Parul

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de miss_eu cu 14 ani in urma

Eu ma vopsesc de vreun an ..o data la 2 luni ..si vreau sa spun ca desi folosesc un sampon de la elseve si o masca hidratanta..parca as avea o peruca in cap ,..nici miros nu are parul meu..parca ar fi sintetic nustiu ce sa mai fac cu el ..? ar trebui sa scot vopseaua din el ? dar cum fara decolorare dacapaj ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

sah (acum 14 ani)

L-ai agresat timp de 1 an cu chimicale pana ai vazut efectul. Scapi de peruca :), lasandu-l sa creasca si taind din el treptat. Sampoanele si toate produsele cosmetice "de ingrijire" sunt pline de chimicale.Cea mai mare gresala pe care poti s-o faci e sa-l decolorezi, adica sa-l arzi. Da-i ragaz sa-si revina, nu mai folosi geluri, placa de intins sau alti factori ce-i dauneaza si mai rau.
Cel mai indicat este sa-ti faci singura masca hidratanta dupa cum urmeaza : 2 galbenusuri de ou, 4 linguri de ulei de masline si 4 linguri de miere pe care le amesteci pana se omogenizeaza si le aplici urmand tiparul pt vopsit (incepand cu radacina pana spre varf), iti acoperi parul cu folie de aluminiu (sincer si mai bine e o punga de plastic doarece transpiri si intra uleiul in piele si-l hidrateaza si mai bine decat la rece) si un prosop si stai asa minim 30 de minute, dupa care te speli normal pe cap. Treptat isi va recapata luciul si flexibilitatea. Poti varia "reteta" cu mai mult sau mai putin ulei in functie de parul tau. In cateva luni isi revine, din greseli invatam.
Gasesti si aici //sfatulmedicului.ro/comunitate/frumusete-si-intretinere/vitamine_20557 sfaturi utile. numai bine si sarbatori fericite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 14 ani)

si eu folosesc o masca preparata acasa dar pe langa galbenusuri de ou,ulei de masline si miere mai adaug si ulei de ricin pt crestere plus zece picaturi de vitamina A,ma vopsesc de cativa ani si cu vopsea care contine amoniac si totusi reusesc sa am un par lung si sanatos,mai aplic si balsam de la garnier care este foarte bun am incercat si de la kallos...e oribil si normal tunderea varfurilor regulat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BUSI ALINA (acum 14 ani)

Ma vopsesc de la 15 ani, acum am 35 si un par extrem de " URIT " l-am agresat timp de 20 ani , si mai am si pretentia sa fie frumos. Sunt foarte constienta ca nu exista acel produs minune pt stoparea caderii parului,dar vreau sa-mi spune-ti un remediu la problema mea. MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

si eu am avut o problema asemanatoare si mi-am tratat parul cu gaz lampant ,este f bun numai ca se gaseste mai greu se face o pauza de 2 saptamani intre aplicari Mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

buna.si eu as vrea un tratament ptr.parul meu e oribil.timp de 10 ani l-am vopsit si decolorat cu decobes.ajutatima.va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARY (acum 10 ani)

incearca COLOR OFF, este un produs rusesc care decoloreaza parul fara sa il arda
http://www.youtube.com/watch?v=OonKhSJ2XnU
uite un filmulet cu o decolorare in direct, detalii [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: