Caderea parului raspuns medic

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma

Am si eu o intrebare...eu azi vara mam vopsit si de atunci a inceput sa-mi cada paru ..nu stiu daca este de la vopsea pt ca eu folosesc sampon si balsam pt par vopsit si o data pe saptamana masca de par pantene prov pt par cret pt ca eu am parul odulat.nu stiu ce sa mai fac pt ca imi cade parul foarte tare..acuma de o luna a inceput sa isi revina dar oricum mi-am pierdut din volum si am ramas cu putin par:))eu aveam un par ff des si foarte bogat..ce as putea sa fac?va multumesc:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

caderea parului poate sa apara in multe situatii, cum ar fi locale, la nivelul scalpului, sau generale, in cadrul unei alte afectiuni. pentru un diagnostic corect, ar trebui sa mergeti la un consult dermatologic.
de multe ori, acest consult se amana, gandindu-ne ca in afara de caderea parului care nu doare, nu avem nici un simptom, si se recurge la utilizarea a tot felul de sampoane si masti, fara succes. de principiu, un par sanatos nu are nevoie de nici o ingrijire speciala.
daca nu se gaseste nici o cauza evidenta fizica pentru aceasta afectiune, atunci aceasta poate fi datorata stresului important sau dietei inadecvate (cantitate insuficienta de vitamine, oligoelemente si minerale), modificarea acestora fiind singurul remediu necesar.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

dorina (acum 12 ani)

Buna,

Intradevar, vopseaua, daca nu este de calitate poate afecta parul; insa, tine cont de faptul ca, folosirea de sampon/balsam pt par vopsit nu te ajuta neaparat...si faptul ca folosesti masca pantene este egal cu 0.
Intreaba orice profesionist si o sa-ti spuna un lucru: produsele comerciale pentru par sunt "apa de ploaie". Daca vrei intradevar un tratament care sa ofere si rezultate, incearca un tratament profesionist. Nu vreau sa fac reclama, insa Kerastase sunt considerate cele mai eficiente (e real ca si pretul e pe masura).
Decat sa dai bani pe porcarii, mai bine foloseste constant un tratament naturist (masca cu ulei ricin, ulei masline) care poate fi de ajutor in stoparea caderii parului.
De asemeni, poti avea o carenta de vitamine (zinc?) sau o afectiune care sa stea la baza!

Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 9 ani)

Buna nu stiu ce sa ma fac imi cade parul enorm am facut masti naturistici si de geaba numi se opreste va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: