Convulsii fara febra si pierderea cunostintei la copil de doi ani!

Epilepsie
Intrebare postata de LiviuVasileDaniel cu 10 ani in urma

Buna ziua!

Fiul meu cel mic are putin peste 2 ani.
Acum cateva seri, dormind in pat alaturi de mama lui, s-a ridicat in funfulet, parand ca incearca sa vomite, a eliminat un fel de lichid transparent, dens, apoi s-a prabusit in bratele sotiei mele, ca o leguma, incepand sa aiba niste convusii puternice ale corpului, inclusiv sprancele, miscari ritmicee si ample, ochii privind in gol!

A tinut minute bune. L-am dus urgent la Marie Curie (Budimex), (max. 10-15 minute)!
Acolo, convulsiile s-au amplificat!

I-au facut intre timp analize ale sangelui, EKG, EEG si tomografie computerizata, pt a elimina diverse posibile cauze (nclusiv inghitirea unor plante sau substante toxice).
Toate analizele i-au iesit foarte bune.
Medicul neurolog a spus ca este posibil ca sa aiba o infectie puternica a sinusurilor ceea ce poate provoca o astfel de reactie puternica.
Totusi, i-au facut analiza la computerul tomograf. Nu s-ar fi vazut asa ceva?
Asteptam azi consultul ORL!

A trecut cineva printr-o situatie asemanatoare? Ce poate fi?
Nu are epilepsie, nici febra, nefiind convulsii febrile, creierul e ok...

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Oana (acum 8 ani)

sper ca e bine bebe,am patit acelasi lucru sambata seara cu fetita de 7 ani,ne-am speriat groaznic,acum asteptam rezultatele analizelor si maine facem encefalograma,nu inteleg de la ce a aparut asta,nu am mai patit niciodata...sanatate multa!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1502026818 (acum 6 ani)

Buna,
Știu că mesajul este vechi dar as dori să știu ce diagnostic ați primit pentru băiețel? E totul ok, ați trecut cu bine? Care a fost evoluția. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11535549614 (acum 5 ani)

Si din ce cauza a facut ati aflat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11558667077 (acum 4 ani)

Care a fost motivul pina la sfirsit? Fix aceasta problema am avut-o cu copilul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11612523937 (acum 3 ani)

Buna ziua. Va rog din suflet doamna dacă puteți să luați legătura cu mine va las Nr meu de tel va rog să mă sunați. știu că au trecut 7 ani de atunci dar am un copil cu simptome la fel la 2 ani și 8 luni și tare as vrea să știu ce ați făcut și cum este copilul dvs acum. Toți doctorii îmi dau diagnostice diferite nu știu ce sa mai fac. Aștept un răspuns de la dvs 0769926282

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11622746015 (acum 2 ani)

Buna ziua. Stiu ca mesajul l.ati scris de mult, am patit si noi asa ceva cu baietelul nostru de 6 ani, a facut 2 convulsii fata febra la distanta de 6 luni intre ele. Am fost la spital si la ultima convulsie ni s.a pus diagnostic posibil debut epilepsie. Va rog daca imi puteti raspunde ce a.ti rezolvat cu copilul dvs., daca s.a facut bine.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuVasileDaniel (acum 2 ani)

Salutare, imi cer scuze, nu am mai intrat pe site de atunci.
Copilul este bine, Slava Domnului, de mai bine de 2 ani nu am mai trecut prin asa ceva.
Pana la urma diagnosticul a fost ceva gen epilepsie, un sindrom, nu mai stiu care exact. Am mers periodic la neurolog, a facut eeg-uri, a urmat un tratament cu un "sirop" cockteil medicamentos pe care l-am redus intre timp de la vreo 3.5 ml pana la zero in decurs de 1 an, la indicatia medicului.

Nu mentionez medicamentul deoarece fiecare copil trebuie sa fie consultat de catre un medic de specialitate, nu tratat dupa ureche sau internet, mai ales in astfel de cazuri!

Se pare ca s-a vindecat fara sechele. E istet si plin de viata.
Posibil sa nu mai aiba aceasta problema niciodata.

Doamnele care l-au tratat super eficient sunt dna Dr. Cristina Pomeran si dna Dr. Cristina Motoescu parca de la spitalul Obregia, sector 4, Bucuresti.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11622746015 (acum 2 ani)

Va multumesc pentru raspuns. A.ti spus ca toate analizele au iesit bine, inclusiv EEG ul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuVasileDaniel (acum 2 ani)

Nu chiar, EEG-urile prezentau niste simcope, niste activitati "anormale" ale creierului, activitati care au scazut spre normal o data cu tratamentul. Baiatul facea aceste convulsii doar in timpul somnului, niciodata cand era treaz, astfel ca monitorizarea se facea in timp ce copilul dormea minim 1h..
Nu era epilepsia "clasica" ca sa zic asa, sa se declanseze oricand in timpul activitatii de zi cu zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuVasileDaniel (acum 2 ani)

Sincope*, scuze, e dimineață 🙂

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11622746015 (acum 2 ani)

Si baietelul nostru le.a facut tot in timpul somnului. EEG ul i l.a facut cand era treaz.
Dupa convulsiile avute, a.ti observat la micut o schimbare in comportament, mai suparacios, incruntari, nervi?
Al nostru parca e mult mai suparacios, plange aproape la orice refuz din partea noastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LiviuVasileDaniel (acum 2 ani)

Nu, nu am observat asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: