Pb. interne

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de teonia cu 14 ani in urma

Din luna iunie acuz dureri in flancul drept al abdomenului.Acestea au debutat brusc cu greata, stari de voma, dureri de cap si ochi, irascibilitate.Am facut echografie si rezultatul a fost ca prezint calculi renali.Am urmat tratament, iar la a-2-a echografie a fost totul in regula.Problema este ca durerile mele sunt in continuare aceleasi ajungand sa nu mai pot manca nimic, vomit chiar si apa, nu mai suport lumina si zgomotele, vomitand la orice miros din preajma(chiar sapun sau parfum).Am fost suspectata de colecistita daranalizele au contrazis diagnosticul.In prezent amfacut o serie de analize prescrise de medicul de familie.Si anume electroforeza, TGP si bilirubina.Stie cineva pt ce sunt prescrise si daca rezultatele mele se incadreaza inlimite normale?(bilirubina totala=1.4, bilirubina directa=0.9, proteine totale=8.73, creatinina serica, TGP=30, albumine=45%-3,93g/dl;alfa 1=2.9%-0.25g/dl;alfa 2=13.8%-1.2g/dl;beta=16.8%-1.47g/dl;gamma=21.5%-1.88g/dl; globuline0.82g/dl. Ca urmare am fost trimisa la chirurgie sa ma operez de colecist Acolo insa mi s-a spus ca nu prezint suficiente date pr operatie si am fost trimisa acasa cu tratament: bilichol si ibutin, pe care il urmez de o sapt dar fara rezultat.Nu stiu ce sa fac si as dori sa stiu daca cinevastie ce reprezinta aceste analize sau a mai avut aceste simptome si cum sa rezolv aceasta pb.As vrea sa merg la Bucuresti dar nu stiu unde intrucat nu am stabilit un diagnostic pt a ma indrepta spre o sectie specifica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Adrienne (acum 14 ani)

Analizele sunt pt. colecist,ficat.........Medicii recomanda scoaterea colecistului doar daca prezinta calculi,probabil din acest motiv ai primit tratament. Incearca pe langa tratamentul primit si REDIGEST de la Hofigal, este pe baza de pipota si armurariu,nu are contraindicatii sau reactii adverse. Mie nu-mi lipseste din casa. Citeste despre el si incearca, este f. bun pentru afectiuni ale colecistului.........Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

Cunosc situatia, dupa cateva crize biliare ajungi la spital unii vor sa te opereze altii nu. Eu am debutat ca si tine cu aceleasi crize , iar dupa 8 ani si cateva vizite la urgenta la Municipal tot nu mi-am scos-o. Cel mai bine e sa incerci sa o pastrezi cat mai mult timp pt a proteja ficatul. Tratamentul care ti l-au dat e clasic , mai intreba medicul si de no-spa (recomandat tot pt problemele colecistului). Mai poti lua anghirol inainte cu 20 de minute inainte de orice masa - recomandat pt bila lenesa , tine regim alimentar (banuiesc ca cei de la spital ti-au spus deja), incearca sa bei o jumatate de cana de ceai de anghinare dimineata pe stomacul gol (amarul stimuleaza fierea, de asemenea mananca si grapefruit cu putin zahar).
Dar daca se ajunge la operatie sa stii ca nu e grea se face laparoscopic , problema e mai departe ca va trebui sa tii regim destul de strict.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zita-rodica (acum 14 ani)

si eu am avut aceasta problema . este ocluzie intestinala .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

De unde esti? daca esti din Moldova tb sa te adresezi Centrului de Excelenta al Gastroenterologiei si Hepatologiei iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: