind nu mai fumez deloc am tigari si nu imi mai vine a fuma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 14 ani)

e nevoie de reteta de la un medic pentru a lua aceste medicamente, daniela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina _cristina (acum 14 ani)

nu daniel nu e nevoie de reteta de la medic eu am cumparat din farmacie cu 15 lei antitabac plant! se iau cate 10 pic de 3-4 ori pe zi! As vrea s-o intreb pe daniela in cat timp simti efectul acestora?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

pentru acele picaturi nu e nevoie de medic ,le poti lua din farmacie sint la liber

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

salut ,irina eu am luat 5 zile si in momentul de fata nu mai fumez si nici nu vreau
am incercat dupa 5 zile sa fumez mai o tig care mi-a pus capac ,ma ametea in cap si mi sa facut rau de nu am mai vrut nimic dar eu in prima zi am luat cite 10 pic de 4 ori pe zi....,a doua zi am luat 15 pic de 4 ori pe zi...,a treia zi am luat 20 pic de 4 ori pe zi...,a patra zi an luat 25 pic de 4 ori pe zi .., si a 5 zi am luat 30de pic dimineata si la amiaza iar ultimile doua ori am luat cite 35 pic . si asa am scapat de tig,nu am tinut regula prospectului dar nu am patit nimic.daca le iei ce simti????iti mai vine a fuma???cit fumezi pe zi?fa diferenta cite tig ai fumat inainte si cite fumezi acuma.incet ,incet iti va fi greata de tig
daca vrei sa vb mai des poti sami dai id-ul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

S.Caradima (acum 14 ani)

Sunt fumator de la 14 ani, in momentul de fata am 23 de ani. Am facut un test daca pot sa nu fumez 1 an. Am reusit, cu tot cu sesiune si problemele de la serviciu. Pentru a te lasa de fumat ai nevoie doar de vointa si de nimic altceva. Am citit in mai multe carti de specialitate ca nu ar fi indicat sa te lasi brusc, insa eu personal nu vad alta cale. Totul se rezuma la dorinta ta, daca nu mai vrei sa fumezi nu-ti mai cumperi tigari. Daca fumeaza si prietenii, cunostinte, familia este cu atat mai bine, deoarece astfel vei avea o motivatie mai solida. In cazul meu a functionat, in ideea-n care prietenii care fumau prezentau initial o tentatie puternica careia i-am rezistat dupa ce am asociat-o cu tradarea fata de persoana mea si dorinta mea de a nu fuma. Nu trebuie sa consulti un psiholog sau sa iei eu stiu ce substituitor, trebuie doar sa te autocontrolezi. Fumatul este atat de pacatos datorita obiceiului, de multe ori duceam din gest reflex ceva la gura si trageam. Primele zile faceam asta cu scobitori si ma amuzam cat de stupid paream. Mi-a trecut insa. Spor si vointa de fier.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrutz (acum 14 ani)

Pt. irina _cristina dar si pt toti ceilalti cateva mentiuni (daca va plictisesc cititi doar ce e scris cu litere mari):

- chestia cu partea introductiva de la intalnirile alcoolicilor anonimi ( cu totii am vazut prin filme chestia asta) ar trebui sa functioneze si aici : " SALUT, SUNT ANDRUTZ, AM 32 DE ANI DE VIATA SI 17 ANI DE FUMATOR. DE O LUNA DE ZILE SUNT NEFUMATOR !!!" Consider ca multe din sfaturile de aici vin de la necunoscatori "intr-ale fumatului" deci nu va bazati pe ele.

- FUMATUL INSEAMNA DEPENDENTA FIZICA DE NICOTINA . Nu veti auzi nici un specialist sa spuna unui dependent de heroina : " nu mai trage pe nas ... bag-o in vena .... " . Aluzie la plasturii cu nicotina - cititi cartea lui ALLEN CARR : IN SFARSIT NEFUMATOR si veti intelege ce vorbesc.

- FUMATUL INSEAMNA O SPALARE A CREIERULUI (IN SENSUL DE DEPENDENTA PSIHICA - termen mai cunoscut noua) efectuata de producatorii de tigari si de cei adiacenti acestei mega-industrii(gen producatorii de " anti tabac", tig electronice, guma , plasturi etc). Poate ma considerati paranoic - problema voastra.... Ce spune reclama TV cu plasturii : e greu sa te lasi de fumat - foloseste chestia asta si iti va fi mai usor.... EU AM DEVENIT NEFUMATOR IN 2 ZILE FARA SACRIFICII SI FARA SUBSTITUTE.

- CONCLUZIE: pana acu o luna gandeam si eu ca si restul fumatorilor: nu am vointa, nu ma pot lasa, ce greu e o zi gara tigari, am sa mor din cauza lor, nimeni nu ma poate ajuta etc. SI AM CITIT O CARTE.... SI SUNT NEFUMATOR.. ZERO COSTURI...FARA SUBSTITUTE...cartea o gasiti pe net in format .pdf (ca sa se inteleaga ca nu fac reclama nimanui - pur si simplu ma simt minunat ca si nefumator si a fost extraordinar de usor si vreau ca si altii sa-mi impartaseasca bucuria si apoi si ei altora ....)

ALLEN CARR : IN SFARSIT NEFUMATOR - va face sa intelegeti ... nimic mai mult.... SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 14 ani)

Buna tuturor...ma numesc Liviu am 23 de ani si de pe data de 03.07.2000 am fumat prima tigara.. (chear de ziua mea) ! De atunci am tinut-o tot asha pana in ziua de 01.01.2010 . De aproape 1 an de zile tot caut metode de a te lasa de fumat.. iar ce caut eu e o metoda.. Fara cheltuieli ..pe alte chestii cum ar fi .. plasturi .. ierburi etc. Cum am reusit sa nu m-ai fumez de atunci e simplu . Am redus din obiceiurile care le aveam .. dimineatza la bar la cafea .. (nu o m-ai fac|) seara cu prieteni la o bere am inlocuit berea cu Ciocolata calda ... si nu iti trezeste pofta de tigara la fel cum face o bere ... iar cand sunt acasa... unde e ce-l m-ai tentant sa fumez... din cauza plictiselii .. Ma ajuta enorm sa nu fumez Faptul ca intru pe internet.. si citesc metode de a ma lasa de fumat.. Cat m-ai multe... si sincer.. caut metode de fumat si uit de pofta de a fuma.. !!! la mine merge Foarte usor.. !! si am deja 1 luna si 5 zile de cand nu m-ai fumez.. !!! si nu m-am chinuit deloc !!! M-am gandit sa postez.. si eu .. pt ca poate nu sunt singurul pe care il ajuta chestia asta .. !! Bafta Tuturor in realizarea Dorintelor !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2