Poate fi cancer in gat???

Fumatul
Intrebare postata de Kappa.Style cu 11 ani in urma

Buna ziua. Am 16 ani si acum vreo 2 zile am fumat.(nu fumez decat rar...) Si de atunci tot simt o jena in gat si mi se pare ca e putin umflat gatul(gusa) si parca e putin mai calda pielea in jurul gatului decat in restul corpului. Tin sa precizez ca atunci cand mai fumez, cand le aprind, nu prea pot sa trag in piept, deci trag in gat..Dar repet..nu fumez des..decat rar..Dar gata...de acum nu mai fumez deloc..Va rog frumos sa raspundeti si sa spuneti ce ar putea fi...sunt foarte speriat...Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Adrienne (acum 11 ani)

Nu are cum sa fie cancer,dar o iritatie se poate. Este f. bine ca te sperie si ca esti hotarat sa nu mai fumezi. Fumatul nu poate face decat rau,mai ales la varsta ta frageda, iti poate afecta insasi dezvoltarea atat fizic cat si mental.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Adina Anghelea MDr. Adina Anghelea este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Cred ca este vorba de o inflamatie a faringelui sau amigdalelor decansata de fumat sau agravata de fumat . tii recomand ulei de Oregano, un foarte bun dezinfectant, antiinflamator, coenzima Q10 sublinguala vitamina C cu propolis.
Daca mai persista iritatia mergi la un control ORL, dar nu cred ca va mai fi cazul. Totusi opreste fumatul , pentru ca se poate ajunge si la cancer(vezi cazul actorului Michael Douglas)
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

dr.lenmaru (acum 11 ani)

da este si ai belit-o pentru ca ai fumat nemernicule!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: