Pielea mea a luat-o razna! raspuns medic

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de Lucian003 cu 12 ani in urma

Buna ziua ,am 17 si sunt baiat. De la un timp pielea mea a luat-o razna.Am mai multe probleme.Nu stiu ce se intampla dar 1 :sunt plin de vergeturi ( la subrat(mov-roz) ; pe fese ; in saptele genunchilor ) stiu ca acestea sunt normale la femei si ma ingrijoreaza. 2 : am niste bubite roz-rosiatice ca pielea de gaina(foarte multe) pe brate , la inceput erau pe o portiune acum se intind catre antebrat ,spate si piept.Acestea la caldura se inrosesc rau si se vad mai proeminent iar la frig se fac mov.(se vede foarte urat si sunt intrebat adesea ce am ,ceea ce ma deranjeaza deoarece nici eu nu stiu motivul) 3 : Cand stau la caldura sau la soare apar pe mine pete rosii neregulate mereu in aceleasi locuri care se intensifica si le simt foarte calde iar inafara de acestea ma ia ca un val de caldura. 4: (aceasta problema o am de multi ani) Sunt non-stop rosu in obraji , la emotii sau tot asa la caldura devine un rosu intens ce se intinde uneori pana nivelul ploapelor inferioare dand o senzatie de arsura iar inafara de asta simt ca obrajii stau sa imi cada ( din nou o aparitie foarte neplacuta in societate) Am incercat sa merg la un dermatolog dar parintii mei cred ca exagerez eu......ce sfaturi imi puteti da? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Vergeturile nu sunt specifice femeilor; ele sunt semne ale ruperii fibrelor de elastina din piele si apar mai ales in perioade de crestere accentuata, in pubertate , variatii bruste de greutate, gravide , obezitate etc.Tratamentele nu sunt f. eficiente.Pe brate aveti probabil cheratoza foliculara( piele de gaina), o forma de uscaciune a pielii care se mai amelioreaza dupa aplicatii de creme hidratante.Inrosirea mai accentuata este un eritem pudic , pe fond emotional. Nu sunt probleme grave, mai degraba specifice virstei si pubertatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

este vorba de 2 afectiuni: vergeturile si petele rosii; vergeturile pot sa apara normal la un adolescent atunci cand in ultimele 6-7 luni s-a dezvoltat mult volumul corpului si ulterior se vindeca spontan ca vergeturile gravidelor; cand mai apar pete rosii nu le tratati ci mergeti imediat la un medic dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: