Dermatita seboreica

Frumusete si intretinere Dermatita indusa de droguri Iedera otravitoare Dermatita seboreica
Intrebare postata de cami72 cu 14 ani in urma

Ce tratament ati folosit pentru dermatita seboreica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (48)

engelina (acum 14 ani)

Cred ca cel mai bine te-ai duce la un dermatolog bun,asta e ce a mai buna metoda,el e in masura sa-ti dea cele mai bune sfaturi.
Si au am avut aceasta problema si la inceput m-am tot uns cu fel de de fel de creme,dupa ureche,binenteles ca nu s-a intamplat nimic bine.Apoi am fost la un doctor care mi-a pus diagnosticul de dermatita seboreica dar tratamentul pe care mi l-a dat nu dadea roade chiar deloc(niste produse de curatat fata...),asa ca disperata m-am dus la spitalul de dermatologie de langa parcul Tineretului unde am dat peste o d-na doctor de treaba (desi era cam expeditiva) care m-a scapat de aceasta problema.Mi-a dat o Solutie Micelara Fiziologica cu apa termala la La Roche Posay ,sampon Nizan forte si o crema...nu-mi mai aduc aminte numele, o sa ma uit acasa pe reteta si voi reveni mai tarziu cu completari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 14 ani)

Engelina
daca mai ai ambalajele sa imi spui si mie exact cu ce te-ai tratat de dermatita seboreica, ti-as fi profund recunoascatoare.Eu am consultat deja nenumarati dermatologi in Belgia, Franta si Romania, am urmat diverse tratamente dar fara nici un succes....si cum speranta moare ultima....eu incerc orice:)
multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

engelina (acum 14 ani)

Stiu ca este o afectiune suparatoare,mai ales pentru noi femeile care ne alarmam la cel mai mic semn de boala.Nu-mi vine totusi sa cred ca ai fost la atatia medici dermatologi si totusi nu ai reusit sa scapi de aceasta problema....Poate nu ai respectat intru totul tratamentul,sau poate sa sa nu fi fost tratamentul eficient...Din cate am inteles eu de la doctorita care m-a tratat aceasta afectiune o data dobandita o sa o ai toata viata,ea apare pe fondul unei imunitati scazute,dupa o perioada de stres puternic,poate fi favorizata si de alimentatie sau factori de clima.Si chiar daca in urma tratamentelor semnele vizibile dispar ele pot mai pot aparea aparea la un moment dat ....de aceea trebuie urmat un tratament de intretinere.
Cum am mai spus doctorita mi-a recomandat lotiune micelara cu apa termala Roche Posay (de 2-3 ori pe zi),sampon Seboreane (2 ori pe saptamana) si crema Disoreal(2 ori pe zi).Eu am avut probleme la nivelul fetei si poate un pic pe scalp.Vreau sa spun ca inca de la prima aplicare a samponului(dupa ce spumezi bine scalpul lasi acea spuma sa curga si pe fata) am simtit efectul benefic.S-au ameliorat foarte bine toate simtomele.Si pentru ca sa nu mai am surprize curand mi-a recomandat si un tratament medicamentos cu omicral 100mg (am inteles ca e foarte de puternic) 3 luni de zile - dar acest medicament se elibereaza doar cu reteta asa ca eu iti recomand totusi inca o vizita la medic.E bine stiut ca nu e bine sa iei tratament asa din auzite,asta a fost bun in cazul meu si a dat roade poate pt altcineva care are probabil alt stadiu al bolii sa nu fie la fel de eficient.
Iti doresc multa sanatate si sa scapi cat mai repede de aceasta problema! Sper ca sfaturile mele ti-au fost de ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra_scooter (acum 13 ani)

Buna, si eu am avut dermita seboreica. Am urmat un tratament si a avut succes. Am folosit samponul, Kelual DS Ducray de 2/3 pe sapt.timp de 6 saptamani si pt fata ADVANTAN crema (mentionez ca aceasta crema se foloseste numai pe leziuni , locurile afectate, o data pe zi timp de 6 saptamani si dupa aceea incetezi sa-l mai folosesti), si am mai folosit o emulsie de la Uriage/ de 2 ori pe zi.

PS: poti folosi samponul si emulsia mai mult de 6 sapt dar nu si Advantan. Totusi ar trebui sa te duci si la un dermatolog. Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana (acum 10 ani)

Si eu am dermatita seboreica. De 11 ani ma lupt cu aceste scuame...folosesc o data pe an cate un sampon ba Nizoral, ba Selsun, ba solutie cu Lop***ad *si pt fata, doar la nevoie, Advantan crema...Sunt dezamagita pt ca aceasta boala cica nu are vindecare...doar tratament de intretinere...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina Dumi (acum 9 ani)

Am trecut si eu prin dezamagirea asta de mai multe ori.
Dupa 40 de ani din dezamagire in dezamagire am rezolvat ac problema intimplator: am inceput sa folosesc uleiuri cosmetice cu groaza gindind ca efectul va fi dezastruos. Si...surpriza totala: am scapat de dermatita seboreica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clau (acum 9 ani)

Ai putea preciza la ce fel de uleiuri cosmetice te referi? M-ar ajuta sa stiu ce anume a functionat :) Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul (acum 8 ani)

Buna ziua, ce uleiuri cosmetice folositi, am si eu dermatita seboreica pe fata si ma chinui de vreo 4 ani cu tot felul de creme si imi apare in fiecare saptamana nu mai stiu ce sa fac. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 8 ani)

mai exact ce uleiuri ati folosit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 ani)

Eu foloseam Diprosalic,apoi a iesit de pe piata si am luat Elocom...acum folosesc Dermovat solutie...foarte eficient....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miruna Mihailovici (acum 9 ani)

Eu am avut probleme cu dermatita mult timp si am incercat foarte multe tratamente.
Cel mai eficient tratament recomandat de doctor care m-a ajutat sa scap de dermatita este ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.
Am pus cateva picaturi direct in samponul din mana.
Pe langa sticluta de ulei, am schimbat sapunul normal cu un sapun organic cu ulei 100% pur din arbore de ceai.
La mine a functionat foarte eficien...si le recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Albert (acum 9 ani)

pentru dermatita seboreica eu m-am tratat cu şamponul grahams natural şi nu mai am probleme deloc. este foarte important când faci baie şi ce săpun sau gel de dus foloseşti eu folosesc şi gel de dus şi şampon grahams şi am reuşit după ani de zile sa scap de problema asta. intră pe www.grahamspentrupiele.ro şi citeşte au mai multe produse pentru bolile pielii...sunt bune şi merită

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liana (acum 9 ani)

Eu am primit de la doctorul dermatolog o reteta pentru dermatitta seboreica care mi-a rezolvat in doua zile problemele provocate de aceasta dermatita.
Va dau tratamentul care se bazeaza pe produse pe care le gasiti numai la farmacie : - sampon Node DS Plus
- Diprosalic- unguent local pentru eczeme aparute pe gat, maini, picioare, se unge pielea 7 zile o data pe zi
- Sebium gel- un sapun lichid pentru fata- speli fata o data pe zi

- Sensibio DS crema ce se aplica pe locurile cu scuame( sprancene, par, aripi nas,etc.) de 2 ori pe zi.
Sanatate si aveti grije de imunitate si stres.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 9 ani)

Intrebarea este pentru claudiu-fabian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 8 ani)

pentru fata medicul mi-a dat;dupa spalare cu un disc demachiant ma dau cu tinctura de iod apoi cu o crema numita fucidin; pentru scalp mi-a recomandat un sampon care se chiama dercos de la vichy; iar pe spate dupa spalare ma dau cu dermobacter apoi cu o crema numita diprosalic dupa ce dispar ma dau cu elocom este foarte eficient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu (acum 8 ani)

Ptr. FATA ai incercat si cu ''''Keracnyl'''' de la ''''Ducray''''? E un gel spumant cu Poly-hidroxi-acizi. P.S. Evita cu orice pret Stres-ul Emotional, el e cel care declanseaza aparitia petelor rosiatice si a scuamelor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 8 ani)

Pentru fata la mine a functionat samponul Dan Free cu care ma spalam pe cap si cu spuma rezultata dadeam si pe fata. Dupa o singura spalare mi-au disparut scuamele si roseata in mare parte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mik (acum 8 ani)

Da...si la mine a functionat DAN Free, pe care il folosesc la fel, cu spuma rezultata (din a doua aplicare) spalam si fata!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 8 ani)

Si eu mă confrunt cu aceasta boala de 2 ani din păcate.am mancarime la sprâncene si pe scalp. Fac niste bubite rosi😞 îmi cade parul rau😞 am trecut pe la trei cabinete😞 degeaba. Mi.sa spus ca am avut un soc emoțional. Am folosit unele tratamente. Am nevoie de un sfat bun care are vindecare. Am nevoie de ajutor. Sănătate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela Cosma (acum 7 ani)

Hei Florin. Iti lipsesc vitaminele B si in special Biotina ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3