Intrebare

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de larryssu cu 13 ani in urma

Am si eu o intrebare ...o am pe mama mea si are un fibron de 2 ani si ceva si are dureri mari de burta si sangereaza de 2 luni...ma puteti ajuta si pe mine cu ceva?un tratament ceva dar sa nu fie nevoie de operatie...a mai fost la mai muti medici si i s-a spus ca e nevoie de operatie urgent...va rog da-ti-mi un sfat ceva in legatura cu problema asta k imi e foarte mila de ea....va multumesc!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

elena (acum 13 ani)

Daca este un fibrom hemoragic si medicii ii recomanda operatie, ar trebui sa se opereze. Spun medicii pt ca ar trebui sa consulte 2-3 medici diferiti, poate primeste un tratament pt incetarea hemoragiei. Hemoragia trebuie sa inceteze pt ca organismul se anemiaza. Eu am fibrom uterin, dar nu este hemoragic. Pt ca sunt in perioada premenopauza medicii nu mi-au recomandat operatiie, DEOARECE la menopauza, de obicei, fibroamele se resorb si dispar. O cunostinta are fibrom hemoragic si medicul i-a recomandat ORGAMETRIL SI CLOROCALCIN. Dar TREBUIE MERS LA DR, PT RECOMANDARI SI TRATAMENT. Operatia de fibrom este destul de usoara. Persoanele operate se refac, de regula, destul de usor. Sanatate si convinge-o pe mama sa se opereze sau sa faca tratament adecvat pt incetarea hemoragiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

O DOARE SI SANGEREAZA DE 2 LUNI?! OPERATIE URGENTA!!!!!!!! CE MAI ASTEPTATI??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Probabil ca mama ta ESTE DEJA ANEMIATA in ultimul hal!!!! Duceti-va cat mai repede la operatie, e posibil sa fie nevoie si de transfuzii de sange daca sangereaza deja de 2 luni de zile!!!! NU MAI STATI, CA VA JUCATI CU VIATA MAMEI DVS.! CONVINGETI-O SA SE DUCA REPEDE LA CHIRURGIE!!!! Noi eram cat pe-aci sa-l pierdem pe socrul meu, pentru ca avea ulcer perforat cu sangerari, nu a spus la nimeni si, cand a ajuns intr-un final la spital pentru a se opera, avea homoglobina 4 (hemoglobina ''de mort'')! I-au facut transfuzii peste transfuzii, si bietul om arata groaznic! Nu asteptati sa ajungeti in ultimul hal de anemie, tot operatia este singura solutie daca sunt sangerari de atata timp!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

participant_forum (acum 13 ani)

Mama mea, acum in varsta de 53 de ani, n-a scapat fara operatie, risca sa faca hemoragie daca statea prea mult.. si ea sangera, se oprea greu, de multe ori prin interventia medicului ginecologic. Au trecut mai bine de 3 ani de atunci, e bine, face frecvent analiza Papanicolau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larryssu (acum 13 ani)

va multumesc pentru sfaturi...o sa incerc sa vb cu ea sa se opereze dar mai exista o problema,ea este plecata in strainatate....si akolo operatia este foarte scumpa...dar cred ca singura solutie este sa vb cu ea,sa o pot convinge sa vina acasa sa se opereze aici in romania...va multumesc inca o data pentru sfaturi!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Sangerarea este determinata de fibrom. Iar orice sangerare prelungita, nefireasca, poate avea urmari destul de grave. Nu prea exista tratamente, decat inlaturarea fibromului. Incearca sa o convingi sa vina sa se opereze daca nu o poate face acolo unde este.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hannah (acum 13 ani)

Buna,un tratament pt oprires sangerari Vitamina K,cu Etamsilat si ADRENOSTAZİN dar nu se prea gaseste. parerea mea este sa se opereze eu am pierduto pe mama mea acum o luna,pt ca ea nu a spus la nimeni si nu s-a dus la doc si ea a sangerat ff mult,cand am aflat eu a fost prea tarziu. Multa sanatate mamei tele!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

eu am un inceput de fibrom ,are 7 cm ,nu ma doare nu singerez ,atat ca m-i sa dereglat ciclul menstrual si merg sa ma operez sa nu dau in alte complicatii ,mai bine mai devreme decit mai tirziu.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: