Epilepsie

Intrebare postata de Adriana95132162 cu 14 ani in urma

Daca sotul meu are epilepsie putem avea copii? Are aceasta boala de cand era mic si de atunci face tratament.. Nu a mai facut crize de nici un fel din anul 1999. Reactioneaza foarte bine la tratament astfel ca doctorul i-a diminuat dozele. Suntem casatoriti de un an de zile si am vrea sa avem un copil. Si ce sanse sunt ca micutzul sa mosteneasca boala? Mentionez ca eu nu am probleme medicale. VA multumesc anticipat. In prezent sotul meu are 30 ani si eu 27

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

anonim (acum 14 ani)

eu cred ca nu pt ca si mama mea este bolnava de aceasta iar noi copii nu avem nimic si sintem deje destul de marisori...in fine asta e concluzia mea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eveline (acum 14 ani)

"Este posibil sa existe agregare familiala (adica mai multe cazuri de epilepsie in familie), dar nu este obligatoriu sa existe istorie familiala de epilepsie pentru ca cineva sa faca epilepsie."
conform sfatulmedicului.ro

asadar cauzele nu sunt inca pe deplin cunoscute, dar nu este sigur ca se transmite pe cale genetica.
este posibil dar nu foarte probabil.
eu cred ca poti sta linistita.
sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 14 ani)

puteti avea copii insa cu riscuri, cum hotareste Dumnezeu asa ca e bine sa faceti un canon de rugaciuni inainte sa tineti un post si sa concepeti copilul in zilele permise crestineste -marti sau joi in rest abstinenta si sa nadajduim ca Dumnezeu se va milostivi de familia dumneavoastra dandu-va copii sanatosi si buni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 14 ani)

Eu am aceiasi boala ca sotul tau dorim un copil de vreo 2 ani dr. ne-a spus ca daca mama e sanatoasa sansele ca copilul sa mosteneasca boala nu sunt dar exista o mica probabilitate ca copilul so mostenesca din partea tatalui depinde de dumnezeu dar vreu sa-ti spun ca din cauza medicamentelor luate pe o perioada mai lunga de timp spermograma da modificari, sotia mea na ramas inca insarcinata, suntem in analize medicale din caua asta.Va urez succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tina (acum 14 ani)

sotul meu are epilepsie de la 16 ani si,avem 9 ani de cand suntem casatoriti acum avem o fetita de 4 ani ;si acum ia tratament pt aceasta boala crize a facut cam din 2 in 2 ani. Inainte de a ramane insarcinata am intrebat si eu daca boala se poate transmite la copil iar medicii m-au asigurat ca nu se poate intampla .parerea mea este ca merita sa incerci eu am incercat si acum nu-mi pare rau avem o fetita sanatoasa.daca tu ca mama aveai boala erau mai multe sanse ca boala sa se trnsmita ... Multa sanatate si un copil sanatos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu marius (acum 14 ani)

LA VARSTA DE 14 ANI AM AVUT O CONVULSIE SI AM LOAT TRATAMEN ADICA CARBAMAZEPIN DAR DE ATUNCI NU AM MAI AVUT NIMICA SI ACUM AM 28 DE ANI SI MA SINT RAU AM AMENTELI SI MA DOARE CAPU SE POATE SA AM EPILEPSIE??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

szucs daniela (acum 14 ani)

sora mea are epilepsie si are 3 copiii nici unu nu a mostenit si sunt casatoriti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonya (acum 13 ani)

este posibil ca femeile cu epilepsie insarcinate sa aiba complicatii la nastere? va fi cezariana singura cale de a da nastre ca sa nu fie afectata mama sau si sarcina normala le este permisa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Arthur (acum 13 ani)

Buna am 21 de ani am un frate de 24 de an tata are epilepsie dar noi nu am mostenit nimic suntem in toata firea noastra sanatos dar bunica a zis poate ca in geni nostri a ramas ceva si poate nopi osa transmitem mai departe nu stiu ce sa zic dar bafta :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 8 ani)

ok haide sa iti explic si tie putin cum sta treaba situatia ta pare putin asemanatoare cu a mea tatal meu in urma unui accident auto din cauza unui traumatism craniocerebral are aceasta afectiune si anume epilepsie surorile mele mai mari decat mine si fratele si surorile mai mici decat mine sunt perfect sanatoase insa eu am aceasta afectiune si surorile mari au copilasi adica am nepoteii si sunt complet sanatosi nu este nici-o gena care sa se mosteneasca deci nu este obligatoriu oameni buni ca si viitorul copil sa aibe aceasta boala in cel mai rau caz poate fi predispus la boala atata tot dar nu este obligatoriu sa o si aibe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 12 ani)

eu am epilepsie de la varsta de 2 luni, iar acum am 20 de ani si fac crize doar noaptea.peste ceva timp 4-5 ani o sa pot face copii fara sa mosteneasca boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anemona (acum 11 ani)

si eu as vrea sa fac un bebe sunt casatorita de 3 ani,am 24 de ani si am epilepsie de la 19 ani vremea adolescentei din cauza abuzului de alcol,cluburi,nu mancam etc,...,iau o jumatate de pastila de kepra si am facut doar cateva crize in somn cand incercam sa opresc tratamentul va rog sa ma ajutati cu ceva inf despre ce ar trebui sa fac,si ma omoara si gandul ca nu as pute-a sa imi alaptez copilul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 8 ani)

buna si cazul tau este unul special in primul rand sansele ca viitorul copilas sa mosteneasca boala sunt cu mult mai mici in functie de stilul de viata pe care il duci deci fara alcool sau tigari sau tot ce contine cafeina lucru de care ti-a amintit si medicul tau ca nu ai voie insa repet cu cat duci un stil de viata sanatos cu atat este mai bine pentru tine si posibilitatea de a avea un copilas am spus mai explicit pe aici in comentariile mele ce si cum !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 11 ani)

buna ziua tuturor!!! am si eu o intrebare cine poate sa imi raspunda va rog sin suflet sa imi dati un raspuns cat se poate de sincer sora mea are epilepsie de la varsta de 12 ani, acum are 25 de ani, e casatorita de 6 ani si isi doreste enorm un copil. si a luat regulamentar tratamentu, este posibil sa se ia boala de la ea la copil? Va rog sin suflet sa imi raspundeti. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 8 ani)

in cazul femeilor este mai dificil pentru ca ele trebuie sa duca sarcina si se presupune sa nu ia nici-un fel de medicament in timpul conceperii copilasului pentru ca afecteaza fatul iar apoi daca ramane insarcinata trebuie evitat sa ia medicamente pentru ca afecteaza evolutia sarcinii si poate suferi malformatii copilasul cel mai bine este sa se sfatuiasca cu medicul specialist sa vorbeasca deschis si ce tratament ar putea fi indicat in asa fel incat sa nu afecteze copilasul si dezvoltarea acestuia pe perioada sarcinii apoi alaptarii dar repet am spus si mai sus nu este obligatoriu ca si viitorul copilas sa aiba aceasta afectiune si anume epilepsie daca sora ta nu a mostenit aceasta boala uite tu spre exemplu nu ai aceasta afectiune ?
deci daca era sa fi fost cauza genetica trebuia sa ai si tu aceasta boala dar nu o ai asa si in cazul viitorului copilas este predispus la boala dar nu este obligatoriu sa o si aiba dar repet cel mai bine si cel mai indicat este sa se consulte cu medicul specialist !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706048879 (acum 2 luni)

Buna ziua am o întrebare soțul meu are epilepsie de la vârsta de 16 ani și acuma are 27 ani ,și avem un copil împreună de 1 an și 3 luni poate copilașul să aibe și el aceasta problema ,multă lume zice să mă duc cu el ,să văd că poate are și el ,și copilul până acuma nu so manifestat în nici intru fel sa aibă epilepsie ,și sunt tare nedumerită

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anea (acum 11 ani)

salut la mine sotul e bolnav de epilepsie de la nastere si se trateaza si acum are accese si seara si ziua si vreau sa stiu daca poate aceasta boala sa se transmita la copii nostri suntem casatoriti de un an si cinci luni si ne dorim un bebe dar ne temem sa nu se transmita boala.................astept raspuns.... mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 8 ani)

buna am stat putin si am analizat fiecare comentariu de pe aici in parte si majoritatea dintre voi in ceea ce spuneti este eronat pentru ca sunt foarte multe tipuri de epilepsie si fiecare persoana este un caz aparte daca intradevar este bolnav de la nastere este o problema dar sotul tau mai are frati surori daca da la randul lor au si ei asa ceva sau este singurul din familie si daca unul din parintii sotului au aceasta afectiune respectiv epilepsie doar atunci poate fi transmisibila catre viitorul copilas si tin sa mentionez ca epilepsie in familie nu este posibil adica nu poate sa aiba si viitorul copil de ce spun asta eu am fost tratat de cei mai buni medici cazul meu este particularizat insa surorile mele mai mari decat mine sunt complet sanatoase apoi fratele si surorile mele mai mici la randul lor sunt la fel de sanatoase sa intamplat ca eu sa am aceasta afectiune si nu o am din nastere a aparut undeva in jurul varstei de 14 ani si tatal meu la randul lui a fost o persoana sanatoasa dar in urma unui accident auto in care a rezultat un traumatism craniocerebral sa stabilit ca are aceasta afectiune respectiv epilepsie deci in concluzie nu sa nascut asa si eu nu am mostenit boala la mine a fost cauza unui soc foarte puternic gen o sperietura buna poate ca viitorul copilas ar fi predispus la aceasta boala dar nu este obligatoriu ca sa o si aibe daca in familie nu mai sunt si altii care au mostenit aceasta boala adica fratii sau surorile sotului tau au aceaiasi afectiune atunci da ar putea fi o problema dar Dumnezeu este mare nici-odata nu se stie copilul ar putea fi perfect sanatos si sa aibe o viata normala !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

acristinei ionut (acum 9 ani)

da puteti avea copii dar la timpul lor vor avea si ei (mostenire) k si eu am epilepsie tot mostenire .dar am pe cineva in italia de cand sa dus acolo nu mai face crize (pt k medici se ocupa personal de eii pe cand la noi is in stare sa te scoata pe usa afara) sper si eu la anu sa maduc sa fac tratament acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitrachescu lavinia (acum 8 ani)

Buna daca si eu si sotul meu avem epilepsie putem sa avem si noi un copil?astept un raspuns va rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2