Caderea parului din cauza vopsitului

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de Eliza94 cu 10 ani in urma

Hello,imi cade parul de 2 ani de cand l-am decolorat si vopsit .S-a rarit atat de mult incat a incepurt sa mi se vada scalpul si a ajuns mai putin de jumatate din cat era(aveam parul foarte des).Am incercat diferite masti naturale care au mai diminuat caderea si unele produse cumparate.La un moment dat caderea s-a oprit de tot dar la scurt timp a inceput iar sa cada fara nici un motiv(nu m-am mai vopsit sau decolorat).Sunt sigura ca este din cauza vopsitului pt. ca pana atunci nu am avut niciodata problema asta si in mod normal daca renunti la vopsit nu ar trebui sa se opreasca?Nu mai stiu ce sa fac va rog puteti sa-mi dati cateva sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

marry (acum 10 ani)

De regula , daca cauza este externa si anume vopsit , ars cu placa , decolorat , parul nou de la radacina iese sanatos , cu timpul prin tuns parul va ajunge sa fie din nou sanatos si eliminata partea afectata . La tine pare a fi o cauza interna (afectiuni tiroida, carente vitamine , minerale ) poate fi doar o p***ancidenta cu vopsitul de atunci . Cel mai bine ar fi sa faci niste analize si sa te vada un dermatolog , pana nu pierzi si ce mai ai . Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcus888 (acum 8 ani)

Pastile pentru caderea parului - http://nplink.net/yexq1fh7

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ade (acum 10 ani)

Aceeasi problema am avut-o si eu de la decapaje.. am luat vitamine, am facut o cura de detoxifiere si deparazitare si suplimentar pentru frumusetea parului si impotriva caderii am folosit un sampon extraordinar din plante medicinale:

http://***.ro/articol/Igiena_corporala/Sapun-Sampon-Gel_de_dus/Sampon_nutritiv_Sanctum-643.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

greta (acum 10 ani)

pentru toate femeile- FOARTE IMPORTANT-din experienta femeilor din familia mea, de la bunica,matusile mele, samd,,,folositi cu toata increderea PETROLUL LAMPANT,sau, cele dintre d voastra care gasiti in farmacii fiole de cherosen. am avut o colega care a chelit in urma serviciilor prestate de catre un salon,,,a crezut ca are cancer, apoi a gasit un medic care i a spus sa se maseze pe scalp cu cherosen,si i a crescut parul din nou.eu folosesc si azi cativa picuri de petrol in putina apa calduta, dupa ce m am clatit bine,si nu doresc sa ma laud, insa am o varsta,,,,,,si imi impletesc o coada groasa de adolescenta,iar pe deasupra, ma si vopsesc intr o nuanta de blond deschis de vreo patru ani,ceea ce nu e putin cand ai trecut pragul de 50...imi masez parul la radacina,si se pare ca tine.e adevarat ca miroase putin pana va uscati, dar se evapora repede si dispare aproape de tot.doar daca cineva isi apropie nasul de scalpul d voastra va sesiza o aroma vaga de petrol,,,,daar, pana la urma,ce e mai important,,, sa aveti o coama ca si a mea, sa intoarca toate femeile capul dupa d voastra, sau sa cheliti? bunica mea se pieptana in fiecare dimineata cu pieptenele de os, pe care punea cativa picuri de petrol ca sa si descalceasca parul; TRATAMENTUL este natural,dar va sugerez sa nu va dati pe scalpul uscat, s ar putea sa va arda pielea,,procedati asa cum v am scris;de asemenea, mai folosesc ceai din frunze de nuci verzi,cu care ma clatesc toata vara;fierb cateva frunze intr un recipient pana iese o infuzie maro inchis, si,dupa ce ma clatesc, imi dau cu ceaiul, imi adun parul in prosop, si e ok.atentie, pateaza prosoapele;de asemenea, mai este buna radacina de brustur macerata in petrol,sau, separat, faceti ceai din radacina de brustur;folositi de asemenea masti cu galbenus de ou si ulei de masline,si cativa picuri de petrol;stati vreo 40 minute, apoi clatiti parul; sanatate va doresc si doamne ajuta tuturor! tratamentul cu petrol se foloseste timp indelungat;daca veti renunta din cauza mirosului,o sa va para rau; stit doar ca sunt sampoane scumpe pe baza de petrol, sunt scumpe si nu dau randament:cititi pe net ce contin sampoanele,,??!,,, gasiti petrol la magazinele cu vopsele in ulei, var, etc,,,,va costa in jur de 10 lei sticla de un litru;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

greta (acum 10 ani)

pentru toate femeile- FOARTE IMPORTANT-din experienta femeilor din familia mea, de la bunica,matusile mele, samd,,,folositi cu toata increderea PETROLUL LAMPANT,sau, cele dintre d voastra care gasiti in farmacii fiole de cherosen. am avut o colega care a chelit in urma serviciilor prestate de catre un salon,,,a crezut ca are cancer, apoi a gasit un medic care i a spus sa se maseze pe scalp cu cherosen,si i a crescut parul din nou.eu folosesc si azi cativa picuri de petrol in putina apa calduta, dupa ce m am clatit bine,si nu doresc sa ma laud, insa am o varsta,,,,,,si imi impletesc o coada groasa de adolescenta,iar pe deasupra, ma si vopsesc intr o nuanta de blond deschis de vreo patru ani,ceea ce nu e putin cand ai trecut pragul de 50...imi masez parul la radacina,si se pare ca tine.e adevarat ca miroase putin pana va uscati, dar se evapora repede si dispare aproape de tot.doar daca cineva isi apropie nasul de scalpul d voastra va sesiza o aroma vaga de petrol,,,,daar, pana la urma,ce e mai important,,, sa aveti o coama ca si a mea, sa intoarca toate femeile capul dupa d voastra, sau sa cheliti? bunica mea se pieptana in fiecare dimineata cu pieptenele de os, pe care punea cativa picuri de petrol ca sa si descalceasca parul; TRATAMENTUL este natural,dar va sugerez sa nu va dati pe scalpul uscat, s ar putea sa va arda pielea,,procedati asa cum v am scris;de asemenea, mai folosesc ceai din frunze de nuci verzi,cu care ma clatesc toata vara;fierb cateva frunze intr un recipient pana iese o infuzie maro inchis, si,dupa ce ma clatesc, imi dau cu ceaiul, imi adun parul in prosop, si e ok.atentie, pateaza prosoapele;de asemenea, mai este buna radacina de brustur macerata in petrol,sau, separat, faceti ceai din radacina de brustur;folositi de asemenea masti cu galbenus de ou si ulei de masline,si cativa picuri de petrol;stati vreo 40 minute, apoi clatiti parul; sanatate va doresc si doamne ajuta tuturor! tratamentul cu petrol se foloseste timp indelungat;daca veti renunta din cauza mirosului,o sa va para rau; stit doar ca sunt sampoane scumpe pe baza de petrol, sunt scumpe si nu dau randament:cititi pe net ce contin sampoanele,,??!,,, gasiti petrol la magazinele cu vopsele in ulei, var, etc,,,,va costa in jur de 10 lei sticla de un litru;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 10 ani)

Si eu am avut o problema cu caderea parului si am procedat aproximativ la fel ca Doamna Greta, doar ca la petrol mai adaugam cateva picaturi ulei de ricin si cateva de ulei de masline. A dat rezultate dar nu imediate, ci dupa aproximativ 2 luni. Ar fi bine sa urmati sfaturile chiar daca miroase parul si poate deranjeaza putin, dar important e ca parul creste in loc sa cada si devine mult mai sanatos. Multa sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana gergely (acum 10 ani)

Daca va sperie petrolul, puteti folosi o alta reteta naturala: 2 linguri ulei de masline+2 linguri otet de mere+ 2 linguri apa plata.Va spalati normal parul, va ungeti masand bine la radacina cu acest amestec, stati cateva minute asa, apoi spalati parul din nou. E foarte bun tratamentul, va spun din experienta. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 10 ani)

Am si eu o intrebare... petrolul nu ingrasa parul la radacina, dandu-i un aspect unsuros si .. de "nespalat"? Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diaana (acum 10 ani)

Incearca Biotina. este o vitamina foarte importanta, ce ajuta parul sa se regenereze, si sa nu mai cada. Sau daca vrei ceva mai bun, o formula Skin, Hair& nails. eu am urmat o cura de 3 luni, si intr-adevar nu mai cade, in plus straluceste ca in vremurile bune, desi e ultra-vopsit. eu le-am comandat online de la un site de suplimente nutritive, la recomandarea unei prietene. cauta firme americane, gen natrol sau Haya Labs, nu are ce rau sa iti faca, e o vitamina. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: