Adevarul despre fumat

Fumatul
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Imi doresc sa ma las de fumat insa ma incadrez la "dependeta severa" si-mi este greu. Credeti ca este posibil sa pot renunta vreodata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Elena,
Totul depinde de tine - daca iti doresti sa te lasi trebuie sa ai o mare vointa, daca nu o ai, nu te vei lasa. Mai ales ca un pachet de tigari va ajunge in luna septembrie o suta de mii de lei vechi. Deci gandeste-te...Mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Elena,
Sunt de acord cu Misi, totul tine de vointa. Daca nu te poti lasa dintr-o data, incearca sa te lasi treptat, sa reduci numarul tigarilor fumate intr-o zi; sa inlocuiesti tigara cu guma de mestecat, sau bomboane mentolate.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina598136803 (acum 15 ani)

buna , toata lumea zice: trebuie sa ai vointa, de tine depinde ca sa te lasi de fumat, dar ei nu stiu ca dorinta de tigara e ca setea cea napraznica. oare trebuie sa ai vointa ca pacalesti setea atunci cind nu ai strop de apa?
eu am incercat sa ma las, dar nu reusesc. cred ca imi trebuie ajutor medical ca sa pot face asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amiucs (acum 14 ani)

^^ Nu pot sa iti dau deloc dreptate. Vointa este cea mai importanta. Motivatia care te ajuta sa renunti definitiv la tigari. Apa nu este un lucru ce afecteaza organismul nostru, insa tigara.. Odata ce esti dependent de tigari trebuie in acelasi timp sa fii constient ca iti distrugi propriul organism. Si spun asta bazandu-ma pe cazul tatalui meu. Era un dependent inrait de tigari si nu renunta la portia ei nici in ruptul capului. Toate acestea pana cand de la un timp seara si dimineata avea niste tuse grave. Desigur fara ajutor nu va putea depasi aceasta dependenta, de aceea consultati medicul in orice caz. El va sti ce produse sunt de calitate si care va pot ajuta. Acum tatal meu este de acord ca tigarile i-au produs diferite boli, si a inceput sa se gandeasca si la el, dar totodata ca noi ii vrem mereu binele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RADU2493188 (acum 14 ani)

Citat:
Imi doresc sa ma las de fumat insa ma incadrez la "dependeta severa" si-mi este greu. Credeti ca este posibil sa pot renunta vreodata?

lasa-te de servici si ai sa vezi cum te lasi de fumat,rapid si eficient

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina66142452 (acum 14 ani)

Trebuie sa treci pe la un spital ORL si sa faci o fibroscopie. Asteptand sa-ti vina randul, vei vedea gaturile altor persoane, poate aflate intr-o stare f.f. grava, si te vei ingrozi. Imediat te vei lasa de fumat, ceea ce implica si lasatul de cafea ( cel putin la mine, asa s-a manifestat). Sper sa te tina definitiv, fiindca pe mine nu m-a tinut decat 5 luni, atat cat mi-a fost lene sa ies in curte sa fumez, din cauza frigului(eu nu fumez in casa, sub nicio forma), si pana mi-au disparut din memorie imaginile de la spital si comentariile medicilor a propos de ce vedeau in gaturile altora. Intradevar, iti trebuie MARE VOINTA, ceea ce eu n-am avut. SUCCES!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian87138927 (acum 14 ani)

eu am reusit sa ma las dupa 23 de ani de fumat.miam bagat in cap ca nu sunt bune,ca fac rau si ca vreau sami vad copii mari si poate chiar si nepotii.imi este foarte bine fara tigari .am incercat si am reusit sa nu inlocuiesc viciul cu alt viciu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edith327673 (acum 14 ani)

Citeste cartea lui Allen Carr"In sfarsit nefumator".O gasesti si online pe scribd.com .Eu am reusit,nu mai fumez de doi ani si nici macar nu ma mai gandesc la tigari.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teofilos (acum 14 ani)

Salut,pt a te lasa de fumat trebuie sa reduci treptat tigarile impreuna cu o ambitie atenta si treptat atunci cind simti nevoia de tigara sa detii asupra ta o bomboana fara zahar sau guma de mestecat si treptat trece pofta,dar atentie trebuie mare ambitie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elialy (acum 14 ani)

eu nu mai fumez de 11 zile si ma simt foarte bn fara tigari , trebe ambitie de fier , usor nu este , noaptea visez ca fumez , am fumat 18 ani si asa dintr-o data am zis ca eu nu mai pun tigara in gura , ma deranjeaza fumul de tigara daca fumeaza cineva langa mn, cu mestecatul gumei este o treaba buna care da randament sau in timpul liber vizionez un film ca sa uit de tigari:d bafta la toti care vreau sa se lase de fumat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina39110105 (acum 14 ani)

Citat:
Imi doresc sa ma las de fumat insa ma incadrez la "dependeta severa" si-mi este greu. Credeti ca este posibil sa pot renunta vreodata?

Trebuie sa treci de acel prag psihologic care face diferenta intre a te lasa de fumat ca "asa trebuie" si a te lasa de fumat pentru ca vrei cu adevarat.O reclama veche spunea "daca vrei , poti!" , si asa este. Chiar daca anturajul si obisnuinta spun altceva, chiar daca visezi ca tragi cu sete din tigara, chiar daca ai falsa senzatie ca organismul tau are nevoie de nicotina, nu te lasa. Totul tine de psihic! Eu am reusit sa renunt brusc, fara o reducere in prealabil a cotei zilnice de tigari, fara medicamente si chiar daca dupa multe luni visam ca fumez, singurul sentiment cu care ma trezeam era acela ca pentru cateva fumuri am stricat toata munca de pana atunci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Altanui (acum 14 ani)

AM 30 de ani si fumam de 8 ani/un pachet pe zi. Mi-a recomandat un prieten cartea lui Allen Carr-In sfarsit nefumator. Am cautat-o pe net, am gasit-o am citit-o si azi sunt un fericit nefumator. Tot ce ai de facut e sa urmazi instructiunile: 1. sa fumezi in timp ce citesti
2. sa ai o atitudine deschisa
3. citeste toata cartea, n-o rasfoi, doar

celelalte reguli le veti afla pe parcursul lecturii.
Va promit ca nu e nimic dureros, e doar o imensa bucurie, pe care o dobandesti cand te lasi de fumat. Nu credeam ca e posibil... credeam ca sunt condamnata pe vecie sa fumez.. oricum, sustineam eu ca imi face placere, deci de ce sa le las...Ei, bine-am citit si acum nu mai vreau sa bag in gura porcariile alea- NICIODATA! Va pup!

A inca ceva: Allan Carr iti arat ca nu e vorba de vointa, chiar deloc.
Si.. e daunator sa le reduci numarul, e daunator sa folosesti inlocuitori:gen plasturi, gumea etc.

Serios, eu nu credeam ca o sa ma las.. si mai ziceam si ca imi place. Glumeam chiar pe seama reclamei:

"Fumatul e singura ta placere?" SI raspundeam:"Da, clar ca este" Si am citit cartea si m-am lasat, asa brusc, si culmea e ca nu sufar deloc ca le-am lasat. SUnt bucuroasa ca si cand m-as fi vindecat de o boala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melitam (acum 14 ani)

Tocmai am citit si eu cartea, iar de vineri seara de cand am terminat de citit nu am mai fumat. Recunosc ca nu este usor, dar se poate.Si eu, pot sa spun, ca am fost fumatoare de peste 20 tigari/zi , ceea ce nu mai doresc sa ajung. Incep sa ma simnt chiar bine.
Va doresc mult succes la toti care doresc sa se lase de fumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 14 ani)

la fel m-am lasat si eu ,e super cartea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Multi ani ,inainte !....lasa-ma sa fiu sceptica si sa spun vorba cea " mare "...niciodata sa nu spui NICIODATA [oricum este si pre devreme].Am fumat mai multi ani decat ai tu de viata si pot sa am si eu opinia mea. Il contrazic categoric pe acest Allen Carr,cu cartea lui cu tot. VOINTA este totul. M-am lasat de fumat,din proprie initiativa [nu citind cartile cuiva],cu tigarile pe masa,fara inlocuitori,f. usor,nici macar acea ingrasare legendara, despre care se vorbeste atat..........Doar vointa si atat. Restul sunt doar vorbe si scuze pentru a ne acoperi slabiciunile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana-daniela (acum 14 ani)

daca vrei sa te lasi de fumat nu trebuie sa zici decat atat....GATA...EU ASA AM FACUT .am zis gata,ajunge cat tutun am bagat in mine.si asta a fost...am luat pachetul de tigari si l-am aruncat, si ma simt bine.si am fumat 13 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laleleverzi (acum 14 ani)

mi-am cumparat o tigara electronica, de care sunt foarte multumita. e foarte simplu de utilizat, mai ales ca am un pachetel in care tin si filtrele si tigara iar ca sa o incarc nu trebuie decat sa pun pachetul la incarcat cu totul. nu m-am ingrasat absolut deloc pentru ca mi-am luat rezerve cu nicotina, iar nicotina e cea care intrevine in echilibrul glicemiei din organism, iar daca redeuci unsor cate un pic din nicotina, nu exista nici un risc sa te ingrasi, pt ca organismul se adapteaza foarte rapid. asa ca tigara electronica este cea mai buna metoda dca sa te lasi de fumat,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Cred ca mi-ai citit mesajul ,deci nu am fost si nici nu sunt interesata de inlocuitori.............vreau doar sa adaug ca am vazut o emisiune la Tv. chiar zilele acestea ,in care se vorbea cat de nociva este aceasta tigara electronica.........Scuze ! fiecare face cum crede el, ca este mai bine.......Bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lillyput (acum 14 ani)

Cartea lui Allen Carr e foarte tare, m-am lasat si eu, de doar 3 zile e adevarat, dar nu simt deloc nevoia, dupa aprox. 8 ani , cate un pachet pe zi. O recomand din suflet! Chiar nu ai nevoie de vointa, adjuvante sau stiu eu ce p***ai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OaMa (acum 14 ani)

Si eu, la randul meu. am aproape trei saptamani de cand sunt nefumatoare; tot datorita cartii lui Allen Carr Am fumat vreme de aproape 11 ani cate cel putin 30 de tigari pe zi, dar, gata! Daca, intr-adevar, iti doresti sa nu mai fumezi, citind cu atentie aceasta carte, nu e greu deloc. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2