Fumatul.... raspuns medic

Fumatul
Intrebare postata de negurabunget cu 13 ani in urma

Buna ziua!
Sunt fumatoare de 30 de ani, nu am acut si nu am probleme pulmonare, doar o tuse (rara), expectoranta. Mi-am facut radiografie pulmonara. Diagnostic: "deseuri interstitiale bilaterale" Era si firesc sa fie asa:( Medicul de familie mi-a dat doar "mucosolvan". E suficient?
eu cred ca trebuie sa ma las de fumat, dar NU POOOOT! Ce sa fac?

P.S. Mama a murit de tumora pulmonara, n-a fumat niciodata, i s-a spus ca e de la raceli repetate netratate. Poate fi ereditara? Pot fi aceleasi consecinte, in timp? Daca tot nu ma pot lasa de fumat, ce sa fac sa scap de acele "deseuri interstitiale"?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Iuli (acum 13 ani)

Daca mama dvs a murit de cancer pulmonar iar dvs fumati de atat de mult timp (si banuiesc ca nu fumati putin), atunci imi cer scuze dar sunteti TOTAL INCONSTIENTA! Sansele dvs de a dezvolta cancer pulmonar (sau asociat - gat, bucal, stomac, colon etc) sunt imense!!!!!!! Nu aveti cum scapa de ceea ce va apare pe radiografie, dovada este faptul ca medicul nu v-a dat mai nimic.
Ce puteti face pentru a va prelungi viata va dati seama si singura: renuntati absolut complet la tigari cat mai curand.
Succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

negurabunget (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns, il aveam deja in subconstient dar speram sa nu fie asa:(
Cum sa fac sa ma pot lasa de fumat????
Am incercat dar nu pot, nu am vointa! Singurul progres e ca am trecut de la 10% nicotina si gudron si CO. la 3%!
Stiti ceva despre tigara electronica, e mai putin nociva? Pentru ca stiu ca totul depinde de creier, cel putin in cazul meu, e "chestie" psihhica!
negurabunget

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Ultimele studii arata ca tigara electronica este mai nociva decat cea din tutun. Aveti nevoie de multa vointa, faptul ca ati redus procentul de substante nocive nu e solutia, dar va ajuta putin pt ca reduceti nicotina din organism. puteti incerca si cu plasturele, nicotina e cea care da dependenta. V-ar mai pute ajuta si o "spaima", faceti o vizita la un sanatoriu TBC si impreuna cu antecedentele din familia dvs poate va fi suficient sa va "activeze vointa". Sora mea asa s-a lasat, a fost internata la TBC, ac***a o vena sparta in urma unei raceli ( nu a avut TBC) si a vazut un tanar de 26 de ani care efectiv si-a scuipat plamanii si a murit pe patul de spital, fuma 3 pachete de tigari pe zi, si avea doar 26 DE ANI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Exista o multime de posibilitati, dupa cum v-a spus si Kasho, inclusiv psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

negurabunget (acum 13 ani)

Dar nu exista tratament pentru fumatorii cronici, asa cum exista pentru alcoolicii cronici? :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Va trimit, daca va intereseaza, merita citit, scrisa de Allen Carr: "In sfirsit nefumator", prin email: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

scuze, e vorba de o carte, am omis sa specific...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

De acord cu Iuli : riscul pe care vi-l asumati e enorm! Da, poate ca v-ar ajuta o vizita la un spital de pneumologie sau la un serviciu de bronhologie sa vezi cum arata unul cu cancer de plamani in faza avansata si cum moare el implorandu-te sa-i dai ceva ca sa mai poata respira.
Dar poate nu asta e cea mai buna solutie. In Romania se desfasoara acum un program antifumat. Trebuie doar sa gasiti un medic ce face parte din program la cel mai apropiat spital TBC, uneori chiar la dispensare TBC. Exista medicamente care va pot ajuta! Trebuie insa sa iti doresti cu adevarat, altfel degeaba iei medicamente!
In orice caz, a fuma tigari cu mai putina nicotina, are doar efect contrar, deoarece nicotina da doar dependenta, gudroanele din tigari determina bolile. Deci, ac***a mai putina nicotina veti fuma mai mult ca sa va mentineti nicotinemia cu care sunteti obisnuita, deci va veti intoxica cu si mai mult gudron.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

negurabunget (acum 13 ani)

Va multumesc din suflet, tuturor! Partea "nostima" e ca sunt foarte constienta de riscuri, stiu si cum se moare de cancer pulmonar (asa a murit mama mea, in bratele mele), dar n-am nici un strop de vointa, asta ma "caracterizeaza'' si din cauza lipsei de vointa am ratat foarte multe in viata! Personal, consider un pas inainte pe calea asta faptul ca acum constientizez ca trebuie sa renunt la fumat! Pana acum, imi spuneam si spuneam si celor din jur, ca atat imi pot permite sa ma simt bine:( Sotul a renuntat la fumat de 15 ani, copiii mei au fumat si ei si au renuntat! Sunt mandra de ei, se vede insa ca eu sunt mai prejos in privinta asta:( De aceea intreb foarte serios daca nu exista medicamente care sa te faca sa ai repulsie fata de tigari, sa-ti fie greatza atunci cand tragi un fum. Nu stiu daca o sa gasesc vreun medic in oraselul meu care sa faca parte din programul antifumat. Dar maine o sa incerc la spital, la sectia TBC si la sectia de Pneumopatologie. Multumesc pentru idee!
negurabunget

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fumat (acum 13 ani)

Buna, un prieten mi-a recomandat tigara electronica. La inceput mi-am cumparat doar ca s-a interzis fumatul in birou. Dupa ce a ajuns l-am folosit 3-4 zile si nu mi-am cumparat tigari deloc. Uite acum am ajuns la 2 luni de cand nu fumez. Probabil ca nu e sanatos, dar e o modalitate prin care te lasi. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 13 ani)

Buna ziua!
De fumat va puteti lasa cu siguranta daca va doriti cu adevarat asta. O cunostinta de-a mea a reusit sa scape de acest viciu cu ajutorul unui produs pe baza de plante, uimitor. Este un detoxifiant pentru intreg organismul, insa este special facut pentru fumatori. Imi povestea ca dupa ce a inceput cura cu el, a inceput si sa expectoreze si dupa 1 luna deja simtea ca i s-a imbunatatit functia respiratorie. De asemenea, spunea ca i se facea scarba in momentul in care apropia tigara, pentru ca plantele din care este facut scot toate toxinele, inclusiv nicotina (cea care creeaza dependenta).
Pentru detalii, va las adresa mea de email: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

In primul rand e nevoie de o detoxifiere a organismului si apoi multa vointa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan (acum 13 ani)

Nu cred ca e nevoie de vointa. E nevoie sa constientizezi ce inseamna fumatul. Recomand cartea lui Allen Carr - Carte antifumat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

InfernasH (acum 13 ani)

Am si eu o intrebare ... Ma pot imbolnavi de ceva la plamani dupa numai 2 ani de fumat ? :) ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teia (acum 13 ani)

Draga Negurabunget
Cand tu puneai aici intrebarea ta, eu incepeam tratament cu Champix pentru lasat de fumat - este unul din medicamentele care se utilizeaza in programul antitabagism din Romania si este gratuit la voi. Eu aici unde sunt (Belgia) l-am platit dar nu imi pare rau pt. chiar merita. Am fost fumatoare peste 35 ani (aproximativ un pachet pe zi - aproximativul e pt. cand eram in perioade agitate mergeam chiar si la doua pachete de tigari) si in afara de reduceri temporare a numarului de tigari nu am reusit niciodata sa renunt la fumat pana acuma. Cu Champix dupa numai cinci zile nu am mai simtit nevoia de fumat ... din prima zi am fumat MULT mai putin (chiar am tras de mine ca sa fumez pt imi era frica de fenomene de sevraj) .... iar in a cincea zi am zis ca o sa imi aprind tigara doar cand o sa imi fie realmente pofta de ea .... si nu mi-a mai fost ... Nu am avut nici un disconfort major ... ma tot analizez sa vad ceva dar totul e ok ... asa ca iti recomand sa te interesezi care sunt clinicile din orasul tau care participa in programul respectiv si sa incerci si tu (e programul care avea in reclama pe Mihaela Radulescu). Daca vrei mai multe detalii despre ce invat acuma dupa lasat de fumat poti sa imi scrii pe adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Teia,
ma bucur mult pt. succesul tau! Esti foarte convingatoare si, astfel, ii vei incuraja si pe altii sa renunte la fumat. Permite-mi sa-ti dau un sfat in acest moment , cand ai reusit sa lasi fumatul : niciodata, pt. nici un motiv, oricat de stressata ai fi sau suparata, sau in orice context in care fumai, deci pt. nici un motiv nu mai aprinde vreodata o tigara! Acesta este secretul reusitei pe termen lung: nu mai aprinde tigara si fi constienta de faptul ca un singur fum luat in trecere de la altcineva, sau o tigara aprinsa la o petrecere va insemna recidiva fumatului... Adica niciodata nu vei mai fi ca inainte de a fuma; si peste multi ani de acum incolo riscul de recidiva este enorm si trebuie sa fi constienta de asta, mereu !!! Deci niciodata, niciun fum!
Programul antifumat nu mai e nici in Romania chiar gratuit, dar se plateste o suma relativ mica. De fapt, cred ca unul dintre motivele pt. care nu a avut chiar succesul scontat la noi a fost tocmai gratuitatea sa, intrucat omul, daca nu a trebuit sa dea bani pe medicamente, s-a dus sa le scoata de la medic, dar mai vede el daca le si foloseste ... Deci au intrat in program si fumatori care nu erau chiar convinsi sa renunte la fumat si asta e o greseala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

negurabunget (acum 13 ani)

Dragii mei prieteni,
Imi pare rau ca va raspund asa tarziu, dar au fost motive obiective:(
Vreau sa va anunt cu mandrie ca n-am mai fumat de pe 4 DECEMBRIE NICI O TIGARA!!!!!
Intr-adevar, am reusit cu Champix!
Va multumesc tuturor si sa aveti o viata linistita!
Negurabunget

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gherasim Gratiela (acum 11 ani)

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se numeste acest produs din plante pt.ca si eu sunt fumatoare de 22 ani.Multumesc mult.Adresa mea de mai este:grati20062yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eli (acum 8 ani)

Heei! De fiecare data cand simti nevoia de a fuma, bea apa cu bicarbonat de sodiu! La inceput e mai dificil, dar la mine a functionat. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21587938597 (acum 3 ani)

Buna seara legat de intrebarea cum sa ma las de fumat o sa va povestesc pe scurt povestea mea fumator de 12 ani serios adica la 1pac/zi +anul trecut a venit si ziua in care a trebuit sa ma casatoresc ma duc sa ma pregatesc analize tot de la radiologie am fost trimis recomandat pentru CT comp. tomo. zis si facut marea lovitura pentru pregatire pentru lasat de fumat.
CONCLUZIE: Formatiune inlocuitoare de spatiu parahiala in LSS, spiculara-aspect suspect tumoral- se recomanda completarea cu examen bronhoscopic.Se asociaza cativa micronoduli pulmonari bilaterali. In septembrie 2019 am ajuns acasa in gremania am fost trimis de catre medic cu scrisoare recomandta pentru radiologie dupa rezultat imediat am fost trimis cu scrisoare de intrenare in spital pentru extra analize absolut tot mi sa facut 2 bronhoscopii si nu au reusit sa obtina proba pentru ca nu am fost cuminte prima mi sa facut cu amnezic si a 2 cu anestezie si mi sa spus ca mai aveam putin si plecam cu tot cu masa si sala de operatie dupa mine nu imi aduc aminte nimic din spusele doamnei doctor asa ceva nu a mai intalnit ....mi sa confirmat si am fost propus pentru operatie in luna 10.2019 mi sa spus ca este problma mare daca o las asa din spusele doctorului specialis nu mi sa mai dat 5 ani o sa ajung sa fiu dependent de opioide morfina citostatice etc si o sa ma privesc zi de zi cum mor cate putin o sa fie foarte tragic. si asa inainte de operatie cu 2 zile mam lasat de fumat sunt operat mam vindecat partial in urma operatiei si acum sunt mult mai bine economie de bani nu mai fumez nu suport fumul de tigara absolut deloc in urma operatiei chiar am ramas cu un plaman si un sfert din stangul. Sanatate tuturor si numa bine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: