Epilepsie sau NU?

Epilepsie
Intrebare postata de Micutz cu 14 ani in urma

Am o problema, se intampla ceva cu mama.In timp ce doarme face niste crize, i se incordeaza bratele si de la incheietura maini le indoaie,i se inchlesteaza gura, corpul se ridica la 45 de grade, inconstienta, se uita in gol, face spume la gura.Cam astea is simptomele care le-am remarcat.Am fost cu ea la spital am consultat un medic neurolog dar i-a spus ca nu are nici o problema.Ma repet , nu e prima data cand face.Ma gandesc sa mergem sa faca un RMN.
P.S : are si problema cu inima.E diagnosticata cu stenoza mitrala!
As dori sa aflu parerea voastra ce poate fi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

pavel alina (acum 14 ani)

este bine daca reusesti sa faci un RMN am facut si eu 2 dar nu mi-a iesit nimic in schim fac crize in continuare am facut recent un CT la fel de bine cauza crizelor nu s-a lamurit eu fac acum niste crize mai usoare mi se incordeaza mana dr si tremura foarte tare ca la crizele de tetanie dar am facut si mai urat adica cu pierderea cunostintei adica crize generalizate astea inainte sa nasc un copil acum am 31 ani si am inceput sa am probleme la18 fac trat cu trileptal dat de medicul neurolog sunt si eu cadru medical dar cauza nu am aflat-o nici acum pe timpul sarcinii a fost groaznic am avut mult curaj dar a meritat cred ca nu am am vrut sa fiu constienta de riscul la care ma-m supus ;am uitat sa specific fac crize numai dupa ce adorm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Alina, te felicit pentru curajul tau de a ramane insarcinata! Eu am 37 de ani si nu m-am incumetat la un asemenea pas. Si... aproximativ, astfel de simptome le am si eu: tot in somn apar, imi pierd cunostinta, imi musc limba, ma rog, simptomele clasice care denota ca am aceasta boala. NICI MIE NU MI-A IESIT NIMIC LA RMN SI NICI LA CT!! Mai-mai sa cred ca as fi sanatoasa-tun! Am consultat atatia neurologi ca m-am si saturat! Si, de cate ori am oprit tratamentul (cu Carbamazepina), am facut o criza destul de urata, mentionez ca atata timp cat inghit pastilele nu am absolut nimic, de zici ca sunt cel mai normal om de pe pamant.
Am crizele astea de 9 ani de zile (din nefericire, s-au declansat exact cu o luna inainte de a ma casatori), deci eu una nu m-am incumetat la un bebe! Medicii mi-au spus ca nu am voie sub nici un motiv sa raman insarcinata sub tratament, ori eu, de cate ori am incercat sa-l intrerup, ferm convinsa ca gata, e totul OK cu mine, am avut o criza, parca mai urata decat precedenta. Asa ca... imi iau pastilele si nimeni nu are habar (decat familia) ca sufar de boala asta.
Tu ai mai fost la neurolog? Ai incercat si alte medicamente, in afara de Trileptal? Mie imi ajuta f.mult Carbamazepina, nu mai fac nici un fel de crize atata timp cat urmez tratamentul cu ea! Tu esti un caz fericit, ai un copilas, caci altfel ai fi putut incerca sa urmezi un tratament cu Lamictal, poate te ajuta si ai fi avut o sarcina fara riscuri, chiar sub tratament. La mine nu mai este cazul, am o varsta la care nu ma mai incumet la un bebe (ce sa-i faci, in cazul meu "a trecut trenul"!).
As avea o intrebare (tu fiind si cadru medical), daca nu te superi, eu sunt un pic cam nelamurita: totusi, nu ar trebui sa apara ceva la RMN sau CT care sa denote ca avem aceasta afectiune? Am vazut "n" documentare la tv, la toti suferinzii de boala asta le "iesea" ceva la RMN, ori la noi... Nu stiu care e cauza, oare nu avem deloc specialisti in interpretarea rezultatelor acestor analize radiografice?? Chiar nu e nimeni in stare??! Eu am facut 3 RMN-uri (dupa fiecare criza, cam la aprox. 1 ora dupa criza m-am internat de urgenta la "Marius Nasta", "Floreasca", "Elias") si 1 CT (la "Colentina") si... nimic, cica sunt OK d.p.d.v. cerebral!! Acum zi si tu, ce poate un om sa mai creada? Ca e sanatos si face crize asa, din senin? Si analizele de sange mi-au iesit super-bune, mereu imi ies asa, nici macar cortizolul nu e marit! Eu una nici n-as crede ca am aceasta afectiune, daca n-ar fi crizele astea specifice ei!
Iti urez multa sanatate si, cred eu, ar trebui sa incerci totusi si alt tratament. Nu de alta, dar ai nevoie sa fii sanatoasa (si odihnita) pentru copilas si poti avea sansa sa nu mai ai nici o criza daca "nimeresti" substanta potrivita pentru tipul tau de simptomatologie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pal ele (acum 13 ani)

am aceasta boala s-a declansat cu o sapt inainte de prezentarea lucrarii de dezertatie,am facut in aceeas zi tei crize. sotul sa speriat si ma dus la spital. de colo ma trimis sa fac un rmn , l-am vacut la stp 9. asta a fost in luna octombrie iar in luna decembrie am ramas insarcinata.am rscat si acum am un bebe minunat si sanatos. PS tratament cu timonil( carmazepina), in sarcina am facut toate testele care sunt la noi inclusiv si amiocenteza, PS m-am rugat cat nu m-am rugat toata viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lena (acum 14 ani)

ccc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lena (acum 14 ani)

Buna! am citeva intrebari la care sper ca cineva imi va putea raspunde. Nepotelul meu de numai 10 ani a facut acum citeva zile o astfel de criza: in timpul somnului a inceput sa se zbata si sa se contracte muschii, in acelasi timp el fiind constient de cele ce se intimpla. Ochii ii erau dati peste cap.De parca incepuse sa i se inclaste corpul. Nu putea sa respire. In rest starea lui de sanatate este destul de buna si deloc nu se deosebeste de pina la aceatsa convulsie, care a fost unica de pina acuma. La consultarea medicului s-a diagnosticat cu epilepsie.. Va rog sa ne ajutati sa ne spuneti care ar fi cele mai optime medicamente de utilizat in cazul dat cu reactii adverse minime. Medicul a prescris niste medicamente foarte puternice.
Asteptam raspunsurile dumneavoastra. Va multumim anticipat din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Lena, nu stiu daca ai cunostinta de treaba asta, dar INTOTDEAUNA medicamentele pentru epilepsie nu se elibereaza in farmacie decat pe baza de prescriptie medicala!!!
Deci, in concluzie, daca medicul ti-a prescris tratamentul pe care ti l-a prescris, apoi acela nu ai incotro si trebuie luat. Nu cred ca exista medic care sa iti dea reteta cu ce medicament doresti (sau ii sugerezi) tu.
Sfatul meu este ca nepotelul tau sa urmeze tratamentul prescris de medic, momentan, apoi mai vezi tu ce si cum.
Sa nu te sperii, in mare masura cam toate medicamentele pentru aceasta boala au pe prospect diverse efecte adverse, insa ia uita-te si tu pe banalul Paracetamol spre exemplu, te asigur ca nu il vei mai lua in viata ta!
Daca te sperii insa ca nepotelul este apatic, somnoros, confuz putin din cauza medicamentelor, sa stii ca asa se intampla cu toata lumea la inceput, pana se obisnuieste organismul cu substantele respective cam astea sunt efectele pe care le au la toata lumea!
Parerea mea este sa urmeze momentan tratamentul prescris de medic. Apoi poti discuta cu el ce si cum. Eu una stiu de medicamentul Lamictal care are cele mai putine efecte adverse, asa de putine incat se poate utiliza si in timpul sarcinii spre exemplu, cand stii foarte bine ca e bine sa se evite orice fel de tratament. Si sunt sigura ca mai exista si altele...
Dar acuma asteapta putin ca cel mic sa ia medicamentatia prescrisa... Si, cu ocazia asta, vedeti si voi cum se simte dupa un timp si ce puteti face in continuare.
Curaj, draga!
Nu e sfarsitul lumii, eu iau Carbamazepina (care cam distruge ficatul, apropos) dar nu am mai avut nici o criza de f.f. multa vreme - adica de cand iau acest medicament. Cu altele, ce sa spun, nu prea... Nu erau asa de nocive, dar nu prea m-au ajutat in crize... Asa ca am ales de bunavoie acest medicament, impreuna cu medicul, eu nu doream decat sa nu mai fac crize, restul... Acuma mi-au iesit cam proaste analizele si voi vedea daca e musai sa-mi schimbe tratamentul sau nu. Vad eu, in definitiv pot discuta cu medicul si cred ca pot alege sigura dintre doua rele... Asta e problema principala cu unii dintre noi, e greu de gasit medicamentatia potrivita...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 14 ani)

Am si eu ca si restul de aici epilepsie,una"atipica".Am facut odata la 2 ani sau chiar odata la 1 an,cu sau fara tratament mereu a fost cam la fel!Chiar si azi am avut cateva"sintome"dar s-a ameliorat.:D
Lena doctorita mea mi-a recomandat Depakine 300 sau 500 poti incerca.La inceput imi dadea un al tratament nici nu stiu cum se numea si eram jumate drogat.Din 24 de ore 4 eram treaz restul dormeam.Dar acum cu astea e mai bine!
Am o istorie destul de controversata!La 18 ani am facut "pojarel"cu o febra foarte mare.La 19 ani o meningita cu febra foarte mare!La 20 am cazut cand nu m-a vazut nimeni.Nici eu nu imi aminteam ca am cazut dar ma durea capul si mi.am amintit ca m-am recules de prin bucatarie de pe jos!Adoua cred ca un an mai tarziu la camin la 23 am facut la camin de fata cu colegi24 in somn tot de fata cu colegi mei! Am mai facut una acasa cand erau parinti mei iar la 25 anul trecut am cazut iar singur in baie.Mi.am indoit putin nasul in rest am supravietuit!Sunt perioade cand nu am nimic!Citind pe site nu am vazut sa fi scris la cauze ca pot exista si o anumita "toxicitate" la nivelul ficatului sau rinichilor care pot provoca asta!
O criza nu este epilepsie ,2 sau mai multe da!
EEG meu este modificat!Foarte putin dar este!Nu prea s.a ameliorat sau modificat,de.a lungul timpului
Daca faceti RMN mergeti la cineva bun.Putine pesoane chiar stiu sa interpreteze! Va multumesc!
Daca vreti sa mai vorbim despre asta adresa de email este [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manea elena (acum 13 ani)

am facut si eu intrun an de zile 3crize mi-am facut eeg de 2ori dr mi-a spus ca e doar o mica anomalie dupa ce a citit eeg mia dat tratament cu carbamazepina recunosc ca capul nu ma mai doare asa rau dar tot mie frica sa nu mai am vreo criza dar oare mai scapam de crizele astea vreodata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA (acum 13 ani)

noapte imi musc limba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 11 ani)

asa este sunt crize de epilepsie si va sfatui sa faceti rmn si sa folositi tratamentul acesta levetiracetam actavis sau chepra de 1000 si lmictal de 100 mg ptr ca sotia mea foloseste acest tratament si e bolnava d 10 ani si crizele i sau mai rarit foarte mult odata la 6 luni sau 1 an.sa intrebati un medic specialist neurolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geox (acum 9 ani)

par a fi crize de epilepsie morfeica(adica de somn) necesita tratament neurologic nu cred ca are legatura cu stenoza mitrala,iar rmn este util dar s-ar putea sa nu arate mare lucru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 8 ani)

Eu fac crize doar in somn. Cica epilepsie pt caa rmn , eeg apar toate normale. Am facut prima criza imediat cand am ramas insarcinata. Apoi am mai facut una la moartea tatalui meu. Si una de curand cand am facut analize si am iesit cu vit D de 8 cand ea tb sa fie intre 30-100. Am intrerupt trat cu carbamazepina dupa consultatia cu medicul . Acum eu nu inteleg care e faza cu crizele ca eu nu le constietizez. Doar ca de ce nu pot fi de la stres, oboseala, nesomn? Am un bebe de 9 luni jumate si sincer il cresc singura, e plangacios maxim si abia reusesc sa dorm sau sa ma relaxez si eu din cand in cand. Iar in lunile cu colici 5 la numar mai mult plangea decat m-am bucurat de el. De ce nu ar fi de la altceva ? De ce ar fi epilepsie?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 8 ani)

Eu fac crize doar in somn. Cica epilepsie pt ca la rmn , eeg apar toate normale. Am facut prima criza imediat cand am ramas insarcinata. La 35 de ani. Apoi am mai facut una la moartea tatalui meu dupa 4 luni de la prima criza Si una de curand. Doar ca inainte de ultima criza am facut analize pt tiroida si am iesit cu vit D de 8 cand ea tb sa fie intre 30-100. presupunand ca calciu e de vina am intrerupt trat cu carbamazepina dupa consultatia cu medicul . Acum eu nu inteleg care e faza cu crizele ca eu nu le constietizez cica dureaza 7-10 min. Doar ca de ce nu pot fi de la stres, oboseala, nesomn? Am un bebe de 9 luni jumate si sincer il cresc singura, e plangacios maxim si abia reusesc sa dorm sau sa ma relaxez si eu din cand in cand. Iar in lunile cu colici 5 la numar mai mult plangea decat m-am bucurat de el. De ce nu ar fi de la altceva ? De ce ar fi epilepsie?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: