Fumatul raspuns medic

Fumatul
Intrebare postata de lucian121 cu 13 ani in urma

Incerc sa ma las de fumat, dar nu reusesc, fumez cca 35 tigari/zi, exista vre-un medicament care te poate ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

mona (acum 13 ani)

Si eu credeam acest lucru cu saptamani in urma(nu ma pot lasa de fumat)dar am ajuns la concluzia nu este asa.am 41 de ani si fumez de 21,cate un pachet pe zi si daca era ceva chef mai era unu pe noapte,de ani de zile am tot spus ca ma las,ca le raresc si nu am reusit,dar de 2 saptamani am lasat tigara de tot,si daca ma credeti am reusit,am ajuns la concluzia ca vointa mea e mai puternica decat tigara,deci depinde si ce mesaj transmiti creierului si cat de convingator i-l transmiti,deci eu am reusit si va doresc si voua aceasi vointa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 10 ani)

Doamna Mona ... ati convins pe toata lumea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

si eu incerc sa ma las de fumat si vreau sa spun ca am incercat cu tot felul de medicamente printre care si Ziban care mi sa dat de medic dar degeaba ,fiindca imi era gandul numai la tigara........am reusit doar sa le raresc cu tratamentul.Cu plasturi la fel am incercat cat il pui e bine nu simti nevoia de a fuma dar dupa parca ai fuma o tigara..........sincera sa fiu nu stiu ce trebuie sa fac ca sa scap de viciul asta urat si costisitor mai ales la cat sa facut pachetul de tigari si daca mai fumez si 15-20 tigari/zi nu mai zic ca muncesc aproape sa imi cumpar tigari.Efectiv am ajuns scalva tigarilor ,dar degeaba imi spun asta ca ambitie am zero.........imi este frica de starea de sevraj ,de nervozitate,de insomnie,de tot ce ar putea sa se intample.......asa ca nu stiu ce ar putea sa ajute in cazul asta......................poate doar putina vointa si multa putere de convigere ca nu sunt bune...............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu (acum 13 ani)

se poate.nu este usor dar se poate. mi-am evaluat castigurile daca ma las de fumat.:sanatate, bani, si mai ales bucuria de-a fi eu mai tare decat tigara.
incecati! sunt convins ca mai exista si alte avantaje; chiar si placerea de-a le spune tuturor ca ai reusit, ca esti capabil ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Am aproape 4 luni de cand nu am mai pus tigara in gura, dupa o "cariera" de fumatoare de 14 ani, iar in ultima perioada ajunsesem sa fumez mai mult de un pachet pe zi. Pur si simplu intr-o dimineata m-am dat jos din pat si am zis ca nu mai fumez si asa a fost. Totul tine de vointa! Eu una am avut niste simptome foarte urate de sevraj (ameteli, greturi, dureri de cap, aveam senzatia ca nu ma pot tine pe picioare si asta timp de aproape 2 saptamani), dar cu atat mai mult nu am mai vrut sa fumez, ba chiar am ajuns sa urasc tigarile tocmai pentru ca simteam pe pielea mea cat rau mi-au facut. Ca sa nu mai spun ca am dat si o galagie de bani ca sa imi fac rau cu mana mea! In perioada asta am avut necazuri cu duiumul (deces in familie, ramasa fara job), adica scuze sa ma reapuc as fi avut, dar nu am facut-o, iar acum chiar nu mai am nici cea mai mica dorinta / pofta sa fumez. Concluzia? Chiar este numai si numai o problema de vointa. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

nu exista nu pot nu vrei cred ca nu te motiveaza nimic daia nu poti sa te lasi de fumat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Exista tot felul de tratamente mai mult sau mai putin naturiste. Poti incerca si o psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Fumatul.

simi (acum 13 ani)

Se poate fara mari probleme, sa stiti ca este usor este sa te lasi de fumat indiferent de numarul de tigari care le fumati pe zi si de perioada mare sau mica de cand sunteti fumatori. Trebuie doar sa vreti cu adevarat sa va lasati de fumat! Eu sunt nefumator, spun acest lucru cu mandrie, chiar daca am fumat peste 20 tigari pe zi in ultima perioada. Daca mental va stabiliti clar sa va lasati de fumat ve-ti reusii fara sa suferiti prea mult, totul este sa va controlati mental, dependenta de drogul numit nicotina trece repede, in doar cateva zile nu ve-ti mai simti dorinta de a da nicotina corpului. Trebuie sa va impuneti in minte ca nu ve-ti mai fuma niciodata si sa credeti cu adevarat acest lucru. Nu va trebui sa renuntati la niciun obicei (ex. bautul cafelei) care il aveati pana acum, totul trebuie sa fie ca si pana acum, doar ca tigarile nu vor mai avea ce cauta in activitatile dvs. Ve-ti vedea ca este usor sa va lasati de fumat, voi va ve-ti controla mental pe voi, nu tigarile! Eu am renuntat total la fumat si fiecare zi care trece este un motiv de bucurie, a mai trecut o zi fara drog, asta imi da forta pentru ziua urmatoare si asa mai departe. Ma gindesc la fumat de multe ori pe zi, dar atat, este mai bine sa te gandesti la fumat fara sa fumezi. Inca o chestie mentala pe care eu am aplicat-o. Nu am privit lasatul de fumat ca un sacrificiu, fiinca acest lucru nu reprezinta un sacrificiu, sa nu fumezi este un lucru evident si normal. Nu am luat medicamente de subtituire a nicotinei desi le aveam in permenenta la mine (Nicoret si plasturi), asta ma ajutat mental sa trec usor, stiind ca pot apela oricand la aceste ajutoare, dar in niciun caz nu imi voi aprinde o tigare, am stabilit clar ca nu voi mai fuma niciodata. Asa cum am spus drogul nicotina nu are actiune grea si de lunga durata asupra celui care vrea sa renunte cu adevarat la fumat total. Pot sa va spun ca timp de 3 zile, de la renuntarea la fumat, am pastrat la mine ultimul pachet de tigari impreuna cu bricheta fara sa ma atind de ele, si acest lucru ma ajutat cumva, eram linistit stiind ca daca doamne fereste ma apuca "damblaua" am la mine tigarile pe care pot sa le simt, sa le vad si atat, am stabilit clar ca nu mai sunt fumator! Acum ma simt bine, sunt nefumator, adica sunt un om normal. Da asa este sunt un om normal, pana acum nu faceam lucruri normale, fumam si deci pot spune linistit ca nu eram normal. Credeti ca este normal sa ne drogam zi de zi cu nicotina? Credeti ca este normal sa cheltuim o gramada de bani pe ceva care ne pune viata in pericol? Este normal sa platim bani multi ca sa facem diferite forme de cancer si sa ne scurtam durata de viata? Este normal sa nu mai simtim gustul bun al mancarii s-au a bauturi? Stiu ca toti ve-ti raspunde invariabil NU! Atunci? Nu ve-ti face nicun sacrificiu ca va lasati de fumat, aduceti lucrurile la normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allen carr (acum 13 ani)

pe mine m a ajutat cartea lui allen carr easy way to stop smoking, am scapat de fumat relativ usor si fara substituenti:plasturi, bomboane, guma, alimente. cartea o gasiti tradusa si pe internet ( moca) :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 13 ani)

pe mine ma parasit prietena mea dupa o relatie de 4 ani.atunci m-am decis si eu sa renunt la fumat dupa 8 ani de tutun,totul depinde de tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor (acum 13 ani)

Am 32 de ani si am fumat timp de 10 ani. Dar de doua saptamani nu mai fumez, acest lucru datorandu-se cartii lui allan carr-in sfarsit nefumator.
Este foarte-foarte usor sa renunti la fumat.
Este foarte-foarte-foarte placut sa nu fumezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

natalia (acum 13 ani)

merge cu nicorette plasturi,cunosc pe cineva care sa lasat dupa 19 ani de fumat,2 pachete pe zi.,tratamentul ii 3 luni dar ea sa lasat in 2 saptamani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 13 ani)

Am citit cartea lui Allan Carr si nu a avut niciun efect asupra mea. Mi-am dorit atat de mult sa ma las incat nu m-am dat batut. De o saptamana folosesc platurii Nicorette si nu mi-am mai aprins nici macar o tigara desi obisnuiam sa fumez doua pachete pe zi (Lucky Strike rosu). Dependenta de fumat este oribila si imi doresc atat de mult sa fiu un om liber din nou!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Preda (acum 13 ani)

Buna ziua,

sunt psiholog, psihoterapeut si trainer cu formare in domeniul adictiilor. Am citit problemele dvs. si sfaturile primite, si eu recomand cartea lui Allan Carr si daca doriti, ma puteti contacta, pentru ca incepand din luna septembrie organizez un grup de consiliere si suport pentru renuntarea la fumat. Metoda de lucru este specifica dependentelor si se adreseaza oricui doreste sa isi modifice comportamentul de consum.

Cu mult bine,

Ioana Preda

Psiholog
Psihoterapeut in supervizare in Analiza Tranzactionala
Trainer FreD
[email protected]
www.ioanapreda.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

Eu am incercat sa ma las de tigari mergand la psihoterapie si, vorbind despre tigari, imi doream si mai mult sa fumez asa ca, dupa 7 sesiuni, mi-am dat seama ca arunc cu banii pe fereastra.

Am citit si cartea lui Allan Carr si nu a avut niciun efect. Am vazut si documentarul facut de fundatia care ii continua munca lui Allan Carr dupa moartea lui si... tot nimic...

Am auzit ca hipnoterapia este eficienta (am tot citit pe site-uri straine dedicate dependentei de nicotina), dar nu am gasit vreun hipnoterapeut in Bucuresti care sa se ocupe cu dependenta de fumat desi am sunat la cativa.

Si, totusi AM REUSIT! Cu plasturii Nicorette, cei de 5mg (intensitatea cea mai mica), purtati timp de 7 zile (adica pana la terminarea unui pachet). In prima zi de purtat platurele Nicorette am avut doua momente in care as fi omorat pentru o tigara! Noroc ca eram acasa si nu am iesit sa-mi cumpar tigari... Deja de a doua zi, nevoia de a-mi aprinde o tigara a disparut. In a doua saptamana fara tigari si prima saptamana si fara plasturii Nicorette nu am simtit nici macar o singura data nevoia de a fuma! In schimb, in a treia saptamana fara nicotina si a doua fara plasturi, am avut cateva zile (2-3) in care mi-a aparut nevoia de a fuma. Stiind ca dispare in 1-3 minute, am respirat profund si am reusit sa depasesc aceste momente.

In prezent, sunt nefumator de aproape un an si imi dau seama ca am scapat de aceasta dependenta super usor! Multa bafta celor care vreti sa deveniti nefumatori!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

am fumat 12 ani ,in ultima perioada un pachet de zi..am stins intr-o dupa amiaza ultima tigare din pachet si mi-am zis "asta e ultima" fara nici-o pregatire psihica ,fara nici-un plan..zi dupa zi e mai usor,imi refac viata..ma simt ca dupa un razboi .nici nu realizezi cat pierzi fumand ,cat timp zilnic il irosesti fumand...acum am mai mult timp liber ,mai multi bani :D..dorm mai bine ,culmea sunt mult mai linistita....am citit cartea lui allan carr la cateva zile dupa ultima tigare,eram deja nefumatoare si totusi ma ajuta,unele dintre argumentele sale le folosesc cand "poftesc" la un fum...
succes tuturor ce se lupta inca cu acest "drog"..e greu sa scapi de el dar odata ce ai luat decizia si esti hotarat 100% ,nu cred ca te poate opri ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena Bratu, Pitesti (acum 13 ani)

Eu incerc sa ma las de tigari. Oricat de tare ai fi psihic, daca cei din jurul tau, si ma refer in special la familie, nu te ajuta, nu reusesti. Imi doresc sa ma las de tigarete, dar si mediul in care lucrez, ma influenteaza negativ. nu stiu ce sa zic, dar cred ca nu vreau cu adevarat. poate gasesc o solutie, cu un psiholog, h altfel.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simi (acum 13 ani)

Am deja 2 luni de cand am renuntat la fumat si parca am senzatia ca nu am fost niciodata fumator! Este extrem de usar sa renunti, toata treaba este sa vrei cu adevarat, restul face creierul tau, se autoeduca in asa fel incat sa nu mai dea comanda de a fuma. Am renuntat brusc, fara ajutor tip "nicorete" , plasturi sau alte medicamente, doar TREBUIE SA VREI! Cartea este si ea de ajutor, si chiar filmuletele video de yuotube despre renuntarea la fumat. Renuntati atunci cand sunteti pregatiti cu adevarat si nimic nu va mai impiedica succesul renuntarii la fumat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 13 ani)

Am vazut pe site-ul Allan Carr ca se va deschide in curand o clinica si in Romania. Stie cineva ceva? Am cativa prieteni care s-au lasat de fumat prin metoda lui, asa ca ma bate gandul sa incerc si eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

buna ce atatea povestie cu carti ,plasturi etc eu fumez de la 14 ani si am 22 nu fumez de mult timp dar cum nu dorm noptile am luat un obicei prost la calculator ajunsesem sa fumez 2 pachete de tig de inr-o zi si o noapte pana acu 2 luni knd intr-o dimineatza ma luase o durere de cap si aveam gustu de tigari in gat pe mn in ksa peste tot si m-am enervat si am zis gata stop k prea rau imi fac tigarile si sincer dupa 2 luni mai am pofta de tigare dar imi aduc aminte de ziua knd mi-a fost rau ......ce sa va zic va trebe curaj si o sa vedeti ce bn va simtiti dupa ce numai fumat aveti alt simt al mirosului alt gust d mankre si pofta etc etc :x :x eu una numai le reapuc bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2