Ce metode de punere a dintilor mai sunt in afara de implant? raspuns medic

Estetica dentara
Intrebare postata de nikutza cu 14 ani in urma

Buna ziua! Am un dinte lipsa si vreau sa scap de acest complesc dar problema financiara nu-mi permite un implant. Un medic mi-a spus ca ar mi fi o varianta si anume prelucrarea celor doi dinti din parti si adaugarea unui podetz care ar inlocui dintele lipsa, (scuze daca nu am explicat prea bine dar nu prea ma pricep in medicina si va spun asa cum am inteles eu) si aceasta varianta costa de doua ori mai putin decit un implant. Suneti-mi va rog, ar putea fi sigura aceasta metoda?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Sheila (acum 14 ani)

Ceea ce zici tu cred ca este puntea dentara. Singurul dezavantaj este ca va trebui sa-ti pileasca si dintele din stanga si din dreapta acestuia iar o perioada dupa acestia vor fi sesibili.
Am inteles ca dureaza minim 7 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin Alexandru, Dentomar MDr. Marin Alexandru, Dentomar este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In primul rand este important de stiut care este dintele lipsa. Deoarece, daca este un dinte frontal , pentru realizarea puntii dentare este nevoie de devitalizarea dintilor vecini (treuie scos nervul acestora). Daca este un dinte lateral, se poate incerca pastrarea vitalitatii lor ( sa nu se scoata nervul), daca acestia sunt sanatosi si nu prezinta vreo carie mare pe ei sau o plomba mare veche.
Pentru realizarea puntii este nevoie de slefuirea (pilirea) dintilor vecini celui lipsa, dupa care se amprenteaza acel loc ( se ia masura) care se trimite tehnicianului care va realiza puntea.
Puntea dentara este asemenea unui pod cu 2 picioare. Poti vedea o poza la adresa aceasta:
http://medicale.interactiuni.ro/o_stiri/279.jpg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Estetica dentara.

andrei (acum 13 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geanina (acum 13 ani)

Buna seara ! am si eu o intrebare cam cat trebuie sa astepti pentru aceasta punte dentara ?
multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

nu
NU face asemenea p***ae ca o sa suferi apoi toata viata. mia bine strange bani si in 3-6 luni iti pui unul calumea si indepentent dealti dinti
iti nenorocesti 2 dinti deeaba si vezi ca nu o sa te opresti aici apoi o sa iti mai cuprinda incet incet jumate de MAXILAR.
mama asa a patit si acum nu miaare dinti in parea de sus a gurii edcat vreo 2 masele
NU NU NU faceti asemenea p***ai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria cristina (acum 11 ani)

buna ziua am si eu o lntrebare asi dori sa mi refac dantura si asi dori cat ma costa sa extra dinti si cat ma costa sa pun va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maryo (acum 11 ani)

am si eu o problema.am 1dinte lipsa din fata sus stanga si mai am un pic si il pierd si pe cel de langa cat mar costa sa imi pun 1dinte?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

filip alexandru (acum 8 ani)

am =66=de ani cat mar costa un implant pentru o mesea -multumesc-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: