Tratamentul cu carbamazepina

Epilepsie
Intrebare postata de Rox_2108 cu 13 ani in urma

Buna ziua. As vrea sa stiu daca o persoana are "crize" epileptice o data la 2-3 ani pe baza de panica este recomandat tratamentul cu carbamazepina LPH 200 mg. ? am citit prospectul si am vazut ca sunt foarte multe efecte secundare (pe langa ameteli si stari de somnolenta era vorba si de depresii, tentative de suicid si afecteaza sofatul) si ca nu este recomandat in acelasi timp tratamentul cu medicamente din plante si medicamente pentru circulatia sangelui. Pacientul urmeaza un tratament cu LIV 52, Nebilet, Sermion si Acupro 10.Ar fi indicat sa renunte la aceste medicamente pentru a urma tratamentul cu Carbamazepina LPH 200mg daca aceste crize sunt atat de rare? Este posibil ca in urma acestui tratament "crizele" epileptice sa se indeseasca? Daca nu ia aceste medicamente ce se poate intampla? Iar daca le ia "cizele" vor inceta? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Nu exista dupa stiinta mea crize epileptice pe baza de panica. Daca face crize de epilepsie, pacientul TREBUIE sa urmeze un tratament cu carbamazepina. Acestea IMPIEDICA crizele (cum ar putea sa le indeseasca?!?!?!?!). In alta ordine de idei, ORICUM acest pacient NU are voie sa sofeze cu epilepsie!!!!!!!!! Asa ca faptul ca carbamazepina ar afecta sofatul este complet marginal. Ganditi-va ce ar insemna o criza de epilepsie la volan!
Pentru mai multe detalii, va consultati cu medicul NEUROLOG (inclusiv interactiuni cu alte medicamente, alte afectiuni etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionionion (acum 8 ani)

Este doar atac de panica, acela apare uneori sporadic, nu este epilepsie. Epilepsia face crize constante.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: