Cum renunt la fumat?

Fumatul
Intrebare postata de 30deea cu 13 ani in urma

Buna ziua as dori sa ma ajutati in a ma indruma catre institutiilt specializate in a rezolva dependenta de fumat ,mentionez ca sotul meu are nevoie de ajutor ar dorii sa se lase dar imi tot spune ca nu poate ,a m-ai incercat sa se lase insa doar doua zile a reusit. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

rodica daniela1 (acum 13 ani)

Buna.In urma cu 8 luni am adresat si eu la fel ca tine aceeasi intrebare.Oameni de milioane mi-au raspuns dandu-mi titlul unei carti pe care am gasit-o pe net.Aceasta carte se numeste Allen Carr-in sfarsit nefumator.Este o carte care iti lucra subconstientul asa cum nici nu ai crede.Ti-o recomand din inima si crede-ma ca functioneaza
ALLEN CARR-IN SFARSIT NEFUMATOR o gasesti pe net sau daca esti in tara probabil e si in librarii.BAFTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PS:Dupa o saptamana dupa ce m-am lasat de tigari am avut o cearta cu sotul meu si m-am repezit normal la tigari......................,dar asa un gust rau a avut si nu am tras decat 2 fumuri.Tine cont te rog de faptul ca am fumat 27 de ani. Multumesc lui Dumnezeu, si celor care m-au indrumat sa citesc aceasta carte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Nu stiu prin ce metode s-a incercat renuntarea la fumat .Eu va recomand un produs natural de la producatorul Hofigal care pe langa proprietatile de curatare are si efect de dezgust pentru tigara
Iata o mica descriere :
Produsul este TUTUN STOP 40CPR HOFIGAL
Este recomandat persoanelor care doresc să renunţe la fumat, deoarece produsul provoacă dezgust pentru tutun (ţigara nu va mai avea aroma obişnuită) şi ajută la depăşirea fazei de dependenţă.
Doza recomandată este de 2 comprimate de 3 ori pe zi, în cure de lungă durată (minimum 3 luni). Curele sunt de durată diferită, de la caz la caz.
La dozele şi ritmul de administrare recomandate, produsul TS TUTUN STOP – comprimate nu are contraindicaţii şi nu provoacă reacţii adverse.

Nu stiu daca am voie sa adaug un link de unde puteti procura :
http://www.probiolife.ro/produse-antialcool-antitabac-tutun-stop-40cpr-hofigal-p-874.html

Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

30deea (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi o sa le incerc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

M-am lasat de 2 ani ,mi s-a spus ca am cancer de col ,m-au operat si mi s-a spus ca am scapat dar daca mai fumez am toate sansele sa reapara si de atunci si eu si sotul meu ne-am lasat .Ne-am gandit asa :viata e frumoasa si avem un copil de crescut si sa ne bucuram de viata noastra impreuna sanatosi si sa vedem cum ne creste copilul,nu a fost usor dar nici imposibil si este foarte important suportul de la ceilalti, asa ca bafta multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

am uitat sa va spun dar nu am folosit nici un produs sau un inlocuitor de nicotina ne-am lasat pur si simplu,se poate incercat va trebuie multa ambitie si un motiv,dar cred ca viata e un bun motiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Preda (acum 13 ani)

Buna ziua,

sunt psiholog, psihoterapeut si trainer cu formare in domeniul adictiilor. Am citit problemele dvs. si daca doriti, ma puteti contacta, pentru ca incepand din luna septembrie organizez un grup de consiliere si suport pentru renuntarea la fumat.

Cu mult bine,

Ioana Preda

Psiholog
Psihoterapeut in supervizare in Analiza Tranzactionala
Trainer FreD
[email protected]
www.ioanapreda.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Savy (acum 13 ani)

Eu m-am lasat de ieri, va spun mai incolo cum merge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angi (acum 13 ani)

Eu am 4 zile dknd am spus adio tutunului,e foarte greu si trec prin diverse stari dar dupa 9 ani vreau k tigara sa devina o amintire si norocul imi surade spre reusita deoarece ramasesem singura fumatoare in familie,Repet e greu,dar nu imposibil !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melly (acum 13 ani)

buna eu am tot incercat sa ma las de fumat ....si nici un rezultat ,de ex anul trecut am incercat aproape toate produsele de nicotina si fumam in tim ce le luam ...asa ka nu stiu ce sa mai iau ca mi-e greata sa tot fumez dar nu pot sa ma las :(
cineva ma ajuta si pe mine?
ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eli (acum 13 ani)

buna si eu ma chinui sa ma las am incercat de multe ori dar degeaba ma gindesc ca sunt fffff scumpe nu mai spun de sanatate dar imi este frica de copil fiindca inhaleaza fumul in momentul asta sufar este a doua zi de cand nu fumez sper sa reusesc doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xist (acum 13 ani)

Da, pleaca genunchiul si roaga-l pe Parintele Cleopa sa mijloceasca pt tine,pacatul odata cu trecerea timpului este mai greu de lepadat,precum un cui batut intr-o scindura groasa,una este sa-l scoti dupa primul ciocan si alta e dupa al 15-lea ! Eu prin mijlocirea sa si a maicii Domnului,m-am lasat dp 20 de ani,cind am incercat absolut toate tratamentele posibile,fara nici un rezultat...pur si simplu,imi placea,mirosul,gestul si euforia fumului inhalat cu nesat,dp o pauza de o ora !!!...Pina n-am ascultat predicile si cuvintarile Pr.Cleopa-mp3,nu realizam cauza si solutia ! Ei bine,slava Domnului,pt aceasta minune si fie ca Bunul sa va auda pe toti cei ce doriti, dar nu puteti (nu va amagiti,ca veti reusi prin voi insiva,prin propria vointa,etc) ! Doamne ajuta !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 12 ani)

Metoda cu cititul cartii IN SFARSIT NEFUMATOR de ALLEN CARR chiar functioneaza ! Am fumat 29 de ani , din studentie si nu 2- 3 tigari ci un pachet pe zi si chiar mai mult , in situatii de stres. A fost de ajuns aceasta carte . De 3 luni sunt nefumatoare si este super!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelu (acum 12 ani)

Nu mai fumez de 8 zile, apoi ieri dupa ora 16 si azi pana la 11 am pufait ceva. Acum simt ca am probleme de respiratie...parca nu am destul oxigen... si totusi sunt ferm convins sa nu ma las, sa nu mai fumez, chiar cu acest mic derapaj. Si totusi sunt momente in care respir cu dificultate... Oare e un simplu sindrom de sevraj...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doru (acum 11 ani)

Am reuşit să mă las de fumat, doar în 2 săptămâni, fiind un fumător înrăit (2 pachete de KENT lungi pe zi ), timp de 35 de ani. Seara rupeam ţigările iar dimineaţa le căutam în găleata cu gunoi. Voinţă aveam, le aruncam, le rupeam, dar şi voi ştiţi cum este. Dar fără ajutor nu poţi, este foarte greu. Nu mai fumez de 3 ani. Am economisit aproape 270 milioane la 2 pachete/zi. Tratamentul m-a costat 50 ron/zi, cam cât dădeam pe tigări, dar am reuşit. Important e să vrei să te laşi. Dor de ţigară nu ai, nu te gândeşti la ele tot timpul, e cel mai simplu. Sunaţi la tel : 0765.25.16.15, dl. NICU. Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa (acum 8 ani)

Elena , recomandarea cu produsul Tutun stop este facuta din experienta ta sau esti salariat la compania care le produce? As vrea si eu sa ma las si de aceea inteb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: