Ten uscat raspuns medic

Frumusete si intretinere Ten uscat
Intrebare postata de Biank1 cu 12 ani in urma

Am 16 ani,am tenul foarte uscat si cu cosuri? Ce imi recomandati? Crema vichy aqualia termal este buna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua.
Daca aveti cosuri probabil nu e f. uscat,, avind in vedere ca sunteti in plina pubertate ,ci doar deshidratat. Va trebuie gama Normaderm Vichy gel de curatare si crema de zi, ca intretinere pentru tenul cu tendinta acneica; crema aqualia termal o puteti folosi suplimentar pentru hidratare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

Ketty (acum 12 ani)

iti recomand sa te vada un dermatolog. NUMAI un medic care te vede poate adapta din multitudinea de produse existente pe piata, acel produs care iti este benefic. Iti doresc succes si nu uita ca toti am trecut prin asta la varsta ta. Nu ti se intampla numai tie si toate au o rezolvare. iti pot recomanda pe dr. Hatami Afshin. O zi frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

cosurile ca termen pop**ar poate sa semnifice diferite forme de acnee care au un tratament local diferit in functie de forma de acnee, deci adresati-va unui medic dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Biank1 (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi! Nu sufar de acnee severa sunt doar cateva cosulete care apar pe fata si le tin sub control cu miere dar faptul ca tenul este deshidratat ma deranjeaza desi beau foarte multa apa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Biank1 (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi! Nu sufar de acnee severa sunt doar cateva cosulete care apar pe fata si le tin sub control cu miere dar faptul ca tenul este deshidratat ma deranjeaza desi beau foarte multa apa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Biank1 (acum 12 ani)

Nu cosurile sunt problema grava apar uneori dar putine datorita varstei dar faptul ca tenul este deshidratat ma ingrijoreaza pentru ca la varsta mea ar fi trebuit sa am tenul gras. Multumesc pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eleonor (acum 11 ani)

Buna, eu am aproximativ aceeasi problema ca a ta. Am incercat mai multe tipuri de produse cosmetice (unele recomandate de medic sa farmacista). Unele dintre nu doar ca nu au functionat ci si mi-au agravat mai tare problemele.
In schimb, am gasit o crema care se contine unt karite, canepa si lac***aa de la biorigine.ro care pot spune ca este miraculoasa. Este bio si foarte consistenta (o am de patru luni si abia am consumat un sfert din cutie, desi o folosesc zilnic si gramajul nu este foarte mare). Pielea de pe fata nu mai este deloc uscata, din contra, este fina si placuta la atingere. Sper sa aiba si in cazul tau rezultatul dorit. Incearc-o si tu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 11 ani)

Buna ziua ,am un ten extrem de uscat am incercat forate multe creme ,si unt de shea si tot felul de uleiuri din contra acestea mi-au uscat mail mult tenul,am incercat si avene,eucerin etc degeaba sunt disperata ,am incercat si vaselina si lanolina imi usuca mai rau tenul nu mai stiu ce sa fac !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Bologan (acum 9 ani)

Eu m-am luptat cu acnee timp de 6 ani de zile, si am reușit sa scap după ce am găsit un medic foarte bun si un tratament excelent.
Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr împotriva acneei creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai( Tea Tree ) de la Thursday Plantation.
După un timp de utilizare, efectele au început sa se vadă vizibil. Tenul meu a început sa devina mai curat, coșurile si punctele negre s-au uscat si treptat am scapat complet de acnee.
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali care distrug bacteriile care dezvolta acnee. La mine au functionat foarte bine, eu le recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 9 ani)

pentru tenul si pielea foarte uscata si crapata eu iti recomand din experienta mea sa cauti lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. De cand am aflat de aceasta lotiune pentru piele uscata toate problemele mele au disparut. Eu garantez pentru eficienta lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: