Am epilepsie?

Epilepsie
Intrebare postata de indefinibl3 cu 13 ani in urma

Buna ziua ma numesc alex. radu. in iarna am primit o o\\lovitura in cap in urma carei am avut un hematom si am urmat un tratament de 2 saptamani in spital perfuzi cu magnitol si pastile , in urma tratamentului hematomul sa dizolvat. in iunie am avut o criza ma durut ochii am inceput sa tremur si era sa-mi inghit limba, am fost la spital si mi sa spus ca as fi suspect de epilsepsie secundara, mi sa spus sa iau regulat carbamezepina,in octombrie am avut din nou criza se poate sa fie din cauza ca am intrerupt tratamentul? exixta tratament, ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

mari (acum 13 ani)

da,se poate sa fie din cauza ca ai intrerupt tratamentul dat de medic!!!!orice tratament care se intrerupe cand nu este cazul da complicatii uneori si chiar in unele boli sunt sanse sa se dezvolte imunitate la medicamentul respectiv.nu e cazul epilepsiei,daa tratamentul este corect administrat ar trebui sa se simta macar o ameliorare.
si...de ce intrebi daca exista un tratament??ti s-a dat carbamazepina, asta e tratamentul,iar tu nu l-ai luat conform prescriptiei medicale,deci sa te astepti sa tot faci crize peste crize daca nu respecti sfatul medicului tau...sa nu te plangi,ca numai tu esti vinovat daca te vei simti rau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

DE CE AI INTRERUPT TRATAMENTUL????? NU TI S-A ZIS CA TREBUIE SA IL IEI PERMANENT?! Intr-o zi poti face o criza pe strada, sa cazi si sa dai cu capul de jos sa ramai acolo!! Ia-ti tratamentul PERMANENT tot restul vietii, daca nu vrei sa ai probleme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RODI (acum 13 ani)

Buna.la felsi eu am cazut si am avut un hematom,dar dupa 1 an aprox mi-a descoperit dg si urmez tratam.pescris ,daca il intrerup nu ma simt bine.CE TREB.SA FACI ESTE SA NU INTRERUPI MEDICATIA.....decat daca medicul iti prescrie alt tratament.Nu consuma cafea,p***acolata,cola, tot ce contine cofeina si de asemenea fi atent cind iei alte medicamente.Poti consulta un alt medic sa-ti repeti o electroencefalograma[EEG].MULTA SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Eu am epilepsie cu crize partiale complexe. Am avut toate tipurile de crize pana acum pentru ca a pornit totul de la o lovitura pe la 12 ani si s-a diagnosticat la 15 dar tratament serios am facut mai tarziu. Am fost si in status epilepticus dupa ce am intrerupt brusc tratamentul ca mi s-a recomnadat sa fac asa. Unii ziceau ca am , altii ca nu.
Dar concluzia: daca nu ai epilepsie ai simti. Eu stiu asta pt ca mi s-au dat si supradoze.
Nu intrerupe niciodata brusc ca e un f mare soc pt creier (deci medicatia se scoate treptat) si bea f mult lichid. Am trait pe pielea mea. Am fost de 3 ori in status epilepticus (anul trecut 3 zile la rand). Am avut sanse f f mari sa raman paralizata dar acum am niste crize f scurte pe care nu le mai observa nici familia (ma uit in gol dar raman in picioare). Si asta s-a schimbat in maxim un an. Exista acum oxcarmazepina si nu numai. Cauta pana gasesti ce iti face mai bine. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11707674480 (acum 2 luni)

Anca, oare cum as putea sa dau de tine sa îmi dai detalii. Înțeleg prin ce treci și tu și toți cei care au aceasta boală. Ma lupt și eu cu EA de mulți ani sunt sub tratament și nu am dat de medicul care sa găsească combinația potrivita pt mine, cu tot cu RMN-uri și EEG-uri tot fac crize . Este veche aceasta postare, poate nimeni de aici nu a mai întrat pe postări și de aceea nu mai dau detalii dacă în cazul unui interlocutor. Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 13 ani)

Salut,

Am citit comentariile voastre si problema ta Alex. Eu am 25 de ani acum, la 19 am facut prima mea criza, au urmat inca 2 in decurs de 1 an jumate, de abia la a 3-a criza m-am dus la spital, iar dupa mai multe investigatii mi s-a spus ca as avea un chist arahnoidian pe lobul temopral drept. Am luat tratament vreo 6 luni cu Depakine, iar 3 ani nu am mai avut probleme deloc. Dar de vreo cateva luni am inceput sa am iar crize, bine momentan nu mai iau niciun tratament, fumez, consum alcool (nu in cantitati industriale) pierd nopti la munca si prin cluburi. Acum 3 zile am avut inca o criza, unde am cazut de pe scarile unui camin, mi-am spart 3 dinti, mi-am fracturat mandibula dar in rest sunt bine. Alex cred ca ar fi bine sa iei in considerare, asa cum o fac si eu sa urmezi un tratament, pentru ca nu stii niciodata ce ti se poate intampla, eu am avut noroc, din 9 crize de-a lungul vietii doar 2 au fost extrem de periculoase in care puteam sa intru in coma, paralizie sau chiar sa mor. Eu unul m-am speriat groaznic acum de ce mi s-a intamplat, ia-o ca pe un sfat, nu te simti jenat daca ai asa ceva pentru ca nu ai de ce, important e sa fi tu sanatos.

Multa sanatate si sper sa-ti gasesti "echilibrul" :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Da exista tratament dar in primul rand ar trebui sa consulti un medic neurolog care sa iti recomande tratamentul cel mai bun pentru tine. Trebuie sa urmezi cu strictete tratamentul si crizele ti se vor rari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giovani (acum 13 ani)

buna anul trecut am fost batut in cap de niste indivizi,in urma caruia a rezultat ca am un hematom pe creier, am fost operat la cap,dar in vara anului acesta am facut o criza ma invarteam ca un titirez,aveam privirea in sus si am cazut noroc cu cumnatul meu care mia facut respiratie gura la gura,la spital miau spus ca sar putea sa fiu suspect de epilepsie miau dat sa urmez tratament 3 ani de zile nu am mai facut pana acum criza,,oare sa nu fie epilepsie,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

buna ma numesc flory ,am si eu o intrebare mama mea are epilepsie de la varsta de 16 ani nu stiu chiar ce sa intamplat pe atunci de o are ,mama are acum 49 ani si a nascut 4 copii ,spunetimi va rog as putea avea si eu acesta boala eu am doua fetite sanatoase ,dar mi-e tare teama ca am auzit ca se transmite va rog din suflet sa-mi raspundeti la mesj multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Buna, Flory. Si eu am incercat cat mai mult sa ma interesez de felul in care se transmite epilepsia pt ca am 24 de ani si vreau sa stiu daca as transmite-o copiilor mei. Da, se transmite, dar majoritatea spun ca numai daca parintele o are din nastere. Daca mama ta a facut prima criza la 16 ani nu s-a nascut cu boala. Iar si tu, daca o aveai, apareau semne pana acum. Dar fa un EEG si va fi si mai clar. Sunt foarte multe forme de epilepsie dar daca nu faci tratament si ai boala, sigur odata ai o criza in care te pierzi (mai ales daca bei cafea, fumezi, ai carente, etc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

inca ceva am uitat sa precizez ca am 26 de ani. multumesc ast ras.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

sub nici un fel de forma nu intrerupi ratamentul decit dupa 3la5 ani de la ulttima criza si asta treptat sub indrumarea medicului neurolog. nu consuma alcool nu fum anu pierde noptile aiurea, odihnestete, alimenteazate bine. Nu trebuie sa tesimti aiurea ptr ca nu este vina ta ca ai aceasta boala .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

am si eu o intrebare, sunt suspect de epilepsie, nu am mai fost de cativa ani la medic .
La ultimul medic am fost si mi-a spus sa iau carbamazepina, dar vreau sa stiu daca merg sa-mi fac toate analizele care tb pt epilepsie, se va face cunoscuta boala mea, imi va aafecta munca?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Trebuie sa faci EEG (electroencefalograma) sau chiar RMN (rezonanta magnetica). Dar EEG ar fi destul. Medicul de familie daca iti da o trimitere o faci gratis. Tratamentele se schimba in fiecare an. Acum se da mai mult oxcarmazepina in loc de carmabazepina, apoi depakine, keprra, etc. Daca facem tratament nu putem face scoala de soferi sau sa conducem. Este recomandat sa nu lucram noaptea sau undeva unde se fumeaza pt ca asa se amana mult vindecarea sau se poate ajunge la crize. Eu o iau asa: traim mai sanatos, pt ca nu avem treaba cu cofeina, alcool, tutun, program instabil etc. :) Daca nu ai crize inca, sa te consideri un norocos pt ca faci fata la orice servici. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandsra (acum 13 ani)

auzi eu bam citi pe net si din auzite ca exista posibilitatea de a fi vindecata boala aceasta prin acopunctura eu iti recomand sa mergi la medic si spunei daca se poate cu alt ceva nam ce sa te ajut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Epilepsia acum se poate vindeca. Pana nu demult nu se putea. Se vindeca numai atunci cand nu se mai observa in EEG(deci putem sa nu avem crize dar sa avem boala). Dar important este sa fie controlata. Exista foarte multe forme, deci foarte multe feluri de crize, de ex crizele emotionale (dupa ce ne-am enervat). De aceea un psiholog poate face bine tratamentului. Urmariti cand apare criza si spuneti medicului ca asta va ajuta foarte mult.Astfel se va alege tratamentul mai potrivit. Stiu si asta tot de la mine. Cand am inceput sa inteleg mai bine boala, dupa 9 ani in care crizele s-au acutizat, a venit anul in care f repede au devenit tot mai rare si mai usoare. Si da, acupunctura poate face bine. Si reflexoterapia. Orice poate ajuta ca exista foarte multi epileptici si s-au descoperit tratamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

molac vasile (acum 13 ani)

Acum vero 10 ani am cazut in cap si de atunci am o fisura pe cap, chist la maxilaru stang,am inceput sa nu mai vad bine si au inceput crizele.Eu fac crizele numai in somnsi dureaza putin.De cand iau depakin 500mg nu am mai facut.Din spusele doctorilor la mine apasa un os de la fisura aia pe creier si de acolo crizele.Cu o operatie nu as putea scapa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

buna,ma numesc Andrei,am 27 de ani si am niste stari greu de explicat..imi amorteste corpul si creierul in somn,ameteli urate...seamna aceste simptome cu epilepsia?am fost la neurolog si mi-am facut rmn,dar niciodata eeg.multumesc pt eventualele informatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Baraca2017 (acum 6 ani)

Nu ai incercat sa iei niste calciu, magneziu? Uneori acest fel de carente, pot sa dea tot felul de stari ciudate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 10 ani)

dar daca nu mai face crize de noua ani si nu ia nici tratament bea cafea alcool si nu are nimicasta mai e epilepsie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2