Epilepsia si sportul

Epilepsie
Intrebare postata de tavuta cu 12 ani in urma

Numele meu este Alexandra si am varsta de 17 ani si am epilepsie de la 3 ani ani detectata insa ,abia pe la varsta de 7 ani cand sa agravat . Din cate am inteles este epilepsie partial ,iar convulsiile se manifesta prin tremurarea partii drepte a corpului ..totul incepe de la picior ,cu o durere insuportabila de cap ,uneori nu pot vorbi iar capul isi schimba pozitia normala ,insa sunt constienta. tratamentul consta in carbamazepina doza zilnica fiind de 500 gr ....insa nu am mai avut convulsii de aprox 4 ani ,din pacate de atunci nu am mai fost nici la control neac***a posibilitati:-d eu simt mereu atunci cand urmeaza o convulsie si incerc sa o opresc prin masaj ...si reusesc , desigur nu consum produse care contin cacao, cofeina , alcool de 10 ani...Atunci cand am fost diagnosticata cu epilepsie mi s-a interzis efortul... dar anul acesta mi-am propus sa fac mai multa gimnastica si diferite sporturi cu gandul ca daca nu o sa fac acum lucrul acesta si nu o sa imi obisnuiesc corpul mai tarziu o sa am de regretat si nu o sa pot da timpul inapoi , plus ca sunt o persoana activa ,plina de viata , si care nu vrea sa se lase epilepsia sa o privatizeze de anumite lucruri care o fac fericita ! Pana acuma nu am avut probleme si nu vreau sa ma opresc aici , mi-as dori sa pot continua cu stilul meu de viata ...Asadar intrebarea mea este pot continua sa fac sport ? ma ajuta acest fapt sau doar imi agraveaza starea? Astept un raspun..Va multumesc! :-*:-* >:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Paula (acum 12 ani)

1. Daca in decurs de 5 ani nu mai faci nicio criza, dupa aceasta perioada se trece la scaderea tratamentului ,existand sansa ca acesta sa fie eliminat complet. Dupa cum spui tu, ai aceasta sansa.Asa ca ma treci pe la un medic chiar daca te simti bine.Sau vrei sa te indopi toata viata cu medicamente?
2. Intr-adevar este contraindicat sportul pentru aceasta suferinta. Acuma depinde si ce sport practici. Ai de gand sa gafai?Tocmai de aceea du-te si consulta-te cu un medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tavuta (acum 12 ani)

vara aceasta mi-am pus in plan sa merg ...si sper ca totul sa fie ok...iar eu practic streetdance si sunt in trupa de majorete
:-d

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tavuta (acum 12 ani)

sunt deschisa si la alte puncte de vedere....:-p si merci paula...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

un baiat (acum 11 ani)

din ce oras esti alexandra?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 8 ani)

Buna...uite sa iti spun ''''experienta'''' mea am fost diagnosticat cu epilepsie la 15 ani am avut 2 crize dar ciudat eram constient.practit tot corpul imi amortise daca ma calmam singur puteam sa opresc aceasta stare in cateva min.in legatura cu sportul mi s a interzis bineinteles dar neputand renunta la singurul lucru care m a facea fericit am continuat si nu s a intamplat nimic.ba mai mult de fiecare daca cand fac sport simt cu stresul se diminueaza pur si simplu sunt fericit.parerea mea este ca ar trebui sa incerci si iti promit ca nu vei regreta...sper ca te am ajutat sa iti faci o parere,sincer imi pare rau pentru tine.....o seara placuta iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: