Coardele vocale

Fumatul
Intrebare postata de Ellyssima cu 14 ani in urma

Buna ziua, de aproape doi ani am inceput cu ragusirea vocei frecventa,unde dupa un control O.R.L. mi s-a spus ca am polipi pe coardele vocale, am facut aerosol si un tratament de o luna, s-au retras acele unflaturi dar imi apar frecvent iar din cauza lor de multe ori nu pot exprima cuvintele deoarece din cauza efortului de a vorbi inep incet sa nu mai reusesc vorbi din cauza lor, deci in cateva cuvinte coardele vocale nu mai pot scoate sunetul puternic din cauza acestor umflaturi, mi s-a spus ca este de operat, dar nu prea sunt convinsa ca problema nu v-a persista, si in acelasi timp sa nu vorbesc timp de o luna ce putin dupa operatie, sigur nu v-a fi o operatie complicata? La care cred ca raman fara voce, medicul primar O.R.L. ma v-a asista, ce pot face? V-as ruga sa-mi dati un sfat deoarece mi s-a spus ca aceste probleme pot sa reapara, ce pot face si unde sa ma mai duc. Sunt din Bucuresti, daca ma puteti adresa unui medic care este mai ieftin. Va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

marysab65 (acum 14 ani)

Eu m-am confruntat cu ceva asemanator...dupa ce am stat ragusita vreo 2 ani (de uitasem ce voce aveam de fapt)am ajuns in situatia ca dupa cateva cuvinte sa nu mai pot articula nimic. Abia atunci am intrat in panica si,cu trimitere de la medicul de familie,am ajuns la Spitalul Hociota(pe Panduri).La consult,o veste p***a.In loc de un tratament cu antibiotice,la care speram eu, mi s-a spus ca trebuie sa intru cat mai repede in operatie...Lacrimi,disperare...lucrez cu publicul,imi vreau vocea...Aveam nodul in partea dreapta .In trei zile eram pe masa de operatii...Am avut noroc sa dau de o doctorita super ,profesionista care nu mi-a pus nicio conditie sau pretentii pt actul medical.
Eu zic sa nu intri in panica.Operatia nu implica nimic care sa te faca sa fii speriata. E adevarat ca o luna nu am avut voie sa scot sunete,nici macar soapte, in afara lectiilor zilnice de logopedie(care incep dupa o saptamana de la operatie).M-am simtit bine si in spital(culmea)datorita personalului care se purta f.frumos si te ajuta pt orice problema.Au trecut 2 ani si ma simt super ,chiar daca nu am respectat toate indicatiile care mi s-au dat(sa nu beau rece, sa nu tip...)
Daca te intereseaza,iti pot da mai multe amanunte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

cum se numeste doamna doctor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru stefania (acum 9 ani)

buna
te rog vreau informatii si eu am ac prob ca si tine noduli vocalo deapta..
mi s a rec operatia..si mi e tare frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marysab65 (acum 14 ani)

Am uitat sa precizez ca nu m-a costat nimic.Daca vrei sa dai ceva o facidaca vrei tu,daca esti multumita si iti face placere...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ellyssima (acum 14 ani)

Va multumescdin suflet, pentru sfatul dvs.Si eu tot in Panduri am fost trimisa, aceasta operatie trebuia s-o fac deja din martie dar fiind faptul fricei mele am amanat si in acelasi timp mi s-a spus ca sunt 5 doctori care se vor implica la aceasta operatie cand am intrebat medicul de cat m-ar costa operatia, acum sunt intr-o faza critica si am mai multe nodulete pe coardele vocale, dupa care mi s-a spus ca nu este sigur nici daca mi se va recupera vocea, c-am compicat. Sper intr-o operatie reusita asta fiind c-am peste 2 saptamani. Cu stima Ellyssima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 10 ani)

Buna ziua ! Pe 7 ian m am operat la sp sf maria de polipi pe coarda vocala....nu am simtit absolut nimic iar dupa anestezie m am dat jos imediat fara sa am ceva ameteli ori greata,,,,cadre medicale deosebite...am plecat acasa a doua zi fara probleme.....acum sunt in repaus vocal....Doamne ajuta !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

si eu am aceeasi problema, tb. sa ma operez si imi este fff frica
as vrea sa imi spuneti daca puteti la medic ati mers va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA (acum 10 ani)

EU M-AM OPERAT ACUM 1 AN JUMATE,AM AVUT UN POLIP PE COARDA VOCALA STINGA ACUM AM UN CHIST PE COARDA VOCALA DREAPTA.M-AM OPERAT LA SIBIU SI ACUM TOT ACOLO O SA MA OPEREZ.DUPA PRIMA OPERATIE NU AM FUMAT 3 LUNI DAR M-AM INGRASAT 9 KG.SI M-AM APUCAT IARA , NU STIU OARE DE LA TIGARI MI-A APARUT IARA SAU ODATA CE AI AVUT SE FACE IARA . CE PARERE AVETI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pascu violeta (acum 8 ani)

la ce medic va-ti operat mutumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana sirena (acum 10 ani)

nu cred ca se poate face din nou de la fumat. tre sa fie un tratament impotriva acestei boli. si eu urmeaza sa ma operez luna viitoare de polipi pe corzile vocale. cat timp nu ai voie sa virbesti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela Costin (acum 10 ani)

Buna, ce sa fac ca sa fiu ragusita .? Imi place foarte mult sa fiu ragusita ce-as putea face??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 8 ani)

Sincer sa fiu in locul tau mi-as lua viata! cum poti sa vorbesti asa ceva aici unde toata lumea se plange ca nu are voce?! ceea ce ai facut tu e bataie de joc! esti o nesimtita! nu stii ce inseamna sa ai probleme cu vocea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olguta (acum 8 ani)

Tu nu stii ce inseamna sa nu poti respira, sa stai tot timpul cu gandul ca te poti sufoca si de la un fir de praf sau de la o gura de apa,.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana M (acum 9 ani)

Si eu am avut aceeasi problema, m-am operat in urma cu un an de polip la coarda vocala drepta. Am dat peste niste super doamne de la orl panduri. Le recomand cu mult drag: Dr Cristescu si Dr Ghiuzan! Nu mai am niciun fel de problema, merg periodic la control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VOICU (acum 8 ani)

BUNA ZIUA.CU SASE LUNI IN URMA AM AVUT SCOASA TIROIDA IN TOTALITATE SI DE ATUNCI MA CHINUI CU VOCEA CARE E Sp***a SI SUGRUMATA AM GATUL MEREU USCAT TRE SA BEAU APA TOT TIMPUL .FAMILIA SE CHINUIE SA MA INTELEAGA ,NU MA AUD CAND VORBESC IN CASA APOI AFARA NU POT VB DELOC CA AM VOCEA FOARTE Sp***a .CE SA FAC AM TOT ASTEPTAT CREZAND CA SE VINDECA DE LA SINE DARRRR?MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olguta (acum 8 ani)

Am trecut prin aceasta experienta cu multi ani in urma, mi-a fost sectionat nervul recurent la operatie de scoatere a tiroidei si corzile vocale au ramas paralizate. M-am chinuit sa vorbesc, ma fortam ingrozitor, dupa doi ani aveam voce cat de cat, dar aici a inceput chinul cu adevarat. Intr-adevar, fortate foarte tare corzile vocale s-au apropiat si am voce, dar ele NU se misca in continuare, deci au ramas apropiate si acum nu mai pot respira. Ma sufoc, ma inec tot timpul, nu pot sa merg repede nici macar cativa metri. Deci, NU VA FORTATI SA VORBITI. ! Daca m-ar fi intrebat cineva ce vreau , sa pot vorbi sau sa pot respira, as fi renuntat la vorbit. Acum nu mai am ce face. Corzile vocale sunt aproape lipite, fac exercitii de respiratie sa nu mi se atrofieze plamanii, pentru ca eu trag de fapt foarte putin aer. Am fost la dr. Sarafoleanu, singura solutie este sa-mi "decupeze" o coarda vocala insa sunt riscuri mari, nu ma pot hotara sa ma duc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1490456067 (acum 6 ani)

Buna ziua ,doamna Olguta!V ati mai operat?Eu am fost in aceeasi situatie si m am operat acum o luna.Sant bine,dar vocea inca nu si a revenit complet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1490456067 (acum 6 ani)

Buna ,ziua!V ati mai operat?Am fost in aceeasi situatie!Vroiam sa stiu cu va este vocea acum,daca v ati operat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra jilca (acum 8 ani)

buna ziua tatal meu an varsa de 58 de ani acuza dureri an partea dreapta a gatului iar acolo ia aparut o galca de marimea unei prune d cand i-a aparut este cam 3 luni acum ia spart si ai curge secretie dar pe deasupra al mai si sufoca atunci cand mananca sau doarme ce este de facut unde sa merg va rog sa ma ajutati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21544441271 (acum 5 ani)

buna mam operat acum 3 saptamani la timisoara pentru polipi pe corzile vocale ..stanga si dreapta dar nu stiu mise pare ca nu ami revine vocea deloc mis tot ragusita mentionez ca fumez un paket pe zi ,nustiu as vrea un sfat cine o trecut prin asa ceva cat dureaza recuperarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2