Probleme

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de delfinulmic_1975 cu 13 ani in urma

Am ficat de betiv asa o spus medicul de garda de la serviciul urgente bistrita,ficatul marit splina marita,am 35 de ani si nu am fost beat nici o data,dupa ce maninc imi simt gura amara,beau apa,suc maninc ceva dulce am gira amara ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

Mergi la un medic de medicina interna sa vezi care e problema. Trebuie sa faci analize si sa te tratezi. Poate ai Hepatita si nu stii. In timp poti avea mari probleme daca nu te tratezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rachitneanu Iuliana (acum 13 ani)

Beţi zilnic dimineaţa o cană de ceai de anghinare şi consumaţi sfeclă roşie crudă dată pe răzătoate.
Consumaţi miere de albine, lăptişor de matcă şi mai ales argilă de la domnul Mircea Bocan care are următoarea adresă : Chimist Mircea Bocan, strada Ioan Raţiu nr. 19, bloc J 6, apt. 8 cod 510045 Alba Iulia judeţul Alba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delfinulmic_1975 (acum 13 ani)

salut Iuli si ai dreptate un control in plus nu strica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delfinulmic_1975 (acum 13 ani)

pt iuliana cu sfecla rosie cruda am incercat cu ceaiurile este o problema ma deranjeaza la stomac ,eu am avut ulcer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kati (acum 13 ani)

Mergeti la control,poate e ficatul,poate e bila,or ajuta ceaiurile,insa trebuie pus diagnosticul mai intai.Daca toti s-ar apuca de ceaiuri,argila etc.fara sa stie exact ce au....ar ajunge majoritatea la cimitir.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delfinulmic_1975 (acum 13 ani)

pareri poate sa-si spuna toata lumea,tot controlul este baza,multumesc pt parere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 13 ani)

Simptomele pe care le descrieti sunt datorate parazitilor intestinali,in special lumbrip***ades,giardia...Faceti analize speciale pt.depistarea lor.Se face testul eliza.Asa cereti la laborator.Testul eliza pentru lumbrip***ades si la fel si pt.giardia.Acest test se face cu ajutorul sangelui,deci va ia sange,dar e foarte sigur.Mai sigur decat cel coproparazitologic.Daca analizele ies pozitive,mergeti cu ele la un doctor parazitolog.Acesti paraziti sunt foarte contagiosi si e posibil sa aiba si ceilalti membri ai familiei.In acest caz trebuie analize si tratament pentru toti ,altfel nu scapati.Toti parazitii sunt periculosi ,pt.ca patrund in sange si ajung in creier,inima,plamani,ficat,vezica biliara.Sa nu consumati nici un gram de alcool,ca daca ficatul dvs arata asa de rau,sa nu faceti ciroza.Foarte multi pacienti au paraziti si ajung la spital in stare grava,iar medicii ii trateaza pentru alte diagnostice si nu se fac bine.Daca la internare s-ar face ,obligatoriu,printre analizele care se fac de regula si analize pentru lumbrip***ades,giardia si celalalt parazit care face chisturi hidatice,doctorii ar descoperi foarte multi bolnavi cu afectiuni hepatice,biliare,digestive,datorate parazitilor si ar sti cauza bolilor,iar tratamentular fi corect.In alte tari asa se face.Chiar si epilepsia , encefalopatia,uneori pot fi cauzate de paraziti,dar doctorii nu stiu,si trateaza doar simptomele,nu si cauza bolii.Va doresc sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

meri (acum 13 ani)

ai mare grija

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: