Am epilepsie ?????

Epilepsie
Intrebare postata de alexandrustefan27 cu 10 ani in urma

Buna ziua, ma numesc alexandru, am 34 de ani si in urma cu 7 luni am suferit o criza de pierdere a cunostintei... am fost dus la urgenta si internat 2 zile la neurologie si externat cu diagnosticul de EPILEPSIE... M-i s-a prescris CARBAMAZEPINA si atat... dupa 2 luni am fost la d-l dr Radu Rogozea de la Bucuresti iar ac mi-a spus sa intrerup tratamentul... De atunci nu am mai luat nici o pastila si ma simt ok... Partea p***a e k am ramas fara permis de la internare... Mentionez ca acea criza ( unica din viata mea ) a survenit la 2 zile dupa ce a trebuit sa-mi identific tatal la morga , acesta fiind gasit inecat in Dunare... Tot in acea zi am consumat 4 cafele si un litru de energizant....
MA POATE AJUTA CINEVA , VA ROOOOG.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu stiu daca epilepsia apare la varsta aia si doar o singura criza nu e suficienta.Crizele de genul asta sunt in cadrul mai multor boli.Nu trebuia sa-ti puna diagnosticul asa de repede, trebuie sa te mai studieze ceva timp.Oricum si excesul de cofeina este FOARTE PROBABIL sa fi cauzat aceste crize, insa cel mai bine este sa te duci la un neurolog mai bun, de preferat din bucuresti, si sa-ti faca niste analize si investigatii mai amanuntite.Daca el iti va zice ca nu ai epilepsie si totul a fost de la cofeina, atunci e foarte bine, si inseamna ca esti sanatos.Si pe viitor, numai bea atatea cafele + energizant.Daca faci asta des, o sa te gasesti intr-o situatie nu tocmai favorabila, poate chiar critica, deci ai grija.Iti urez mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandrustefan27 (acum 10 ani)

Multumesc ptr raspuns, oricum de atunci nu am mai baut nici o cafea, energizant nici atat... I-mi poti recomanda un medic bun...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu cunosc, insa cauta si tu pe la clinici mai bune, ca trebuie sa gasesti pe acolo.Daca zici ca nu ai mai facut nici o criza, si nu a fost decat una atunci poti merge la medicul internist, si o sa-ti dea sa faci niste analize la sange.Si cafea daca ai baut pana atunci si nu ai avut nimic, bea si tu mai rar, nu in fiecare zi, incearca sa dormi bine, e mai important ca orice cafea.Poate si vestea ca tatal tau a murit amestecat cu cofeina au produs niste tulburari la nivel psihic.Creierul e un organ destul de sensibil si multi nu il inteleg, insa cineva specializat te poate ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miu (acum 10 ani)

In primul rand diagnosticul de epilepsie nu se pune dupa prima criza de pierdere a starii de constienta.Un alt aspect este acela ca nu ai precizat daca ti s-a efectuat o electroencefalograma care sa confirme diagnosticul(in cazul tau putin probabil sa existe unde epileptiforme in conditiile in care criza nu s-a repetat), criza se poate considera criza unica si toata pop**atia globului este predispusa la asa ceva din moment ce creierul are un prag epileptic,iar orice exces sau orice factor care influenteaza procesele neuronale pot duce la o criza convulsiva cum ar fi: excesul de cofeina ,in cazul tau mai mult decat evident ceea ce medicii au ignorat total,lumini intermitente,caldura excesiva,lipsa odihnei,hiperventilatia ,in cazul in care creierul tau are o hiperexcitabilitate nu este echivalenta cu epilepsia,ci doar trebuie sa eviti acesti factori declansatori. Nu te indopa cu antiepileptice,chiar intreruperea brusca a tratamentului poate duce la crize convulsive,intreruperea se face gradat.Ti-ai muscat limba,ai pierdut urina,ai avut spasme?Exista si sincopa care daca se prelungeste duce la un adevarat acces epileptic ,iar aceasta din nou,nu este acelasi lucru cu epilepsia.Permisul poti sa il recapeti cu siguranta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandrustefan27 (acum 10 ani)

Intradevar mi-am muscat limba dar nu am pierdut urina... Imediat dupa externare am mai facut inca o EEG si un RMN iar doctorul la care am fost cu ele mi-a spus ca dupa parerea lui nu ar fi vorba de epilepsie, in schimb nu poate trece peste decizia doctorului internist sau nu vrea, la doctorul Rogozea de la Bucuresti am fost de 3 ori pana acum, am facut aproape cam tot ce se poate face in materie de analize, date de el, inclusiv holter EKG si TA, ecografie DOPLER de vase sanguine, la tiroida, la sange, glicemie provocata, s.a.m.d....
Din cate stiu, el ar fi cel mai in masura sa schimbe diagnosticul, dar nu stiu cand, ptk nu mi-a spus daca si cand se va schimba diagnosticul...
Va multumesc si astept orice sfat de la cine ar putea sa ma ajute...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miu (acum 10 ani)

Ti-am explicat clar si foarte concis: este criza unica declansata pe fondul consumului de excitante nervoase,deci diagnosticul de epilepsie in cazul tau nici nu intra in discutie! Efectueaza o noua fisa medicala prin care sa poti recapata permisul auto, EEG-ul din moment ce este normal,crizele sunt absente inseamna ca esti apt sa detii un permis auto din punct de vedere medical(cu referire strict la ramura neurologica).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandrustefan27 (acum 10 ani)

Din ceea ce stiti dumneavoastra, este posibil ca doar un singur medic din Romania, respectiv d-l dr Radu Rogozea, sa poata revoca un diagnostic de epilepsie...? La medicii din Galati la care am fost, toti i-mi spun acest lucru, sau medicul internist, care nu prea vrea acest lucru, nu stiu de ce... Oare nu mai exista nici un medic in tara care sa-mi poata spune ca nu am epilepsie si sa-mi dea o adeverinta precum ca sunt apt conducator auto din punct de vedere neurologic.... Mentionez ca adeverintele de la clinicile particulare nu sunt luate in considerare la Politia Rutiera... Eu sunt din Galati, dar sunt dispus sa merg oriunde mi s-ar spune ca sigur pot sa-mi recuperez permisul... de el depinde 90% locul meu de munca (agent comercial)...
VA ROG DIN SUFLET PE ORICINE POATE SA MA AJUTE !!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miu (acum 10 ani)

Am mai explicat,in absenta crizelor epileptice si din moment ce nu va aflati sub tratament puteti avea permis de conducere considerandu-se criza unica,iar diagnosticul nu este sustinut de nici o investigatie clinica,deci un EEG interpretat de un neurolog,in care simplu,se precizeaza absenta anomaliilor si grafoelementelor patologice si se precizeaza ca a fost o criza unica( repet,criza declansata de substante sau medicamente,in acest caz de excitantele nervoase,este criza comitiala) comitialitatea si epilepsia nu sunt acelasi lucru! Orice medic neurolog competent face distinctia intre epilepsie,criza unica si comitialitate,care a fost diagnosticul dat de dl. dr. Rogozea?Din moment ce a decis intreruperea medicamentatiei presupun ca diagnosticul a fost de criza comitiala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandrustefan27 (acum 10 ani)

Deocamdata dl. dr. Rogozea, in cele trei vizite pe care le-am facut la dansul la spital, nu mi-a spus un diagnostic concret, urmeaza sa merg la el la inceputul lunii viitoare, in schimb, mi-a recomandat sa iau tratament ptr tensiune, ac***a in vedere ca media tensiunii mele depaseste 14cu9... Sa vedem ce o sa mai spuna la vizita aceasta... Credeti ca ar fi bine sa incerc sa merg iarasi la medicul internist din Galati...cel care a trimis la politie acea instiintare...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 10 ani)

Daca ai timp, incearca sa ajungi la Bucuresti, la dr. Ioana Mindruta. Este la Spitalul Universitar. Ea neurologo specialist in epilepsie si cred ca iti poate spune foarte clar daca ai sau nu epilepsie.
Ea mai are si consultatii private la regina Maria, incearca sa vezi daca te poti programa acolo, ca sa fii sigur c-o prinzi.
Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandrustefan27 (acum 9 ani)

Buna ziua, vreau sa va spun ca a trecut un an de la evenimentul in cauza si tot de atunci merg in fiecare luna la Bucuresti, la dl dr Radu Rogozea... Am mai facut mai multe serii de analize la sange plus inca un RMN la Bagdasar, dl Rogozea mi-a spus ca este foarte multumit de analize dar ca trebuie sa mai astept inca doi ani pentru a putea conduce, timp in care trebuie sa ma duc lunar la dansul... Mentionez ca de 10 luni, duc un regim de viata normal, consum alcool ocazional, fara cafea si energizant, iar eu ma simt fff ok...
Oare chiar trebuie sa mai astept inca 2 ani (cel putin, asa mi-a spus dansul) pentru a putea conduce din nou...? chiar nu se pot face niste investigatii care sa-mi arate100% ca nu am epilepsie...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

buna ziua
alexandrustefan27 am o mare rugaminte la tine. am citit aici ca ai apelat la dr radu rogozea in urma problemelor aparute. din cate am tot citit pe internet se pare ca ar fi unul din cei mai buni doc specializati in epilepsie. vreau sa-ti spun ca intr-o situatie asemanatoare ma aflu cu sotul meu. el are dureri de cap de foarte multi ani(4-5 ani). dureri ce pleca din zona frontala care in timp(minute sau ore) se intensifica in ceafa si devin insuportabile, si daca ia orice pastila(ex paracetamol) ii trece imediat. pana acum 6 luni durerile nu erau dese(erau o data la 2 luni sau ceva de genul) . din ianuarie durerile sunt mai dese, poate o data pe sapt, sau la 2 sapt. A fost o perioada foarte grea, am avut niste probleme care pe el l-au suparat foarte tare si s-a consumat foarte mult. e genul de om care se consuma in el si nu se exteriorizeaza f usor mai ales ca sa nu ma supere pe mine. pana am aflat eu ce se intampla in sinea lui deja trecuse vreo 2-3 luni.in fine... a avut 2 pierderi de cunostiinta. prima a fost cand a venit de la serv dupa 24h de munca, s-a asezat de marginea patului si s-a trezit pe jos dupa ceva timp. si cea de a doua pierdere de cunostiinta a fost la o luna jum dupa prima. eu eram acasa. am avut o discutie foarte aprinsa cu el, s-a suparat si a iesit din camera ,cazand din picioare pe hol. aceste pierderi de cunostinta nu sunt asemanatoare epilepsiei. adica nu si-a muscat limba, nu a pierdut urina, nu a facut convulsii sau sa aiba contractii ale corpului.
dupa toate astea au urmat investigatiile la buc. s-a internat si am facut CT, EEG, RMN, EKG etc...spre ghinionul nostru am dat peste un doctor care nu ne-a explicat nimic. cat a fost internat nu ne-a zis nici un rezultat concret si la externare ne-a dat diagnostic de epilepsie.mentionez ca in prima zi de internare i-a facut EEG si eu l-am intrebat daca e vorba de epilepsie si mi-a zis ca nu.iar la sfarsit asta a scris pe foaia de externare.
apoi am fost la bagdasar pt un alt EEG pt ca nu eram siguri de diagnosticul dat. acolo ni s-a zis ca sunt niste modificari de medicamentatie tare. si ca de fapt nu are epilepsie. RMN si restul analizelor au iesit bine. am mai fost si la alti medici si la fel ne-au zis, ca nu are epilepsie. vreau sa te rog sa-mi dai un nr de contact al dr rogozea pt k as vrea sa vad si ce zice dansul. de la ultimul lesin , adica aprox 1 luna jum lucrurile s-au mai linistit oarecum.doar diagnosticul dat de cei de la elias, unde a fost internat, il macina. ii e teama de pierderea permisului si a serviciului. te rog din suflet sa-mi trim si mie date de contact ale dr rogozea, pe mail [email protected]

iti urez multa bafta si putere sa treci cu bine peste toate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melissa (acum 9 ani)

Te sfatuiesc in primul rand sa iti faci un tomograf pt inceput iar daca din pacate ceva e in neregula ...(sa speram ca nu ) ar fi bine sa vorbesti cu doctorul Alexandru Tascu un doctor foarte bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 9 ani)

Buna am 23 de ani si am epilepsie de la 3 -4 ani dupa ce am fost operata la inima dupa operatie am facut epilepsie cat am fost copil ma tratat doamna doctor Sanda Magureanu acum ca sunt adult as vrea sa mai merg la un control la un doctor foarte bun , nu am mai facut crize de 3-4 ani. crizele erau sub forma de absenta . sunt sub tratament finlepsin si rivotril, iar acum nu mai gasesc finlepsinul nu se mai inporta. ce sfat imi puteti da,sau mai bine zis la ce medic as putea merge

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: