Epilepsie

Epilepsie Hipoparatiroidism
Intrebare postata de lorycutza cu 13 ani in urma

Am o nelamurire. Prietenul meu sunstine ca are hipoparatiroidism , dar el ia niste pastile care se numesc "carbamazepina" si din ce am citit eu pe net despre ele sunt pentru epileptici. El zice ca are lipsa de calciu si vitamina D si ca pastile de astea ar trebui sa ia dar nu ia pentru ca...ar fi auzit ca pastilele astea scad potenta. Starile lui ar fi cam asa: il prinde un carcel la piciorul drept, tot timpil il ia din timpul somnului acel carcel si din cauza durei prea mari care nu o poate suporta lesina, incepe si termura si parca deabea respira, adica respira mai greu, in tot acest timp de 1-2 min cat il tine criza aceea el are toti muschi incordati. Dupa ce ii trece e tot transpirat, dar nu se trezeste ci doarme in continuare,se trezeste cam dupa 10 min. El find contient de ce s''a intamplat pentru ca stie ce urmeaza din momentul in care il prinde carcelul la picior. Zice ca ia "carbamazepina" pentru carcei, nu prea am inteles ce o vrut sa zica cu asta. Din cate stiu cei care au epilepsie cad acolo unde se nimeresc. La ultima criza am observat ii sau invineti buzele pt ca s''a intamplat intr''o dimineata, restul crizelor s''au petrecut pe timp de noapte si poate de aceea nu am obs ca ii se invinetesc buzele. Nu ma speri , numa ca as vrea sa il ajut in momentul acela si nu stiu cum. si acele pastile nu le ia regulat le i''a cand si cand. Si din cate stiu nu sunt bune crizele acestea pt creier , iar el de la inceputul anului 2010 pana acum a facut 4 crize. Nu vreau sa il mai intreb daca e sigur ca nu e epilepsie ca nu vreau sa il fac sa se simta prost. Prima data a avut o criza la 16 ani, si de atunci are acele crize...acum ac***a 26 de ani...

Multumesc!
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (51)

marialeea (acum 13 ani)

Draga "lorycutza"
Din ce am citit din comentariul tau pot spune ca DA, prietenul tau are epilepsie. Fiecare om prezinta particularitati si este unic si asa si aceste crize difera de la om la om. Si eu am epilepsie si se manifesta tot NUMAI in timpul somnului, la inceput eu una am crezut ca e vorba de crize de somnambulism sau ceva de genul, dar nu a fost asa, din pacate. Nici eu nu am luat de la inceput tratamentul cu carbamazepina, adica il luam cand si cand, si ESTE CEA MAI MARE GRESEALA! Insista pe langa prietenul tau sa isi urmeze tratamentul, pentru ca epilepsia este o boala inselatoare si crizele se pot transforma, adica poate cadea pe strada si pati ceva, Doamne-Fereste. Unii oameni refuza sa impartaseasca prietenului/prietenei ca au epilepsie sau, mai rau, nici nu cred ca pot suferi de aceasta boala. Dar acei "carcei" pe care ii are in somn sunt de fapt felul organismului sau de a se manifesta la inceputul crizei: eu una merg ca o somnambula prin casa si fac lucruri de care nu imi amintesc, si abia apoi apar contractiile musculare. Dar cand prietenului tau spui ca "i se inclesteaza toti muschii" atunci pentru mine cel putin e clar ca el sufera de epilepsie, pentru ca acestea sunt manifestari clasice ale crizelor acestei boli.
E mai mult ca sigur ca deocamdata prietenul tau nu iti va spune ce il framanta, poate nici el nu crede ca e o problema grava, mai ales ca nu are crizele astea frecvent, dar sa stii ca nu e o regula caci nici eu nu am crize dese, asa ca NEAPARAT TREBUIE SA-SI IA TRATAMENTUL! Esti prietena lui si, probabil, vei sti tu cum sa "il iei" ca sa il convingi sa urmeze tratamentul prescris de medic!
Si da, ai dreptate, crizele dese chiar "nu sunt bune pentru creier" - asa cum zici tu - si intr-adevar se pot produce leziuni (ca un fel de "rani"). Deci... epilepsia trebuie tinuta in frau, eu una nu am mai avut NICI O CRIZA de cand iau carbamazepina. Nu stiu daca acest medicament afecteaza potenta, dar indiferent de situatie... e musai sa isi ia tratamentul! Gandeste-te cum ar fi sa "pice lat" in fata vreunul autobuz sau tramvai, Doamne-Fereste...
Insista pe langa el, ajuta-l si... nu-l stresa prea mult cu intrebarile! Unii barbati sunt orgoliosi, ei cred ca daca au vreo boala asta le afecteaza "performantele masculine" sau ceva de soiul asta... Citeste pe net toate cate gasesti despre aceasta boala, mai pune intrebari si aici, pe forum, si ajuta-l cat poti de mult. Daca e un om incapatanat, are mare nevoie sa fie sprijinit, crede-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 12 ani)

@Marialeea te contrazic si eu am epilepsie, si eu am facut crize epileptice, si toate le am facut cand eram treaz, nu am facut niciodata vreo criza in somn. si pentru @lorycutza ii recomand prietenului tau sa se duca de urgenta la un medic specialist si sa ii dea un tratament mai bun, eu am de aproape 10 ani, depakim, e foarte bun, si explicai ca are epilepsie, si medicamentele trebuiesc luate cu regularitate, nu luate cand se simte el rau, atunci e prea tarziu. iar pastilele carbamazepina sunt de generatie veche, eu cand luam din acestea am facut 3 crize, iar ultima criza am facut o cand am facut o pauza sa vada daca imi merge si fara pastile.
Asa ca roaga l pe prietenul tau, sa se duca de urgenta la medic, sa schimbe medicamentele, si sa le ia cu regularitate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru269612 (acum 9 ani)

da asa e carbamazepina aste pt al te simtome .Pentru epilepsie este foarte bun depakine acest tratament il ia si sotul meu si se simte foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihail (acum un an)

eu nu am mai facut crize de doi ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Da, scrie clar in prospect ca acest medicament poate avea ca reactii adverse in anumite cazuri tulburari sexuale (impotenta si diminuarea libidoului). Probabil acesta este motivul pentru care partenerul tau ia medicamentul sporadic. Convinge-l totusi si mergeti impreuna la un medic specialist, discutati cu medicul toate aceste aspecte si eventual informati-va asupra nivelului de evolutie al bolii si modul in care poate fi tinuta sub control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucis (acum 13 ani)

Sotul meu are epilepsie. Asa m-a mintit si el ca nu e nimic grav , ca el ia pastilele astea pentru lipsa de calciu. Acum cativa ani buni in urma nu era net , nu stiam asa multe , am fosta naiva si am crezut. NU E ASA , imi pare rau pentru el , dar din ce spui e criza de epilepsie o forma mai usoara . Epilepsia are diverse grade. Ai griga de el totul se poate agrava , el trebuie sa recunosca, ce are , si trebuie sa urmeze tratamentul fara nici o exceptie. Boala asta e foarte grea si crede-ma foare greu de tinut in anumite limite. Dupa cum spui e si incapatanat ca nu recunoste si nu accepta sa ia tratamentul.
Intereseaza- te la medicul specialist de ce ii da aceste medicamente, Sigur ii elibereaza o reteta / lunar si e luat in evidenta.Mergi cu el intr-o luna si afla mai multe.
Nu lasa asa , nu crede ce iti spune el . Totul va cadea pe umerii tai. Iti spun din propria experienta.
MARE GRIJA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorycutza (acum 13 ani)

Pastilele le ia tot timpul de la o singura farmacie din alt oras si mereu aceiasi farmacie. Am fost cu el numa ca nu vrea sa intru imi zice ca sa astept afara, nu prea am inteles de ce vrea sa stau afara, dar i''am facut pe plac. Nu cred ca i se da vreo reteta pt ca daca i s''ar fi dat ar fi mers sa le ieie la farmaciile de la noi din oras. A fost la un cabinet privat acum cativa ani si poate acea doctorita i''a prescris aceste medicamente . Oricum are o viata obisnuita , si numa neamurile stiu de ce are el, munceste intr''un loc cam periculos...dar munceste, are permis si conduce. El zice ca are hipoparatiroidism si ca i s''ar fi indicat sa ieie "Rocaltrol" dar le''a tot amanat. Poate ca l''am luat cam tare la inceput cand am aflat si acum nu as vrea sa deschid subiectu sa nu il fac sa se simta aiurea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion Iorgulescu (acum 13 ani)

Răspunsul nu o să-l primești aici. Mergi la medicul care se ocupă de el. Poate chiar la farmacie, medicamentul se dă gratuit, altfel e cam scump, poate dacă explici farmacistului o să îți spună ceva, dar puțin probabil. Totusi la medic este cel mai bine să mergi. El poate că este sincer, nu este constient de ce are. Disimularea nu este neapărat voluntară. Poate că părinții să îți spună ceva, daca nu îți spun atunci ști ce ai de făcut. Un eventual mariaj este foarte greu în astfel de condiții, și să înceapă cu o minciună, nu se face. Aici fiind vorba de dragostea ta pentru prietenul tău și nu de altceva. Oricum din partea părinților lui foarte urât că nu ți-au spus până acum. Cum a spus și doamna care a pățit-o cu soțul… Mare atenție.
Cu stimă, Ion - bolnav de epilepsie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 13 ani)

Da, eu asi considera ca prietenul tau sufera de epilepsie.Si eu am un frate care facea anumite crize si destul de des.Adica, in timpul zilei,dar si noaptea in somn, vorbea cu cineva imaginar, mai precis se cam certa cu cineva, avea privirea fixa si saliva mult inainte de criza.A facut mai multe tomografe, dar nimeni nu a putut sa spuna daca are sau nu epilepsie, desi din cate am inteles eu la tomograf ar trebui sa se vada niste modificari ale creierului si dupa 12ore de la criza.Am incercat sa punem totul pe vreo intamplare din trecut care l-ar fi marcat, pt ca de fiecare data spunea cam acelasi lucru.Din pacate, in urma cu 2 saptamani, inainte de examenul de licenta cu o zi, afacut o criza epileptica grava, cu spume la gura, cu blocarea tuturor mischilor, cu ragete(nu mai era vocea lui) si cu ochi dati peste capo si respiratie grea.acum urmeaza un tratament.Ideea e ca le este foarte greu sa recunoasca si sa accepte ca sunt bolnavi ca sa-i putem ajuta.De aceea, eu te sfatuiesc sa-l iei usor pe prietenul tau, sa-l faci sa inteleaga ca trebuie sa se caute si sa urmeze un tratament.E spre binele lui.acesti oameni chiar au nevoie de ajutorul nostru.si inca ceva, cu cat stie mai putina lumer di jurul sau de problema lui, cu atat va fi mai comunicativ sise va simiti mai in siguranta.Bafta multa si muuuuuuuuulta sanatate.

PS. Si fratele meu a luat carbamazepina timp de 2 ani.Dar a renuntat la tratament cam acum un an.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

damian (acum 13 ani)

da simptomele corespund cu cele de epilepsie,dar ar mai trebui facute mai multe investigatii deoarece poate fi si alta boala mai grava de exemplu o tumoare cerebrala din pacate se mai intampla diagnosticari gresite as recomanda REZONANTA MAGNETO NUCLEARA sau cel putin o radiografie cerebrala si electroencefalograma daca inca nu au fost facute .CARBAMAZEPINA se foloseste si in psihiatrie dar mai rar in privinta IMPOTENTEI depinde de organizm.intradevar aproape toate calmantele sistemului nervos scad potenta dar am cunoscut barbati care siau pastrat potenta pana la 55-60 de ani urmand tratamentul cu diverse neuroleptice problema este ca sunt exceptii si un alt aspect este evolutia bolii daca are tendinta de agravare as recomanda continuarea tratamentului cu stabilirea dozei minime eficace nu exista o doza prestabilita medicii nu au timp si aplica doze standard.mai sunt si alte medicamente pentru epilepsie dar mai scumpe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 13 ani)

buna sunt lucian am 20 de ani si sufar de epilepsie.am aceleasi siptome ca si persoana din primul caz.prima criza am facut-o la 15 ani si urmatoarea la 18 si de atunci am urmat tratament cu fenitoin si fenobarbital 2 ani,iar de 2 luni cu depakine.am facut tot felul de ananlize rmn, tomografii,eeg,nimeni nu stie cauza.maine vreau sqa ma duc la centrul national de epilepsien din cadrul spitalului bagdasar arseni si sa vorbesc cu un specialist.
le urez sanatate tututor celor care sufera de aceasta boala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Lucian, bafta la spital. Eu una am fost si am facut acolo si RMN-ul, si CT-ul si tot nu mi-a gasit nimic. Cand iau Carbamazepina nu mai am nimic. Acolo mi-au spus ca e bine ca nu se vede nimic la RMN sau CT, ca inseamna ca nu sunt leziuni la creier. Iar asta e bine. Dar daca ai crize specifice si, facand tratament, nu le mai ai, inseamna ca ce ai tu e epilepsie. Eu m-am dus cam la ce spital ma puteam duce in Bucuresti, si nu a iesit nimic modificat la analize (EEg-uri, CT-uri, RMN-uri). Si peste tot mi s-a spus ca e bine asa, ca nu am leziuni sau modificari ale masei cerebrale din pricina crizelor, si sa stau linistita si sa iau tratament.
Acum tu fa cum crezi ca e mai bine. Probabil ca iti vor spune si tie acelasi lucru ca si mie. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doriss (acum 13 ani)

lorycutza acum gasesti produse naturiste de la calivita se numeste STRESS MANAGEMENT B COMPLEX ,il ajuta pe prietenul tau in boala asta grea si eu am si credema carbazepima este buna ,dar ma moleseste si viata sexoala nula adio orgasm ,dar cu ce ti-am indicat eu e super acum sunt activa.Tratamentul se ia in 2 cure pe an timp de 3 luni consecutiv ,dupa mese dimineata si seara .Iti doresc multa sanatate si daca il iubesti fi alaturi de el ,conteaza mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

buna tuturor..si io am epilepsie si imi este f greu.....iau d 3 ani si ceva depakin200..sant f bune .mia gasit un neurolog din italia boala ..am inceput cu prima criza la 18 ani si din 6 in 6 luni o faceam aceasta criza ..pana la 21 d ani nimeni nu a stiut ce am .caqnd am ajuns in italia la munk miau descoperit k e vb de o leziune pe creier..si depakinul moleseste sincer si imi mai pierd memoria in sensul ca dak nu dau o importanta anume la ceva dupa ceva timp nu imi mai aduc aminte...e greu dupa 2 ani de tratament am facut din nou criza de revelion anul acesta si medicamentele le iau in continuare....eu sant alaaturi d totii cu aceasta boala..ma intreb mereu dc noi?neurologul acesta a spus cei cu epilepsie trebuie sa ia medicamentul la o ora precisa sa nu depasiti ora si trebuie sa dormim cel putin 8 ore pe noapte ..sa se odihneasca creierulpe 27 luna aceasta am rezonanta...sa vedem ce iese..va pop pe totii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

am uitat sa va spun...sa nu bem suc sau apa cu acid fara alcool nici macar o picatura..sa fim atenti la ce manacam sa nu vomitam sau sa avem diaree..vb serios..pt ca pastilele ce le luam sant la ajutarea oxigenului la creier...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

cum se numeste medicul de ti a descoperit boala?si in ce loc se afla in italia la ce spital te pup sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Draga Oana,
Probabil ca sucul si apa minerala nu sunt Ok pentru ca iei acest medicament (Depakine). Nu e o regula, sa stii. Si, ca sa fii mai lamurita de la una "veche" in materie de epilepsie, nu ai voie sa vomiti sau sa ai diaree pentru ca poti avea neplacerea de a elimina pastila pe care tu ai luat-o. E ca si la anticonceptionale: daca ai diaree sau vomiti la doua-trei ore dupa ce ai luat pastila, aceasta nu-si mai face efectul pentru ca tu o elimini. Cam asta e si cu pastila ta antiepileptica, de fapt cam cu orice pastila, odata ce ai aceste neplaceri la stomac dupa ce iei orice fel de tratament, pilulele luate se elimina din organism.
Imi pare rau pentru tine ca ai o leziune pe creier. Eu am epilepsie dar nu am nici o leziune, de cand am avut prima criza iau aceeasi doza de medicament si nu am mai facut nici o criza, decat cand am facut p***aa sa intrerup medicamentatia crezand ca "m-am vindecat". Ha-ha! Eu una cand aud ca epilepsia se poate vindeca ma apuca un ras amar... Din pacate, boala asta nu se vindeca, ti-o spun pe pielea mea.
Tu ai mare grija, ia-ti tratamentul, vorbeste cu medicul, poate vei avea si tu sansa ca, intr-un final, luand pastilele care ti se potrivesc tie cel mai bine (se pare ca nu este Depakinul...) sa nu mai faci nici o criza.
Mai sunt muuuulte medicamente antiepileptice, sa stii! Vorbeste cu neurologul tau, vezi ce spune si el, incearca, la sfatul lui, si alte medicamente. Poti nimeri unul care sa te ajute sa nu mai faci crize, eu am avut norocul asta. Sunt sigura ca si la tine va fi la fel. Incearca mai multe variante, n-ai nimic de pierdut.
Iti urez sanatate multa. Vorbeste cu medicul, CHIAR SE POATE SA IEI MEDICAMENTE SI SA NU MAI AI CRIZE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu (acum 13 ani)

Servus, Lucian. Si eu am avut astfel de probleme, destul de multa vreme, de la varsta de 2 ani jumatate. Am urmat tot felul de tratamente si am fost la multi doctori, dar fara un rezultat vizibil. Pot spune ca am fost ca un cobai. Asta pana cand am aflat de doctorul Rogozea, de la Spitalul Bagdasar. Pot afirma ca, dupa ce am urmat tratamentul prescris de dansul, crizele s-au rarit vizibil.
Intr-adevar, tratamentul trebuie luat cu regularitate, dar in afara de tratament mai sunt si unele interdictii de care trebuie tinut cont. Cei care sufera de aceasta boala NU au voie la: cofeina, cafea, alcool, ciocolata neagra, TV cel mult 3 ore pe zi si de la o distanta de 4-5 metri, efort cat mai putin sau deloc, stress si enervari.
Eu, in prezent, nu mai am astfel de probleme decat in cazul in care nu ma odihnesc suficient ( daca dorm mai putin de 8 ore, timp de mai multe zile consecutive). Multa sanatate si insanatosire grabnica tuturor celor ce sufera de aceasta boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu (acum 13 ani)

Salutare! Am uitat sa intreb daca stiti cumva daca tratamentul pentru epilepsie, luat o vreme indelungata, afecteaza dezvoltarea normala a organului sexual sau potenta. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

Am o nelamurire.eu am avut niste crize de fapt doua sau trei am cazut din picioare am inceput sa vomit miam pierdut constiinta si in acelasi timp transpiram .dupa vreo 10 minute miam revenit .Am fost la un neurolog si miau facut un tac cranian dar nu miau gasit nimic anormal da ce ma ingrijoreaza mai mult e ca miau dat tranchilizante de la crizele acelea si am luat un an halazepam si acum de 3 luni si jumatate iau loracepam si vreau sal las de tot da mi sa spus ca lasarea brusca a medicamentului poattte conduce la crize epileptice sau convulsii .Adevaru ca imi este tare frica sunt disperata si nu stiu ce sa fac daca cineva dintre voi ar putea sami explice ceva despre lucru asta leas multumi enorm si as fi mai linistita .Va doresc sanatate si numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3