Probleme biliare raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de vasile-ciprian cu 12 ani in urma

Ma numesc Ciprian ,am 32 ani si va scriu pentru a va cere ajutorul d.voastra.Vreau sa va spun ca am 3 zile de cand am dureri in partea dreapta ,cred ca este bila si va spun ca este bila pentru ca stiu ca am Diskinezie biliara.Inainte de a avea aceste dureri mi-au iesit niste pete rosiatice mici pe corp.Am fost la Dermatologie ,mi-am facut analize si mi-au iesit normale dandu-mi doctorul sa ma dau cu Diprogenta spunandu-mi ca este posibil sa fie o alergie.Mi-am facut si o analiza la ficat si mi-a iesit TGP-58,3 si TGO-28.Acuma de cand am durerea astaam fost la medicul de familie de i-am aratat analizele si mi-a recomandat sa iau ceai de Trei Frati Patati cate 3 cani pe zi si Ulei de Catina cater 20 picaturi tot de 3 ori pe zi timp de o saptamana,iar daca nu-mi trece sa iau timp de 2 saptamani pastile Colebil si Liv 52 cate 3 pe zi.Cand stau linistit durerea nu este puternica ,dar totusi este deranjanta,dar atunci cand apas ma doare tare.Nu am stari de voma si nici gust amar in gura.Cu o zi inainte de a avea aceasta durere am mancat niste varza cu costita isr seara niste saratela,dar de obicei tin regim.Va rog frumos sa-mi spuneti d.voastra daca este bine ce iau si sa-mi recomandati d.voastra ceva.Va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar transaminazele sunt putin crescute (TGPx2) iar durerea este data cel mai probabil de afectiunea biliara, din cate ne descrieti. intradevar, puteti urma tratamentul prescris de medicul de familie, cu mentiunea ca daca aveti aceleasi dureri in continuare, va recomand sa incepeti sa luati de pe acum Colebil si Liv52, si de asemenea, va recomand o ecografie abdominala pentru stabilirea gradului afectarii biliare si hepatice.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

vasile-ciprian (acum 12 ani)

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Stefan Tuca MDr. Stefan Tuca este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Bună ziua,

Stimate domn, afecţiunea de care suferiti,fie ea hepatica sau biliara,necesită un consult chirurgical.
Vă stau la dispoziţie pentru acest lucru pentru a putea stabili împreună conduita medicala adecvată cazului dumneavoastră.

Detalii despre activitatea şi programul meu de consultatii găsiti pe stefantuca.ro

Cu stimă,

Dr.Stefan Tucă

Medic specialist chirurg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana (acum 10 ani)

spuneti-mi va rog de ce vomit cu singe si am gust dulce in gura dupa un acces de colecistita? multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ddorin75 (acum 9 ani)

salut,

aici trebuia pusa intrebarea.

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Irina va rog sami spuneti ce am de fomit tot tipu dupa ce mananc si ma doare sup coasta in artea deapta si ma uflu si simt ca esplodez eu cred ca am probleme cu ficatu dar am fost la doctor si mia zis ca an probleme cu colonu digesdif e posibil si asa ce imi spuneti Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: