Pot avea copil la epilepsia pe care o am? raspuns medic

Epilepsie
Intrebare postata de Andreea1700 cu 10 ani in urma

Buna ziua.Ma numesc Andreea am 18 ani de la 3 ani si 3 luni am facut un vaccin in urma acestuia am fact in somn temperatra 39 grade mam trezit din somn am mictionat ambundent am facut crize generalizate am ramas inclestata,spume la gura si am intrat in coma am ajuns la spital am stat 4 ore in coma si de atunci am urmat tratament (fenobarbital,carpamazepina)dupa inca 4 ani am urmat (fenobarbital,orfiril,long)dupa inca 4 ani am incercat sa scot fenobarbitalul treptat 2 saptamani la rand cand nu am mai continuat cu el am facut iar crize am urmat din nou cu el deci am luat tr urmator :fenobarbital(100mg)depakin(300mg)in 2 reprize am facut crize in somn spre dimineata(ora 6) am continuat cu :fenobarbital(100mg)depakin(500mg)in 2 reprize asta a functionat de 4 ani nu am mai avut crize.Pot scoate depakinul treptat?Fara fenobarbital imi este teama ca pot face din nou crize.Am si un RETARD MINTAL de 78 Q . ..Pot face un copil ?Cum si cand ?Vrea si eu sa devin mamica!Va multumesc frumos pentru atentia acordata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este bine sa va consultati cu medicul neurolog curant in aceasta privinta. Daca dumnealui considera ca sunt sanse minime de a repeta crizele fara tratament, atunci puteti sa va ganditi la o sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Epilepsie.

mihaela (acum 10 ani)

Buna seara. va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi, lamuriri in legatura cu aceasta boala groaznica.
mama mea sufera de epilepsie de la varsta de 14 ani. acum are 58 si o are in continuare. urmeaza tratament de atunci cu carbamezapina, fenobarbital etc. a dus o viata plina de necazuri, batai, suparari cu tatal meu si lucruri de genul acesta si e de inteles de ce o mai are , inca.
Acum este linistita, urmeaza tratamentul, nu consuma alcool, tigara, cafea(cofeina) si de cateva zile in timp ce mergea spre o destinatie anume a simtit ca i se blocheaza creierul, mergea pe drum fara sa stie unde dar in acelasi timp era constienta ca merge. culmea este ca a simtit pentru prima data acest lucru, nu a cazut ca de obicei inconstienta(nu a facut criza) si dupa cateva minute cam 20, si-a revenit brusc.
Va rog sa imi spuneti daca din experienta dumneavoastra credeti ca are sanse sa nu mai faca aceste crize si daca ma puteti ajuta v-as fi vesnic recunoscatoare. imi iubesc mama enorm si ma doare foarte tare ca nu pot sa o ajut cu nimic.
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea1700 (acum 10 ani)

Dute la medicul neurolog pentru ai face analizele din nou si ai schimba tratamentul.Eu am urmat cu fenobarbital si cu carbamazepina si faceam in continuare crize asa ca am schimbat cu:orfiril (500mg) si fenobarbital (100mg) si imi merge mult mai bine de 5 ani.Sper ca vam ajutat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cora, PENTRU ANDREEA (acum 10 ani)

Buna Andreea. CE POT SA ITI SPUN ESTE CA ITI IMPARTASEC DUREREA DEOARECE MAMA MEA ARE ACEASTA BOALA CRUDA DE LA 14 ANI SI IN PREZENT ARE 58. E CLAR CA POTI FACE COPII, NOI SUNTEM 2 SANATOSI LA CASELE LOR, CU COPII, SI UNUL, DIN PACATE, A DECEDAT DE MULT, DAR DIN ALTA CAUZA.
EU CRED CA SE POATE. DIN CATE STIU, ACEASTA ESTE O BOALA DOBANDITA SI NU EREDIDATA. MULTI CONFUNDA ACESTI DOI TERMENI TOTAL DIFERITI.
ITI DORESC DIN INIMA SA ITI GASESTI LEACUL CAT MAI REPEDE SI SA AUZIM NUMAI DE BINE.
DUMNEZEU SA TE AJUTE SI.......DU-TE LA IZVORUL LUI ARSENIE BOCA, LA SAMBATA DE SUS SI LA MORMANTUL LUI, IN HUNEDOARA.
DACA TU CREZI IN DUMNEZEU, FACE MINUNI MARI SU DUPA CUM BINE STI, DOARE EL LE FACE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jo (acum 10 ani)

Salut,
Exista un medic in Elvetia care a tratat din 1975 boli "auto-imune" (in special la copii), prin terapie Terapia Secventiala, vezi linkul urmator: http://www.jelmiger.com/nos-services-fr4.html
Articolele sunt si in romaneste La lista de medici e si un medic roman http://www.jelmiger.com/medecins-fr8.html, la tara Roumanie.
Dar, cu cat inaintam in varsta cu atat e mai greu de tratat o boala din asta,
Sanatate si numai bine,

Jo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: