?Dureri musculare la efort mic?

Fibromialgie
Intrebare postata de Sophia M cu 7 ani in urma

De vreo 4 ani fac febra musculara la efort tot mai mic. Imediat după efort, alteori si a doua zi, cu stare de rău generală cumva. Am facut perfuzii cu eletcroliti, cu arginină, glucoza, vit B ma simt mai inviorata cateva zile , apoi iar revin la starea asta care imi afecteaza viata serios. Nici de o bara in autobuz nu pot sa atârn 5 min. ca nu mai pot de durere, nu mai spun de urcat scări, sau ceva miscari repetitive. Ma dor mai ales gambele, bratele si muschii pe care ii folosesc in situatie respectiva. Daca am o geanta mai grea pe umar parca ma doare carnea pe mine in locul respectiv nu numai muschii, asta e senzatia. Imi trece treptat prin relaxare sau somn pana a doua zi. Analizele mi-au iesit toate bune. Si calciul, magneziu, sodiu, potasiu, factorul reumatic, sideremia, vit B12, toate. Iau suplimente de vitamine, minerale și aminoacizi. Sunt om activ, pozitiv, imi place mult sa fiu activa si starea asta mă ingrijoreaza. Am intoleranta la fructoza si lactoza si am un regim mai restrans, dar din analize nu au rezultat ceva lacune nutritive serioase, am o greutate normală. Am 41 de ani, 1,73 m, 60 kg. Ma ingrijoreaza si imi afecteaza serios viata. Multumesc anticipat pentru orice sugestie profesionista!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Utilizator11581156709 (acum 4 ani)

Am aceleasi simptome. Ai gasit pana acum un raspuns?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sophia M (acum 4 ani)

Da. În cazul meu, mâncăm alimente care conțineau prea multa fructoza sau lactoza la care sunt intoleranta. Am crescut și vit C luată și mă simt mult mai bine. Mult. Dar.mi.am refăcut și flora intestinala că sa absorb mai bine alimentele. Caută să vezi să nu ai depresie, intolerante alimentare. Sa ai analizele concret făcute. Redu glutenul câteva săptămâni și vezi cum te simți. O cauza mereu exista. Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ernest (acum un an)

Buna si eu am aceasi problema de 2 ani si jumate si am facut analize si au iesit bine si au sa imi dea un diagnostic ,daca stiti ceva va rog sa ma contactati si pe mine 0741-459535

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: