Cum sa ma las de fumat?

Fumatul
Intrebare postata de vlad daniel cu 14 ani in urma

Buna ziua, numele meu este Daniel, am 23 ani si de aproape doi ani fumez... as vrea sa ma las deoarece am si probleme cardiace. Cum sa reusesc acest lucru? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

Moraru Florian (acum 14 ani)

Buna ziua,numele meu este Florian,am 44 de ani sunt din mun Calarasi. De circa 2 ani am fost diagnosticat cu Diabet zaharat tip 2.De le virsta de 20 de ani fumez si nici in acest moment nu am puterea sa m-a las de acest viciu. Dati-mi un sfat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nedelcu Ionela (acum 14 ani)

citeste asta :www.scribd.com/.../Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Trebuie sa ai un pic de vointa si sa-ti impui acest lucru, mesteca guma, mananca seminte...succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 14 ani)

baieti in primul rand trebuie sa spuneti nu hotarat fata de voi am 37 de ani si fumez de 17 ani am incercat de zeci de ori sa ma las mereu aveam acelasi rezultat negativ nu pot sa ma las
.nu este adevarat stiti ce era de nu puteam sa ma las vointa nu facea parte din programul meu acum trei zile am spus nu si multumesc lui dnezeu sper sa reusesc asa ca incercati mai bine mai grasuti decat uscati si bolnavi va urez bafta si va spun eu ca se poate
eu fumam si zi si noapte si va garantez ca am sa reusesc cu bunavointa si ambitie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 14 ani)

multumim mihaela pt sfat, insa e foarte greu sa ai aceasta vointa cand toti din jurb fumeaza, insa cu ajutorullui Dumnezeu voi reusi si eu si sper sa fie curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrutz (acum 14 ani)

GASITI O CARTE FOARTE UTILA IN ACEST SENS : ALLEN CARR - IN SFARSIT NEFUMATOR. Eu am citit-o si am o luna de cand nu am mai fumat. Si nu am simtit nevoia si nici nu am folosit substitute de genul Nicorette, seminte, tig electronice etc. Nici macar nu e chestie de vointa a te lasa de fumat.... Cititi cartea si o sa vedeti ce simplu e sa nu mai fumezi ( = sa devii nefumator) ... succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ccosti69 (acum 14 ani)

cititi si cartea ,dar fara vointa nu cred ca veti reusi.
si daca cei din jur fumeaza lasai ,ignorai pur si simplu.
succes.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rares (acum 14 ani)

am 23 de ani si am funat de la 16 si pana acum o saptamana 2 chiar trei pachete pe zi.nu mai fumez de o saptamana si ma sint mult mai bine.a fost foarte greu cel putin prima zi.am avut ameteli si o stare de sevraj de care am trecut destul de greu.prima zis e f greu a doua si a treia aproximativ la fel dar dupa aceea e din ce in ce mai bine si se poate fara tigara.in a doua zi de nefumat am sunat la un nr de pe pachetul de tigari si am vb cu un medic la care am fost si mi-a dat niste pastile gratuite.le iau dar nu pot sa -mi dau seama daca imi fac bine sau nu.oricum fara vointa nu ai nici o sansa indiferent ce pastile iei sau ce carte citesti.de patru zile ma duc la inot si incerc sa ma ingras cat maiputin.greul a trecut si cu siguranta nu as baga tigara in gura pt nimic in lume mai ales ca stiu prin cate am trecut primele trei zile.DECI SE POATE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

ar fi bine sa consultati programul national stop fumat, in care veti primi asistenta gratuita atat in ceea ce priveste terapia medicamentoasa cat si terapia ,adica suportul psihologic. majoritatea celor care fumeaza au nevoie de sustinere psihologica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

salut,florian incearca TABAC PLANT NATURAL SI AI SA vezi ca ai sa te lasi incet
eu tot cu picaturile alea ma-m lasat incearca si tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 14 ani)

daca vreti sa va lasati de fumat este necesar sa urmati o metoda eficienta. Va recomand sa cititi cu atentie informatiile prezentate pe blogul urmator: http://spunenufumatului.wordpress.com/about/
Va doresc mult succes in demersul vostru !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 14 ani)

inafara starii de sevraj pe care o ai la inceput e o mare problema in ceea ce priveste TIC-UL .....de cate ori nu aveati tigara aprinsa in scrumiera si ati aprins alta?..deci ...ocupati-va timpul cu alta rutina decat cea de dinainte mult sport ,vointa destula , anuntati-va prietenii ca v-ati lasat k sa nu mai fiti tentati sa fumati de fata cu ei (orgoliu)..
eu am fumat 10 ani m-am lasat 2 m-am pucat iara (cea mai mare p***ae posibila)...si n-o so mai repet...bafta ..aveti mare nevoie....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela1234 (acum 14 ani)

buna daniel ma numesc mihaela am 43 de ani si am fumat 25 de ani .in luna septembrie mi-a fost recomandata o carte pe care am citit-o online si de atunci nu mai fumez nici mie nu-mi vine sa cred ca am reusit.CARTEA SE NUMESTE"IN SFARSIT NEFUMATOR" DE ALLEN CARR .o recomand cu mare placere tuturor este excelenta.BAFTA MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criatina (acum 14 ani)

Ca sa te lasi cu adevarat ,trebuie sa ai un scop ,o cauza sau sa ti-o imaginezi.Exemple:cum ar fi sa mori si sa ramana copilul fara tata/mama,cum ar fi sa vezi cum copilul tau se apuca de fumat si doctorul iti spune ca nu mai are mult de trait,etc.Va-si spune mai multe dar nu vreau sa sperii pe careva,asa ca incercati sa va imaginati cele mai sinistre intamplari ce var putea marca si atunci aveti un scop pentru a va lasa de fumat .SUCCES....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 14 ani)

Buna, Daniel.AM fumat din anul 2 de facultate adica de 34 de ani.AM spus stop tigarilor acum 8 zile.Am avut mai multe tentative de a renunta , insa acum probabil ,aaavenitTIMPUL acela .sa stii ca nu mi se pare atat de ingrozitor .mai mult este vorba de a face altceva atunci cand simtinevoia de atine tigara in mana .Dar fara vointa nu vei reusi trebuie sa-ti spui mereu ca poti si ce ai de castigat mai ales sanatate si bani.Succes si tine-te tare pe pozitie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Sunt si eu pe punctul de a renunta la fumat.Fumez de 30 de ani,cu pauza de 2 ani ,candva cand am spus de" maine nu mai fumez".M-am reapucat cand am facut pe fond de stres o depresie ,acum mi-am spus din nou "de maine nu mai fumez"sper sa reusesc si sa nu mai reapuc niciodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melika (acum 14 ani)

Nu este imposibil, dar este greu. Daca vrei o schimbare in bine, apeleaza cu incredere la cabinetele medicale deschise in acest scop, cele inscrise in programul national "Stop fumat" unde vei avea part de consiliere si tratament gratuit. Nimeni nu te priveste cu repros, nimeni nu te cearta si nici nu iti aduce injurii. Nimeni nu iti spune sa te lasi ca o sa mori de cancer sau ca o sa iti cada dintii, nici macar nu te obliga sa te lasi de fumat. Ti se vorbeste foarte bland si foarte frumos. Si beneficiezi de tratament gratuit. Mie mi-a recomandat medicamentul numit Champix. Si are efect. Eu nu eram hotararata sa ma las de fumat. Pur si simplu m-am dus la cabinet. Era foarte aglomerat si eu m-am simtit foarte jenata ac***a in vedere motivul pentru care ma dusesem acolo. In timp ce asteptam m-am convins ca toata lumea ave aceeasi propblema ca si mine. Dorea sa renunte la fumat. Am discutat cu doctorita cam jumatate de ora. Era medic pneumolog. Nici macar o data nu a facut trimitere la riscurile la care esti expus atunci cand fumezi. Nici macar o ecografie nu mi-a recomandat sa fac. Nimic. Doar niste sfaturi pe care sa le urmez daca voi reusi sa ma las de fumat.Si in 2 zile m-am lasat de fumat. Mi-a trebuit si vointa. Dar si medicamentele au fost foarte eficiente. Si inca ceva:am zis la toata lumea ca m-am lasat de fumat familiei, colegelor de serviciu, prietenilor. Asta in caz ca imi vine vreun gand, macar de rusine fata de ei sa nu imi aprind o tigara. Am o luna de cand nu mai fumez. Dar in fiecare zi pun in sertar cate 10 Ron, contravaloarea unui pachet de tigari /zi care ea nelipsit. Si s-au adunat ceva bani. As dori sa strang pana la vara si sa ii fac o surpriza sotului meu. Si in fiecare zi ma felicit. Chiar merit. Si sunt foarte mandra de mine. Nu credeam ca voi reusi. Pentru ca nu mi-am mai propus niciodata lucrul asta. Si tin si post miercuri si vineri si putin regim ca sa nu ma ingras. Si intr-o luna nu m-am ingrasat deloc, dar cu efort.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dani (acum 14 ani)

Eu m-am lasat de fumat de vro 2 luni dupa 10 ani de fumat 1 pachet pe zi. Eu cam asa m-am lasat, mi-am facut o gagica nefumatare in primul rand...sa ai cu cine sa schimbi o vorba si sa nu fii nevoit sa iti aprinzi tigara..apoi am spalat toate perdelele ,haine etc tot ce mirosea a tigara. In acest timp nu am iesit la suc,cafele etc..rutina mea zilnica,unde fumam la greu, in jur de 2 saptamani..am stat in casa pe caclulator si cu gagica si cand vroiam sa iesim ne plimbam cu masina sau pe jos dar fara sa intru in baruri. Bine si peste toate aste trebuie sa constientizezi ca e bine sa renunti la fumat si mai puteti sa puneti aia 10 lei de tigari deoparte in fiecare zi si cand o sa vezi ca se aduna banii o sa ai un impuls si mai mare sa renunti! Acum am peste 2 luni de cand nu mai fumz si deja ma deranjeaza mirosul de tigara,dar nu mai am probleme pot sa stau langa tigara aprinsa o noapte intreaga spre bucuria prietenei care se saturase deacu de programul meu antifumat. Deci mult succes va doresc si voua si retineti ca e foarte greu primele 2-3 saptamani apoi o sa simtiti repulsie fata de tigari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

cand vrei sa te lasi de ceva pur si simplu o faci instant!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana (acum 11 ani)

vreau sa las fumatu dar nu pot am 10 ani de cind fumez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2