M-am lasat de fumat

Fumatul Lasat de fumat
Intrebare postata de Alin_24 cu 14 ani in urma

Am 24 de ani, am fumat aproape 10 ani timp de 1 pachet pe zi. M-am lasat brusc, de aproape trei saptamani. Primele zile am simtit sevrajul, apoi am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine, energie din plin, respiram mai bine, dormeam mai bine... Problema este ca de o saptamana jumate nu mai pot respira, raman fara aer la cel mai mic efort fizic, stau la bloc, la etajul 2 dar la etajul 1 trebuie sa ma opresc sa-mi trag rasuflarea. Dimineata respir greu chiar si numai pt ca ma dau jos din pat si merg la baie. Gafai intr-una fara sa ma simt efectiv obosit, pur si simplu nu pot sa trag aer in piept, am senzatia ca "ma tine" ceva si nu pot sa umplu plamanii cu aer. Sunt foarte calm in aceste "episoade" deci cred ca se exclude varianta atacurilor de panica. Am de asemenea si palpitatii atunci cand raman fara aer.

Ar trebui sa mentionez si ca am fost diagnosticat cu astm bronsic atunci cand aveam cam 12 ani, am facut tratament atunci cu un inhalator ceva timp de cateva luni dupa care mi-au trecut crizele de astm. Din ceea ce-mi amintesc, simptomele de acum se aseamana foarte mult cu ceea ce aveam atunci.

Ma voi duce saptamana viitoare sa fac o radiografie, din pacate nu am unde la mine in oras, dar intrebarea mea este de ce au aparut aceste simptome cand m-am lasat de fumat? Mentionez ca atata timp cat am fumat nu aveam probleme cu respiratia, nu oboseam deloc, duceam o viata foarte activa. Este posibil ca fumatul sa fi "ascuns" aceste simptome sau vreo boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (123)

ionica (acum 14 ani)

Daca te simti obosit incearca sa dormi cateva ore si la pranz, daca este posibil.

Daca nu, odihneste-te cat de mult poti. Ora de culcare, seara, sa fie cel tarziu ora 22.00, pentru a avea astfel la dispozitie, pe noapte, cel putin 8 ore de somn linistit.

Incearca sa ajungi la un control medical neaparat.

Multa sanatate si felicitari ca ai renuntat la acest viciu!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin_24 (acum 14 ani)

mentionez ca dorm bine, cam 8-9 ore pe noapte. uneori mi se imtampla sa ma trezesc noaptea cu aceste "episoade" dupa care adorm din nou. voi ajunge si la doctor, deocamdata am fost numai la medicul de familie. intamplarea face ca in ziua in care am fost la el batea vantul foarte tare si pe drum mi-a batut vantul in fata. am ajuns la cabinet rosu ca racul, nu puteam deloc sa respir, ma sufocam in cabinet, simteam ca ma strange cineva de gat. m-a lasat sa ma linistesc, m-a ascultat la plamani si mi-a zis ca probabil e de la oboseala si sigur n-am nimic. nu contest cunostintele medicale ale nimanui dar eu ma sufocam in fata lui si el imi explica ca n-am nimic... voi ajunge si la un specialist dar abia saptamana viitoare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Mergi si fa-ti radiografie la plamani, nu este normal sa obosesti mai ales ca te-ai lasat de fumat.

Din cate inteleg se pare ca in organismul tau intra prea putin aer in plaman, corpul nu are suficient oxigen si asa apare respiratia ingreunata care se numeste DISPNEE, adica ai o senzatie de sufocare, dureri precordiale.

Oricum, trebuie sa te prezinti la medic pentru un tratament, pe net nu vei gasi.

Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELISSA - ALNA (acum 14 ani)

Draga Alin,in primul rand felicitari.Acum sa-ti explic ce se intampla cu tine : simptomele frecvent intalnite in urma renuntarii la fumat sunt tusea si gura uscata, plamanii tai elimina gudroanele, in acest caz foloseste bauturi calde.,apoi vine senzatia de foame mai acuta,mananca mai multe fructe si legume, mesteca guma, bea multa apa., ametelile se datoreaza faptului ca oxigenul ajunge mai repede la creier in locul monoxidului de carbon.In acelasi timp poti fi mai irascibil, cu o concentrare scazuta ,cu o dispozitie schimbatore. Sfatul meu este sa-ti faci cateva analize pentru a vedea la ce esti alergic, ce a determinat astmul si o radiografie la plamani daca simptomele nu-ti dispar pana saptamana viitoare. Multa sanatate si tine-o tot asa,nu lasa simptomele trecatoare sa te influenteze, apucandu-te din nou de fumat,este cea mai mare gresala pe care o facem.Cu multa stima Elissa-Alna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cazacu6158257 (acum 14 ani)

sant miha,si am citit problema ta,sa sti ca eu am avut aceleasi senzatii cand m-am lasat de fumat acum 4 ani-sti ce este?-ANXIETATE-corpul reactioneaza asa pt.ca nu mai primeste nicotina-eu si acum dupa atatia ani mi se mai intampla sa nu pot respira-e bine ca nu mai fumezi-multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dinu4 (acum 14 ani)

ceea ce ai tu este intr-adevar anxietate, poate sa fie si o forma de atac de panica. Incearca sa iei Magne B6...Magnerot si in timp te vei simtii mult mai bine.Multe persoane care se lasa brusc de fumat patesc la fel.

Consulta un medic...dar, sa nu fi surprins daca-ti va spune de anxietate sau atac de panica.

Mult succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice43 (acum 14 ani)

Buna Alin,

Nu vreau sa te impacientez, dar s-ar putea ca simptomele pe care le ai sa arate o insuficienta cardiaca. Trebuie neaparat sa mergi la un medic.
Si eu m-am lasat de fumat in urma cu 8 luni, dar nu am avut aceste simptome, desi sufar de astm bronsic.
Iti doresc sanatate! Si.... mergi la medic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sunflower84 (acum 14 ani)

Buna Alin,

Numele meu este Ramona, am 25 de ani si am fumat 10 ani. De 3 saptamani si jumatate m-am lasat, in sfarsit, de fumat.Nu am avut aceste simptome pe care le ai tu.Ma simt excelent de cand m-am lasat, sunt plina de energie, dorm mai bine, fac sport si ma bucur din nou de viata si de libertatea asta. Nu te apuca din nou de fumat, mergi la medic si vezi ce este. Poate ai vreo bronsita de la vremea asta.Ai grija de tine si felicitari ca te-ai lasat de fumat.Recomand cartea" In sfarsit nefumator" a lui Allen Carr.O sa vedeti fumatul din alta perspectiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian (acum 13 ani)

foarte buna cartea lui carr...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george163 (acum 14 ani)

PE 1 APRILIE 2008 M-AM LASAT DE FUMAT.LA MINE SEVRAJUL S-A MANIFESTAT IN TOATE FELURILE,PRIN DURERI DE MAINI ,DURERI ABDOMINALE,RESPIRATIE GREA SI PRIN ATACURI DE PANICA CA AM TOATE BOLILE.STATI LINISTITI CA DACA CORPUL NU MAI ARE CEVA ZILNIC CU CARE ERA OBISNUIT AUTOMAT SE APARA,IAR IESIREA NICOTINEI DIN ORGANISM DUREAZA 10 ANI SI IESE GREU.ORICUM E UN MARE CASTIG CA NU MAI FUMATI SI CASTIGATI SANATATE,BANI SI RESPECT DE LA CEI DRAGI.SUNT BUCUROS CA NUMAI FUMEZ SI MA ROG ZILNIC LA DUMNEZEU SA-MA IERTE SI SA MA LASE SANATOS PANA LA ADANCI BATRANETI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina85 (acum 14 ani)

eu am renuntat la fumat de cateva zile, mai putin 1 saptamana, si din primele zile chiar am ceva asemanator cu usoare atacuri de panica, si o usara depresie cum spui tu "panica ca am toate bolile"....
oare cand trece?
la fel am regrete pentru sanatatea irosita probabil cu fumatul asta...si la fel, ma rog la dzeu sa ma ierte si sa nu gasesc vreo repercursiune a fumatului meu.

a, si am fost fumatoare timp de 6 ani, aproape 1 pachet / zi
succes tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezarina (acum 14 ani)

Am renuntat la fumat de 1 luna si de doua saptamani ma simt foarte rau ,ma sufoc si respir foarte greu de parca am urcat zece etaje. Va spun ca am dureri in piept de parca ma apasa o greutate mare. Am fumat 20 de ani si am fumat destul de mult , acum doi ani m-am mai lasat sapte luni dar m-am ingrasat 15 kg si am inceput iar sa fumez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian (acum 13 ani)

nicotina se elimina 99% din organsim in aprox 3 saptamani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TOD (acum 13 ani)

Nicotina iese din corp exact in 4 zile amarate nu in 10 ani ca nu este uraniu. Dorinta ramane datorita dependentei pshihice mai mult timp. Deci daca ai caracter te lasi de fumat daca nu inseamna ca esti SLAB atat de slab incat si o tigara este mai tare ca tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

Aceasta senzatie ca nu mai puteti respira bnu este normal sa o aveti dupa ce v-ati lasat de fumat. Eu va recomand sa faceti un consult care sa constea in analize uzuale de sange, EKG si eco de cord, radiografie pulmonara si spirometrie, aceasta din urma va va arata care este varsta si functia plamanilor Dv. Este posibil sa fie un astm bronsic sau altceva, poate chiar si o boala cardiaca care sa se manifeste cu respiratie greoaie. Manifestarea bolii Dv poate sa fi p***ancis pur si simplu cu renuntarea la fumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu angel (acum 13 ani)

Nu vrei si ADN-ul ? ce zici....mai bine ai face o tomografie la cap...tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa Bogdan (acum 14 ani)

E anxietate fratilor si e normal,dar dute la medic sa iti confirme el asta.Gandeste si tu logic,totul se intampla exact in perioada premergatoare renuntarii la fumat.Io am renuntat astazi si ma astept la asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 14 ani)

Eu am o luna si jumatate de cand m-am lasata de fumat si nu am simtit nici o anxietate. Adica totul a fost temperat.Si de cate ori ma gandeam la tigari dupa ce m-am lasat incercam sa imi amintesc motivele pentru care m-am lasat de fumat, cat de bine ma simt si cat de bine o sa imi fie in viitor. Fumatul nu este un viciu, este o dependenta de nicotina, la fel ca dependenta de herioina, este o spalare a creierului care percepe mereu ideea ca vrea sa fumeze( bineinteles ca tot nicotina este de vina).La 3 zile dupa ce m-am lasat de fumat m-am dus in club si nu am simtit deloc nevoia sa fumez, pentru ca imi invinsesem dependenta.Iar daca tu crezi ca fumatul este doar o chestiune de rutina, te inseli,Nu are nimic a face cu rutina. Trebuie sa vrei si sa crezi ca esti un nefumator.Eu sunt convinsa ca nimeni nu fumeaza de placere ( daca ar fuma din placere, ar fuma o sinura tigara in viata lui) si sunt convinsa ca toti oamenii pot renunta la fumat.Chiar nu este greu, este ca o eliberare de cea mai urata dependenta. De ce sa fiu scrumiera ambulanta, sa ma imbolnavesc si sa ma marginalizeze cei din jur? Nu m-am ingrasat desi sunt o persoana care are tendinte de ingrasare.Am inceput sa fac miscare dimineata cand ma trezesc 15 min de sport. In rest totul e bine.Bafta tuturor si incetati sa fumati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORIAN (acum 14 ani)

haha

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

socrates (acum 12 ani)

Inseamana ca tu nu esti atat de predispusa la dependenta de nicotina. Pana si din punctul asta de vedere oamenii sunt atat de diferiti(atat psihic cat si FIZIC).Nicotina se metabolizeaza diferit de la un organism la altul...nu mai stau sa spun care e diferenta si nici nu o sa mai insir motive(pt ca mai sunt destule) de ce suntem asa diferiti dar : Nu toti sunt ca tine !! Felicitari ca te-ai lasat dar totusi spun asta ca cineva sa nu se simta cumva dezamagit daca nu se lasa atat de usor ca tine ! tu esti un caz fericit la care dependenta se manifesta putin atat fizic cat si psihic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 7