Chist pe ficat

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Inge124016 cu 14 ani in urma

In urma unui computer tomograf general mi s-a descoperit un chist pe ficat de 1.5cm.Ce se poate intampal cu el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Adrienne (acum 14 ani)

Depinde de ce natura este chistul. Trebuiesc facute investigatii in plus. Daca este un simplu hemagiom nu este periculos........Ai probleme cu ficatul sau alta boala care-l poate afecta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Din cate stiu acest chist poate fi inlaturat prin operatie, incearca sa gasesti un chirurg bun care sa te opereze si apoi trebuie sa tii si un regim, adica sa nu mananci prajeli, grasimi, dar iti va spune medicul ce sa faci pe parcurs. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgeta Tanase (acum 13 ani)

La un control de rutina am descoperit ca am un chist hepatic pe ficat ,am urmat un tratament de la d-na doctor Loredana Popa de la spital Colentina dar totusi am o teama vreau sa stiu daca a mai fost cineva diagnosticat cu un asemenea diagnostic si daca s-a rezolvat? Va rog sa-mi dati un raspuns daca a-ti intalnit asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hello (acum 13 ani)

I am searching for the Georgeta Tanase who gave birth to a boy in Bucharest in 1990. I reach out with love and with no intention of invading privacy. If you can help, please email me at : [email protected]. Thank you so much,

Lorraine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 13 ani)

si eu am fost diagnosticata si mam operat si acum iar mia aparut din nou si credema ca nu stiu ce sa mi fac??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LOREDANA (acum 13 ani)

IA NISTE ALBENDAOU CA SI EU AM LUAT SI ACUM AST SA FAC ECOGRAF SA VAD DAC ISI FACE EFECTUL DACA U TREBUIE SA TE OPEREZI ALATA SOLUTIE NU MAI E

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina micu (acum 11 ani)

buna!mama mea a facut azi un ecograf si i a descoperi un chist pe ficat de 13 mm.peste o saptamana face analize amanuntite ,exista vreun pericol/?
vq multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

buna ziua , in urma unor analize medicale mi s-a descoperit un chist la ficat , la varsta de 8 ani . Mi s-au prescris niste pastile si anume ''''Zentel'''' , si mi s-a recomandat o ecografie abdominala din 6 in 6 luni , parerile asupra chistului au fost diferite : dr de la sp Grigore Alexandrescu a spus ca poate fi un fir de par preluat de la animale . in urma unei ecografii el crescuse cu cativa milimetri fata de ultimul consult , mentionez pana acum nu am intampinat nici o durere , dar in ultimul timp in momentul depunerii efortului si anume in momentul alergarii apare o durere in zona ficatului ( aceeasi durere apare si in zona splinei ) , persista pana la incetarea depunerii efortului . poate fi din cauza chistului aceasta durere ? pana acum parcurgeam acelasi traseu si nu aveam dureri , poate fi devina si un exces alimentar , mai exact alimentele grase precum carnea sua prajelile respectiv condimentele p.s Am o greutate normala , 48 kg , inaltime 1,60 m si 15 ani . un raspuns va rog !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paraschiv (acum 10 ani)

eu m-am operat in 2001 de chist hidatic hepatic avea 11 cm si in urma cu o saptamana am ajuns la urgenta pentru ca ma simteam foarte rau adica:dureri groaznice de cap,stari de voma si dureri abdominale in partea dreapta si acolo dupa o ecografie am avut o surpriza neplacuta un alt chist mi-a aparut din nou pe ficat,desi medicul care m-a operat mi-a spus sa nu ma tem ca nu o sa mai am probleme pentru ca el stie ce a facut acolo la momentul respectiv adica in 2001...acum trebuie sa fac niste analize parazitologie si imunologice si o sa vad ce rezultate primesc dar asta de luni incolo ca la noi in ROMANICA se munceste 3 zile si 4 sunt libere asta este traim intr-o tara civilizata.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kobliaschi (acum 10 ani)

nu vedeti ca nu va raspunde nimeni! poate trebuie sa dati
spaga!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dincă Ana-Maria (acum un an)

Bună ziua. Mamei mele i s-a făcut ecograf și i s-a depistat pe ficat un chist de 13 cm ca o basica. Acea basica se poate sparge?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: