Chistul hidatic hepatic raspuns medic

Boli pancreatice si de ficat Fascioloza Boala hidatica
Intrebare postata de Elenarodica cu 12 ani in urma

Buna ziua!
As avea o intrebare: chistul hidatic poate sa se dezvolte in mai multe parti ale corpului simultan? Am inteles ca parazitul traverseaza peretele intestinal si se localizeaza in ficat, plamani, creier etc. Dar e posibil sa ramana si in ficat si sa se localizeze in acelasi timp si in alte parti? O persoana apropiata mie a fost operata de chist hidatic hepatic. Am aflat ulterior ca ar fi posibil ca parazitii sa ramana o parte in ficat iar altii sa se deplaseza spre alte organe si asta m-a speriat!!! Si daca ar fi asa, credeti ca medicul care a facut operatia s-ar fi putut asigura ca nu mai sunt paraziti si in alte parti ale corpului sau nu se poate sti decat daca apar simptome...?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ouăle de Taenia echinococcus pătrund în mucoasa intestinală, pătrund în vasele limfatice şi de aici ajung în circulaţia sanguină, prin artera pulmonară ajungând la plămâni. Dacă depăşesc şi reţeaua pulmonară ouăle ajung în circulaţia generală, de unde pot fi diseminate în circulaţia sistemică la splină, rinichi, creier, oase şi orbite. Chisturile hidatice (o altă etapă de dezvoltare parazitară) se formează în proporţie de 60%-70% în special în lobul drept hepatic şi numai aprox. 10% se întâlnesc în muşchi (4%), splină (2%), creier (1%), rinichi (1%), tiroidă (1%), oase (1%) şi orbite (0,5%) De obicei se localizează într-un singur organ, dar s-au descris şi cazuri de localizări pluriviscerale (depinzând de intensitatea contaminării)
Ca metode de diagnostic se pot enumera:
1.examenul radiologic (pentru localizările pulmonare)
2.tomografia computerizată
3.ecotomografia (metodă de elecţie pentru toate localizările, în afară de cele toracice)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli pancreatice si de ficat.

Elenarodica (acum 12 ani)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dany (acum 11 ani)

Tin minte ca prin anul 2002-2003 la Bucuresti in Spitalul Colentina era o sectie de Parazitologie si acolo se facea tratament pt chist hidatic cu ESCAZOL , deci oamenii aceia care erau acolo , unii fusesera operati inainte altii nu , pt ca nu se prea stia ca exista si Tratament cu pastile ESCAZOL sub recomandarea Mediciilor de acolo. Mai multe nu pot sa va spun decat doar ce am vazut acolo cat am stat. Si eu am fost suspectat dar mi-au facut o analiza de chist hidatic si mi-a iesit negativ dar am stat de vorba cu cei care erau internati acolo si asa am aflat aceste lucruri. Va doresc tuturor sa nu aveti parte de asa parazit urat care aduce suferinta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dany (acum 11 ani)

Tin minte ca prin anul 2002-2003 la Bucuresti in Spitalul Colentina era o sectie de Parazitologie si acolo se facea tratament pt chist hidatic cu ESCAZOL , deci oamenii aceia care erau acolo , unii fusesera operati inainte altii nu , pt ca nu se prea stia ca exista si Tratament cu pastile ESCAZOL sub recomandarea Mediciilor de acolo. Mai multe nu pot sa va spun decat doar ce am vazut acolo cat am stat. Si eu am fost suspectat dar mi-au facut o analiza de chist hidatic si mi-a iesit negativ dar am stat de vorba cu cei care erau internati acolo si asa am aflat aceste lucruri. Va doresc tuturor sa nu aveti parte de asa parazit urat care aduce suferinta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru239062 (acum 11 ani)

j,j,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru239062 (acum 11 ani)

Am un baietel de 3 ani jumate. La un an, in urma unui examen ecografic s-a depistat un chist in lobul sting al ficatului cu diametrul de 11 mm. In dinamica l-am urmarit la fiecare 6 luuni si a crescut la 16 mm. Toate analizele generale de urina si singe sint bune. Am facut CT si nu se vede chistul. Chirurgul ni-a diagnosticat cu chist hidatic care trebuie operat si ni-a recomandat inca o CT la alt centrul pe motiv ca in tomografia precedenta nu se vede bine. Spuneti va rog este acest chist hidatic sau nu si e nevoie de operatie? Ce analize in afara de ecografie si CT ne arata ca este chist hidatic si nu alt gen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elenarodica (acum 11 ani)

Buna ziua! Sunt niste analize de sange care confirma ca este vorba de chist hidatic, daca medicul banuieste ca ar fi vorba de chist hidatic hepatic. Eu mai am documentele cu toate analizele pe care le-a facut persoana din familia mea care a avut asa ceva. Ce pot sa va spun este ca nu e cazul sa disperati. Un medic bun nu se sperie de un chist hidatic. Noi am avut parte de el, la Timisoara, nu doar la Bucuresti asa cum zicea cineva aici. Daca doriti detalii, screti-mi! Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21540313705 (acum 5 ani)

Puteti sa imi recomandati si mie acest medic ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elenarodica (acum 11 ani)

Cu o singura echografie, care a durat 5 minute, medicul a confirmat ca e vorba de chist hidatic hepatic. Apoi au urmat vreo doua teste specifice, de sange, dar din start s-a dat verdictul si asa a fost! Nu a fost nevoie de nici un CT! Am avut parte de un medic exceptional, la Timisoara. Daca doriti, va dau detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dugulescu claudia (acum 11 ani)

doresc nume doctor si detalii te rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elenarodica (acum 11 ani)

Este vorba de domnul doctor Boia Eugen de la Clinica de chirurgie si ortopedie pediatrica din Timisoara. Este un doctor care in 5 minute a stabilit un diagnostic pe care altii nu au reusit sa-l stabileasca in 3 zile de privit ecranul echografului!!! Apelati cu incredere daca e nevoie si nu va speriati, nu e o catastrofa acest chist. Si nu in Bucuresti e singurul loc unde se poate diagnostica si trata chistul, asta va spun sigur! Din pacate am avut de-a face cu el. Nu eu personal, dar cu mine de mana, daca ma intelegeti!!! As vrea sa ma tineti la curent cu cazul dvs, eventual sa va mai dau detalii, daca e nevoie. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 11 ani)

eu am avut chist hidatic hepatic care a fost operat in 2004 si de atunci pana in prezent ma duc la controale regulate la spitalul colentina sectia parazitologie. In prezent sunt insarcinata si sunt in acelasi timp suspecta de un alt chist hidatic. Va sfatuiesc sa va duce ti la colentina la aceasta sectie cred ca este singura din tara. Pe langa ecografii si tomografii, este necesar sa faceti anumite analize de sange, de exemplu elisa hidatic pentru depistarea parazitului. Multa sanatate va doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxi (acum 11 ani)

Eu am in familie o persoana care are chist hidatic pe ficat, saptamana viitoare este programat la operatie... Si sunt foarte speriata ce puteti sa imi spuneti despre aceasta operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elenarodica (acum 11 ani)

Eu nu doresc nici sa va sperii, dar nici sa va fac sa credeti ca e floare la ureche. Pot doar sa va spun din experienta prin care am trecut noi. Desi chistul avea o marime impresionanta cand l-am descoperit,7/9 cm, domnul doctor ne-a spus ca nu e cazul sa ne speriem, ca se rezolva cu succes si asa a fost. Doresc sa repet, este un medic de exceptie, care stie ce zice si ce face!!!! Poate si de asta noi nu am facut o tragedie din acest chist, vazand siguranta doctorului. Exista insa mai multi factori de care depinde reusita operatiei, dintre care cel mai important este procedura pe care o aplica, adica, extragerea chistului cu tot cu invelis sau extragerea cu ajutorul unei seringi a continutului chistului. Manevra a doua este mai riscanta, deoarece lasa posibilitatea prelingerii accidentale a continutului chistului, care ar putea duce la o noua reinfestare cu parazitul respectiv. Operatia in sine nu este grea, urmarile, cum am zis, pot fi neplacute. Si Doamne fereste de o noua reinfestare, ca nu o descoperi pana cine stie cand. As mai putea sa va spun multe din cate ne/a spus medicul nostru dar e mai dificil aici. Ce pot sa va spun e ca o sa urmeze un tratament de vreo 3 luni , impotriva parazitului, imi scapa pe moment denumirea si ce vreau sa va mai spun e ca sunt niste dureri cumplite dupa trezirea din operatie. Depinde acuma si de varsta pacientului, la noi era vorba de un copil de 10 ani!!! As vrea sa stiu in ce oras sunteti si unde va avea loc operatia, daca nu va deranjeaza. Daca mai doriti sa vorbim lasati-mi un nr de telefon pe adresa de mail ([email protected]) si va sun eu.M-as bucura sa va fiu de folos,cel putin moral. Acum, la noi totul e in regula, ficatul a regenerat, nu sunt probleme. Va doresc multa sanatate si nu intrati in panica. Noi am trecut prin asta si pot sa va spun ca in afara de cicatricea inestetica nimic nu ne mai aduce aminte ca am patit asa ceva. Dar , repet, medicul e baza!!! Astept raspuns si vreau sa mai vorbim si dupa operatie.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

azucena (acum 10 ani)

Buna ziua,
Am vazut postarile dumneavoastra si indraznesc sa va deranjez si eu cu o intrebare.Mai precis va cer un sfat.Mama mea a fost diagnosticata cu chist hidatic.Are 8o de ani si este cardiaca.Nu are diabet.Credeti ca avem vreo sansa?Speranta moare ultima.
Cu respect,
O.Crina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

filote cristina (acum 8 ani)

Buna.am vazut acest comment despre chistul hidatic de acum vreo 2 ani...am si eu un chist la ficat si as vrea sa aflu msi multe amanunte despre aceasta operatie.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elenarodica (acum 8 ani)

Buna ziua! Am scris aici multe informatii, cam ce anume ati mai vrea sa stiti, ca sa nu ma tot repet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 8 ani)

buna seara,mar interesa sa vorbesc despre opertie 0722663887

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ariana Elena (acum 10 ani)

Buna ziua! As dori sa stiu si eu ce tratament urmeaza pacientii internati cu chist hidatic hepatic...Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurentiu (acum 10 ani)

Buna!Mie dupa operatie domnisoara doctor mi-a dat sa iau zentel 3 luni cu 10 zile pauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2