Imi cade parul rau!

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de andra_scooter cu 13 ani in urma

Buna seara, am si eu o problema. De la inceoutul lunii februarie am facut un tratament impotriva dermitei seboreice cu ajutorul samponului Ducray. Tratamentul a avut succes, de aceea nu mai am matreata (pt moment) si nici acele macarimi ingrozitoare. De cand incepusem sa folosesc samponul am observat ca mi se ingrasa parul mai rau ca de obicei, de asemenea am fost din nou la dermatolog si mi-a recomandat sa folosesc Vicy pt par gras dar fara nici un mic rezultat. Dupa 2 luni am observat ca imi cade parul rau de tot, cam un pumn de par pe zi. Am fost din nou la dermatolog si mi-a recomandat sa iau Ca,Mg,Zn de la O-zone si sa ma dau cu Aminactif Combleur - spray pt caderea parului si ruperea firului dar fara nici un rezultat. Va rog foarte mult daca mi-ati recomanda un tratament naturist pe baza de plante sau orice altceva dar ceva ce sa aiba rezultate cat de cat. Sunt diaperata. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (38)

dana (acum 13 ani)

Aceasta este o problema din interior si nici un spray, shampon sau alte chestii nu sint de remediu......
La sora mea a decedat copilul,dupa care extrem de mult ii cadea parul si a fost la triholog ( doctor de par) si-a facut tratament scump dar fara mare rezultat. Insa o cunoscuta ia zis sa manince multa brinza de vaci la 100-150 g pe zi ai iti sic serioas rezultatul a fost foarte vizibil. tre sa ai rabdare, si dupa doua saptamini de mincare de brinza de vaci zilnic,l vei vedea rezultat. Mult succes si pofta mare........

P.S dcotorul cind prescrie vitamine anume de la o firma , el primeste un anumit procentaj........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angekik (acum 9 ani)

da alimentatia e f importanta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Vitaminele esentiale contra caderii parului sunt : vit. A, Acidul folic ,Vit. din complexul B ,Vit. C , Vit. E. Sapunul medicinal [nu sampon] " Sapunul Sulf " este impotriva matretii si caderii parului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Fetele mele folosesc impotriva caderii parului si pentru regenerarea acestuia un sampon din plante numit Chelstop. Se gaseste in farmacii si in magazinele tip Plafar. Nu este foarte scump, ultima data am dat 8 lei pe 400ml(parca). Scrie pe cutie cum trebuie folosit. Dar trebuie rabdare si perseverenta. De fapt nu stiu daca este sampon pt ca trebuie sa te speli intai cu un sampon(preferabil de plante) si apoi aplici aceasta solutie cu care stai cam jumatate de ora si apoi te clatesti. Mergi la mag naturiste si vezi ce sampoane au impotriva caderii parului. Este foarte importanta deasemenea vitaminizarea. ructe, legume, branza, lapte, cereale. Iti recomand CHELSTOP, foloseste-l cu incredere. Nu degeaba poarta aceasta denumire. Daca nu gasesti iti pot trimite de la Iasi.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 13 ani)

Aceeasi problema ca tine am si eu,aceleasi simptome,si nimic din ce am incercat nu a dat rezultat.Nici dermatita seboreica,nici caderea parului nu au tratament in medicina conventionala,singurul tratament oferit de dermatologi e un amestec cu acid salcilic fara niciun rezultat.Calciul si vitaminele sunt o alta solutie,dar nu prea functioneaza cum ar sustin,la fel si sampoanele scumpe pt par(eu am folosit Selsun blue pt par gras=nicio ameliorare).Am vrut sa incerc si sapunul cu sulf dar nu e indicat pt par,doar pt fatza,cel putin asa mi-a spus doctorul,ca face mai mult rau pt par.Dar toate aceste remedii nu au niciun rezultat pt ca nu trateaza cauza,care este hormonala in cele mai multe cazuri.Singurele care dau cu adevarat rezultat sunt solutiile care contin minoxidil-Hairgrow si Alopexy(este un vasodilatator) si tratamentele hormonale,au efecte aproape sigure dar si efectele secundare sunt deosebit de neplacute

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Sapunul cu sulf nu face nici un rau parului...........l-am folosit. Dar mai de incredere sunt tot felul de produse cat mai scumpe si sofisticate...........fiecare face cum crede............Intrati si pe internet si va veti convinge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Dermatita seboreica se trateaza in timp si binenteles cu respectarea tratamentului de rigoare.Iti recomand cu toata increderea sa continui tratamentul cu samponul DUCRAY-KELUAL,de doua ori pe saptamana.Cumpara-ti de la farmacie Sebium(de la Bioderma) .Este un gel cu care te speli pe fata de doua ori pe zi.Mai ai nevoie de doua creme tot de la Bioderma,se numesc Sensibio-AR si a doua Sensibio DS+Anti-recidive..Si inca ceva,cere si Lop***ad Crelo 0,1% (este butirat de hidrocortizona) sub forma de ulei-picaturi.Deci-dimineata si seara iti torni gelul sebium in palma,te dai pe fata si vei observa ca se face spumos,apoi clatesti cu apa pana se curata complet.Te dai dimineata cu crema Sensibio Ar,acelasi procedeu il repeti seara,doar ca schimbi crema si te dai cu Sensibio DS.Cu uleiul Lop***ad iti pui cateva picaturi direct pe pielea capului,in diferite zone(cam 5-6 picaturi) si-ti masezi pielea capului.Asta cu uleiul o faci in fiecara seara pana se termina uleiul.Daca vrei incearca acest tratament este cel mai util si vei vedea ca rezultatele vor aparea.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA (acum 13 ani)

si eu sant in situatia ta imi cade parul foarte mult si am incercat somponul REVALID si unul pe baza de cofeina si nu a dat nici un rezultat poate cineva sa ne dea o retata mai concreta si cu efect ceva care sa ne ajuta sa putem trece aceest pas credetima este foarte stresant si cand vezi ca se duce o parte din aspectul unei femei si care se considera o parte din sarmu feminin iti vine sa intri intr-o gaura sa nu te mai vada nimeni VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

parul imi cade foarte mult, la fiecare spalare cam un pumn plin de par din 2 in 2 ile (frecventa cu care imi spal parul). folosesc de o saptamana o masca din o lingura de miere, o lingura de ulei de ricin si 20 picaturi de vit. A pe care le amestec si le aplic pe parul uscat. mentin masca in jur de o ora, doua pe par, apoi ma spal cu sampon antimatreata cu ichtiol de la farmec gerovital plant tratament (am matreata de la o ureche pana la cealalta doar in zona frontala cam o jumatate de centimetru de scapl). Masca o pun de doua ori pe saptamana. Pana acum am observat ca-mi fac parul mai fin, mai stralucitor, mai curat, mai usor, parul tot imi cade, dar astept sa treca doua luni de tratament ca sa vad rezultatele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

am uitat sa precizez ca am folosit sampon revalid care ma facea sa-mi smulg parul din cap pentru ca ma ustura foarte tare pielea capului, imi provoca mancarimi excesive, matreata, simteam ca-mi arde pielea. samponul nu era expirat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra_scooter (acum 13 ani)

va multumesc pt raspunsuri am sa urmez sfaturile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra_scooter (acum 13 ani)

mi-a spus o doamna ca pt caderea parului este bun gazul. Pot sa folosesc gaz pt caderea parului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tratament Chelie (acum 13 ani)

Impotriva caderii parului recomand Tratementul Miraculos, facut din 13 ingrediente naturale, dupa o reteta veche de peste 100 de ani. Trateaza caderea parului, actionand la radacina firului de par; curata si vindeca scalpul, ajutand la cresterea parului in zonele in care s-a instalat deja chelia.

http://www.tratamentchelie.aaz.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carolinna (acum 13 ani)

oooooo..vechea problema...parul!!!! sunt la fel ca tine..fara par,vorba aia :)))) sunt de un an plecata din tara si nu stiu,de la apa,de la clima,(ma spal cu acelasi Pantene),nu am mai mult stres decat in tara,sunt ok,sanatoasa,doar alergica la lactoza...stii naiba de ce imi cade atat de mult par!!!!!mi-e rusine sa ii arat logodnicului meu cat par pierd..daca gasesti ceva bun,zi-mi si mie,inainte sa chelesc,te rog!pupa mare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra_scooter (acum 13 ani)

incearca sa te dai intr-o saptamana cu gaz .....si la alta saptamana fa-ti o masca de par (2 galbenusuri de ou, ulei de ricin, vitamina A uleioasa si 2 linguri de ulei de masline)..la mine s-a mai remediat parul..nu mai imi cade asa de rau.....si poti de asemenea sa te clatesti cu infuzie de ceai de musetel ca sa-ti dea stralucire....bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maraona (acum 13 ani)

buna ziua,
as vrea sa-ti impartasesc din experienta personala si poate aplici si tu aceeasi solutie impotriva caderii parului. am folosit multe sampoane si masti si toate nu au facut decat sa-mi accentuieze problema, pe scurt infundam cada dusului cand ma spalam. am gasit pe cineva care mi-a facut rost de gaz in starea lui rafinata dar nu aditivata, adica nu de la peco ci de undeva de la rafinarie. te dai cu gaz la radacina parului cu un tampon, nu acoperi capul cu nimic pt. a evida sa faci basici si astepti jumatate de ora apoi te speli cu sampon clatesti iar te speli cu sampon si iar clatesti si gata.treaba asta o repeti saptamanal macar o luna apoi faci o pauza si iar repeti in scop preventiv pana crezi tu ca ai scapat de prob. la mine a dat rezultate, am uimit pe toata lumea inclusiv pe coafeza mea care a ramas muta cand am trecut din nou pe la ea. am stopat caderea masiva, acum am pe pieaptan cca 5 fire de par(cred ca e normal asta) si in plus s-a regenerat masiv parul meu.eu am reusit asa ca ...te imbratisez si iti doresc si tie reusita deplina! e f. insemnata podoaba noastra capilara asa ca nu te lasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

gazul e foarte bun, dar multe dintre noi nu il folosim pentru ca miroase foarte urat . asa ca cea mai buna varianta este cea cu 1 ou dar sa fie de la o gaina de casa , si cateva linguri de ulei de masline extara vergine. se freaca oul cu uleiul de masline pana devine o crema si apoi se aplica pe par si se sta ccr 30 min si apoi se spala si se clateste bine . aceasta masca o puteti aplica in prima saptamana de 3 ori in a doua mai rar si o sa vedeti singure efectul. nu are rost sa va complicati cu mai multe ingrediente, aceasta varianta simpla este foarte eficienta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Andra, problema este din interior. Eu propun sa vaci o cura de vitamine. Si ca sa nu iti termini stomacul cu atatea pastile iti recomand sa faci vitaminoterapie. intra pe Pure Medicine si o sa gasesti detalii.Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra_scooter (acum 13 ani)

mersi ..am luat magneziu, zinc si calciu si am acum un par puternic..sunt multumita de rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melissa (acum 12 ani)

buna si mie imi cade parul rau de tot nu stiu ce sa ma fac dar am aflat ceve care va poate ajuta renuntati la grasimi la sare si zahar consumati multe fructe si legume cam o luna continuati asa veti vedea rezultatele san foarte clare daca dupa o luna este la fel va sfatuiesc sa va duceti la coafor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2