Imi cade parul

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de Don Andres cu 10 ani in urma

In ultimii ani am folosit fixativ, gel, ceara si acum imi cade parul extrem de repede. Am incetat sa mai folosesc si am trecut pe amestec de apa cu zahar (metoda bunicilor) insa nu stiu cat de benefica poate fi si asta.

Doresc o opinie daca se poate despre un tratament (natural preferabil) pentru stoparea caderii si vis a vis de amestecul fantastic de apa cu zahar si ce efecte are asupra parului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Mirna (acum 10 ani)

Iti recomand o cura de detoxifiere de 1 luna de zile pe baza de spirulina sau alge brune (Modifilan) despre care stiu sigur ca regenereaza parul. In paralel, sa folosesti doar cosmetice bio pe care le gasesti si online si offline in magazinele de profil si, daca fumezi, sa faci o pauza macar in perioada detoxifierii. E bine sa tii si regim alimentar - fara produse rafinate, faina alba, grasimi animale si zahar in exces.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Naturopat Claudia MNaturopat Claudia este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Motivul caderii parului poate fi cauzat din mai multe motive. Aveti nevoie de o investigatie mai amanuntita. Poate fi din cauza stresului, a unor lipse de vitamine in corp sau chiar din cauza unor paraziti. Va recomand o testare si daca vreti ceva neinvaziv puteti face o testare cu biorezonatanta.Alte detalii vi le pot oferi la adresa de e-mail [email protected].

Terapeut de specialitate medicina alternativa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

Rodica (acum 10 ani)

incearca tratamentul cu New Hair Natural. Si eu il folosesc si ma simt bine cu el. Eu am avut parul ars de la vopsea si cadea intr-un stil barbar. Acum sunt la a treia cutie de newhairnatural si chiar se vad rezultatele. Ti-l recomand cu mare drag.
produsul il poti gasi pe ekilibrium .ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ovidiu (acum 10 ani)

Mai curind incearca cu miere de albine direct de la stupar sau Apimondia si dupa o jumatate de ora te speli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marrydarie (acum 10 ani)

si eu am avut problema asta anul trecut de la suvitze,,,apoi am inceput sa fac o masca naturala in casa,,un galbenus de ou amestecat cu 4linguri ulei de masline,,,se intinde pe tot parul cu o pensula,,se pune o punga si un prosop peste,,,dupa 30minute te speli,,,vei vedea rezultatele bune dupa 2saptamani,,,incearca sa nu usuci prea mult parul cu uscatorul,,,parul il vei pieptana mereu cu un piaptan cu dintii rari,,,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Leo Taxil (acum 10 ani)

Caderea parului la un om sanatos -care nu are o afectiune organica- se datoreaza deficitului unor elemente, printre care seleniul si magneziul, si de asemeni a unor vitamine. Rezultate foarte bune se obtin cu un produs numit ASPASIA, care se gaseste in orice farmacie. In orice caz, fenomenul are cauze strict interne ale organismului si de aceea spalarea sau ungerea parului cu diverse smacuri o recomanda doar acei oameni care au incredere intr-o... frectie la un picior de lemn!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zsolt (acum 10 ani)

Am cheltuit o avere pentru a opri caderea parului sotiei mele, in final am gasit o solutie simpla, ieftina, naturala se eficienta: Chelstop de la Hofigal aproxx 15 ron consta, si dupa mai mult de un an de zile de cautari, cheltuieli pentru diferite tratamente, serumuri....etc...A AVUT EFECT! SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zsolt (acum 10 ani)

SE POATE GASI IN FARMACII

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Don Andres (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspunsuri, sunt tanar si chiar nu vreau sa raman de la 19 ani fara par.

Am fost la dermatolog si mi-a zis ca radacinile sunt extrem de sanatoase, dar nu mi-a zis exact ce am, nimic concret, ba fiindca sunt barbat, ba aia, ba cealalta... mi-a scris pe o reteta in jur de 5-6 posibile tratamente dar inafara de Zinc si un sampon toate erau tablete si nu am de gand sa imi dereglez toti hormonii cu pastile la varsta asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

NewHair Natural este produs romanesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 10 ani)

New Hair Natural nu este produs romanesc. Se produce in SUA daca nu ma insel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dermatologie (acum 10 ani)

Buna,
E foarte bine faptul ca te-ai prezentat la un medic dermatolog. Dar este de neconceptut faptul ca inca nu stii cum se numeste afectiunea. Cel mai probabil ar putea fi alopecie androgenetica, mai ales daca ai antecedente in familie de rarire a parului. Cauza este hormonala, deci prin luarea tratamentului nu iti "dereglezi" hormonii ci iti controlezi excesul de testosteron. Caderea parului e cauzata de DHT (dihidrotestosteron) atat la femei cat si la barbati. Asociatia Americana de Dermatologie a aprobat pana acum doar doua tratamente pentru alopecie: Minoxidil (vasodilatator aplicat pe scalp) si Finasterid (exclusiv pt barbati, care e un antiendrogen eficient). Exista si alte tratamente, dar faptul ca ele sunt ieftine sau scumpe nu iti garanteaza succesul terapiei. La femei se pune in balanta lipsa de Fe, problemele hormonale, tiroidiena, ovar polichistic, etc. Cazult tau este unul simplu, daca nu ai scalpul iritat sau eczema seboreica iti recomand sa iti faci tratamentul prescris! Daca nu ai fost multumit de dermatolog si explicatii iti sugerez sa mai incerci la altcineva, fiindca nu toti medicii dermatologi ofera o atentie deosebita tricologiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DERMA CLUJ (acum 10 ani)

www.dermacluj.ro

FACEBOOK: Derma Cluj

Tricologia este stiinta care se ocupa cu studiul afecțiunilor părului si scalpului.

Pentru a rezolva afectiunea trebuie in primul rand sa fiti diagnosticati corect pentru a avea acces la tratamentul de care este nevoie. In mod contrar, culegand date de pe internet, bloguri, forumuri sau cunostinte, puteti prelungi sau agrava alopecia.

E de asemenea si o pierdere de fonduri materiale folosirea tratamentelor de la farmacie si o pierdere de vreme realizarea mastilor acasa.

Orice tratament (aplicatii pe scalp, pastile, laser) doriti sa urmati trebuie sa stiti ca efectele recresterii parului se vad dupa 2 luni. La maxim o luna dupa inceperea tratamentului poate apare o cadere de par care certifica reactivarea bulbului si caderea firelor "moarte" fapt care certifica eficienta tratamentului si inceputul recresterea parului!

Acum, in Cluj-Napoca, poti sa afli cu dispozitivul HAIR CHECK (din SUA) cat par ai pierdut (atat pe zona efectata cat si pe lungimea firului de par). De asemenea poti vedea daca tratamentul pe care il efectuezi are efect. In timpul masuratorii NU ESTE LEZAT FIRUL DE PAR, NU SE TAIE. Evaluarea optima se face la momentul prezentarii, apoi la 2 si 4 luni - pentru evaluarea tratamentului. PRET NOU: 50 ron/sedinta

EVALUAREA CORECTA A CADERII PARULUI implica TRICOSCOPIE si MASURARATORI EXACTE cu aparatul HAIRCHECK atat la FEMEI cat si la BARBATII care au firul de par mai lung de 3-4 cm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela Constantin (acum 10 ani)

Folosesc de o luna New Hair natural si observ ca a crescut parul cu 2 cm si nu mai cade deloc. Mentionez ca parul meu se rupea si aveam aceeasi dimensiune de un an si ceva. Chiar este bun tratamentul New hair natural

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diaana (acum 10 ani)

Incearca Biotina. este o vitamina foarte importanta, ce ajuta parul sa se regenereze, si sa nu mai cada. Sau daca vrei ceva mai bun, o formula Skin, Hair& nails. eu am urmat o cura de 3 luni, si intr-adevar nu mai cade, in plus straluceste ca in vremurile bune, desi e ultra-vopsit. eu le-am comandat online de la un site de suplimente nutritive, la recomandarea unei prietene. cauta firme americane, gen natrol sau Haya Labs, nu are ce rau sa iti faca, e o vitamina. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 8 ani)

New hair mi-a schimbat viata am cumpărat de pe www.cosmeticedelux.com în afară de faptul ca se vede ca și ambalajul produsului este de lux produsul ma dat pe spate în 3 luni a început să îmi crească părul ceea ce credeam ca este imposibil având în vedere ca la mine este genetic. RECOMAND

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: