La 7 luni dupa fumat....... raspuns medic

Fumatul
Intrebare postata de maria969 cu 13 ani in urma

Nu am o intrebare dra, as vrea sa stie toti urmatorul lucru: sotul meu, s-a lasat de fumat acum 7 luni !!!!
nu a mai pus o tigara in gura de la o zi la alta, dupa o luna de tuse continua !
este jucator de tenis; imediat, a doua zi, a simtit ca respira mai bine si a putut sa joace tenis cu 2 partide mai mult !
s-a chinuit, este adevarat, a trecut prin toate fazele descrise;
insa, dupa mine, este un erou: a reusit s-o faca dupa 30 de ani de fumat !!!!!!!!!
s-a ingrasat, dar asta nu e o problema; se bucura ca descopera noi gusturi la multe alimente, ca respira si ca doarme mult mai bine;
inca se mai gandeste la tigari cu placere (mai ales cand se enerveaza)dar, NU MAI FUMEAZA !!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Eniko (acum 13 ani)

Bravo lui!!!!!!!!!!!!!!! Să o ţină tot aşa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria969 (acum 13 ani)

multumesc frumos, sunt tare mandra de el !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius ivan (acum 13 ani)

felicitari!!! ma gandesc serios sa-i urmez exemplul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria969 (acum 13 ani)

ar fi bine sa te incurajeze cineva, sa fie mereu cu tine sa puteti discuta prin ce treci

prima saptamana de sevraj, a fost cu nopti nedormite, transpiratii, deci nu f.usor

am fost la cateva petreceri si prietenii fumau linga el, nu s-a simtit prea grozav dar, a rezistat

si, usor, usor, a trecut peste tot; a luat 5kg., din care a dat deja jos aproape 3

iti doresc mult noroc......sotul meu spune ca e minunata senzatia de a descoperi alte gusturi, noi si bune la alimente (intr-o noapte, manca gem cu friptura si-i placea !)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ENDOKLINIK MENDOKLINIK este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

bravo eu m-am lasat de 8 ani m-am ingrasat vreo 15 kg darsunt foarte fericit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

jvc (acum 13 ani)

Am reusit si eu sa ma las de fumat acum 9 luni si intradevar ma simt super bine.
Am redescoperit ce inseamna sa fi liber de ticul bolnav de a fuma, de grija de a avea bani pentru tigari, de gustul amar de nicotina, dinti galbeni, de mirosul specific de tutun care imbacseau hainele, etc.
Incerca-ti si veti reusi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria969 (acum 13 ani)

felicitari!
eu ajunsesem sa dorm separat de el, nu suportam mirosul, il rugam sa se dezbrace in alta camera, ii miroseau si mainile si-l asasinam cu "spala-te pe maini!", puneam hainele pe balcon, devenisem enervanta ptr. el iar el, deranjant ptr. mine........

se scula noaptea si iesea pe balcon sa mai fumeze o tigara, era un cosmar cand se intorcea in pat, ma intepau narile de la mirosul acela acru de tutun, ce mai, cosmar adevarat!
noroc ca nu fuma in casa!

am fost si eu un fel de fumatoare de ocazie, ma prosteam la petreceri sau la o cafea, doar atat, am incetat insa de vreo 15 ani.........de aceea, cred ca e adevarata vorba ca cei mai inraiti anti-fumatori sunt fostii fumatori, pur si simplu nu suport mirosul, e un chin cand iesim undeva si se fumeaza!

de-ar sti si alti fumatori ce grozava e viata dupa, cred ca s-ar lasa de fumat multi dintre ei..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

si tu deranjai sigur alte persoane cand fumai,si daca iti iubesti sotul incercai sa-l ajuti........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marin (acum 13 ani)

de 9 luni am terminat cu tutunul . dupa 3 luni am luat 18 kg in greutate dar ma simt mult mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 13 ani)

Doamna, felicitari ptr sot, si dv-stra pentru ca a-ti reusit sa-l sustineti.
Am fost fumator doua zeci si ceva de ani, am reusit sa renunt la fumat. Dar dupa 12 !! ani am reusit sa reiau fumatul . Fumez din februarie ac. De 2 zile am renuntat la fumat ,sper ca ptr totdeauna.Sunt de acord cu dv-stra cu cele relatate referitor la fumat ( miros , fum etc )
Va doresc multa sanatate si fara tigari in casa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria969 (acum 13 ani)

multumesc frumos ptr. urari !
va doresc sa duceti la capat "misiunea" si sa nu mai tineti vreodata o tigara in mana
oricum, la noi in casa nu s-a fumat niciodata, culmea, nu era de acord sotul meu: nu-i placea sa fumeze decat pe balcon atunci cand era acasa !
numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan (acum 13 ani)

Cred ca acum sunt pe deplin convins ca e mult mai bine fara tutun.Ramane de vazut ce voi face cu sevrajul nicotinic.Bafta tuturor celor care vor sa incerce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria969 (acum 13 ani)

sevraj? ganditi-va doar ca incepeti, la propriu, o viata noua, asa spune sotul meu......

si, cand va e greu sa adormiti, puneti-va filme, cititi ceva, sau, luati o pastila sa puteti dormi, e f.important sa fiti odihnit, moralul e mult mai bun

la sotul meu prima saptamana a fost f.grea: transpiratii, ganduri, cosmaruri

si, a trecut peste toate cu succes!

veti reusi si dvs.!

mult noroc si, astept vesti (bune)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilecool (acum 13 ani)

si eu am reusit sa ma las in ianuarie ,fara sa vreau ,fara eforturi mari . cateodata nu-mi vine sa cred ca eu care fumam 2 pachete/zi (fumator de pe la 17-18 ani , cu 20 de ani de experienta in spate ,care ieseam noaptea sa cumpar cand ramaneam fara) dintro data ...am renuntat .asa pur si simplu. s-a intamplat ,ca ,cu o zi inainte dadusem la zapada mai toata ziua pe la munca ,a-2a zi fiind liber ,am cam lenevit in pat ,din cauza oboselii si parca ma incerca si o raceala mai usoara . mai aveam doua tigari in pachet ,dar uitasem pachetul in masina ...cine sa coboare? ca mie imi era un pic cam (scuze...) lene . am tot amanat excursia pana la masina ,cu o jumatate de ora , cu o ora si tot asa pana s-a facut de pranz (in conditii normale as fi ras vreo 10 tigari pana la ora aia) :si atunci mi-am zis "ia sa vad pot sa nu mai fumez pana maine?" DA ! AM REUSIT . la serviciu mi-a fost mai greu cu 6 colegi fumatori ,care ma imbiau care mai de care cu toate categoriile de tutun .dar am rezistat - iata ca am mai bine de 7 luni -si nu simt nici o tentatie .sotia a observat dupa vreo doua zile ca am renuntat ,dar nu ii venea sa creada .
oricum merita sa incercati e atat de usor...si numai beneficii de pe urma asta
SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisd (acum 13 ani)

Nu mai fumez de 9 luni. Am fumat 24 de ani, uneori cate 3 pachete pe zi. M-am documentat despre riscurile fumatului si m-am ingrozit. M-am ingrozit de faptul ca am fumat atat de mult si atat de mult timp. Azi pot spune ca sunt NEFUMATOR si ca pentru nimic in lume n-as mai fuma vreodata. Cred ca a fost cel mai urat lucru din viata mea pe care l-m putut face. Acum am 42 de ani si ma simt mult mai bine. Am ales sa-mi intarzii moartea cu cativa ani...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

La mine alterna fumatul, nu eram constant, fumam si 3-5 tigari pe zi si un pachet, pana cand am fost la un chef de am baut si fumat in exces. Acolo cred ca m-am intoxicat cu alcool si tutun.A doua zi mi-a fost rau cand simteam fum si mai rau.Doua zile nu am fumat deloc,a treia mi-a trebuit dar am avut ambitia sa le las,asa a trecut mult timp de cand am uitat de ele.Cred ca nu am pus kg pentru ca lucrez fizic si 3 mese pe zi imi ajung chiar daca consum desert.Dimineata in general mananc numa fructe.Ex o banana,strugure,para,portocala sau mar, banana strugure.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiu (acum 13 ani)

Sunt bucuros ca am renuntat la mizeriile astea si cred 99% ca nu ma voi mai apuca niciodata de asa ceva.Acum numai gandul la fumul urat mirositor si gustul amarui si infect imi intorc parca stomacul pe dos.Trebuie sa ajungi intai dincolo ca sa vezi ce bine era inainte si sa nu iti mai trebuiasca tutun cate zile ai.
:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gogu (acum 10 ani)

sa va iau ijn pwula si pa tine si pa sotu tau sa va dau la p***a sa zici ca e trabuc pola mea hahahaha

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

io (acum 9 ani)

eu m am lasat de 6 luni, dupa 18 ani de fumat...
n am tusit deloc...e ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu (acum 2 ani)

Am și eu 2 luni de când nu mai fumez. Am fost internat 5 zile in spital ne putând fuma. Așa le-am putut lasă. Fumam aproximativ 2 pachete de tigari pe zi, pardon eu le mâncam nu le fumam 🤣🤣. Sper sa nu ma reapuc vreodată.
Sănătate celor care nu mai fumează și bafta celor care vor sa se lase de fumat
Era o vorba in popor. Ce mașina aveai dacă nu fumai ? Acu sa vedem care economisește pt a-și lua mașina 🤣🤣🤣

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: