BUNA ZIUA!!

Epilepsie
Intrebare postata de A.ADRIANA cu 9 ani in urma

COPILUL MEU IN VARSTA DE 7 ANI A FACUT CONVULSIE FARA SA AIBA TEMPERATURA . AM FACUT ANALIZELE LA SANGE SI SUNT TOATE BUNE. STIU CA TREBUIE FACUT UN EEG DAR POATE ARE CINEVA MAI MULTA EXPERIENTA SA MA AJUTE..
POATE CINEVA SA MA AJUTE? VA MULTUMESC DIN SUFLET
A. ADRIANA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

a (acum 9 ani)

Din moment ce stii ce ai de facut de ce nu faci?Rezultatul analizelor la sange in criza epileptica in general sunt irelevante,cel mult sa depisteze daca a fost de cauza metabolica sau consum de substante,dar e clar ca trebuie sa faca un eeg si un CT sau RMN eventual.Nu amana pt ca daca are epilepsie trebuie sa inceapa si tratamentul pt a avea rezultate,poate sa fie o criza unica, trebuie sa-l vada un medic neuropsihiatru si mai ales sa faca eeg care este singura analiza concludenta. Mergi cu copilul la medic!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nu e epilepsie (acum 9 ani)

Buna seara,

medicina nu stie pana azi ce cauzeaza o convulsie sau epilepsie. Pt. ea orice convulsie, chiar si unica este decalarata de obicei o boala cronica si incurabila care trebuie tratata toata viata. E ca si cum cineva din cauza unui accident ar trebui sa fie inchis caci va face sigur un nou accident.

Aceste convulsii apar del mai des din cauza unui proces de vindecare in decurs si nu din cauza unei boli noi, adica odata trecuta convulia nu mai revine.
Cauza poate fi o sperietura sau alta emotioe puternica traita.
Informati-va aici, un medic german a descoperit si dovedit toate aceste lucruri deja acum 30 de ani, insa oarba de medicina nu vrea sa auda de nimic caci se crede atotstiutoare desi nu stie nimic si tot ce crede ca stie corect este gresit.
Pana in ziua de azi medicina nu stie cauza la hipertensiune, o boala banala in care sunt implicati numai 3 hormoni, o pompa, un filtru si niste furtunuri.
Cauza sunt rinichii (filtrul) insa medicina spune ca "nu se stie inca cauza" din cauza ca nu exista medicamente care sa trateze rinichii.

Nu ramane deci decat ca pacientii sa inteleaga ce se intampla cu adevarat in corp.
Cu analizele acum va pierdeti timpul si banii si in plusa medicii va vor face frica pt. ceva care in 90% din cazuri este o convulsie unica cauzata de un soc emotional care e deja pe cale de vindecare, caci corpul stie ce face.
http://s*****a/t3144-filme-si-carti-despre-noua-medicina-germana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorca monika (acum 9 ani)

buna...copilul meu de asta vara a facut 5 episoade de convulsie...clar edignosticat cu epilepsie...dar eu totusi tin sa cred ca nu are asa ceva...acum decand ia dat inca un fel de tratament ...doamne multam nu a mmai facut criza....am facut si eej...intradevar are mici scurtcircuituri....la rmn nu apare nimica....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ida (acum 9 ani)

Doamne,dispari ma de pe forum ca induci lumea in eroare cu informatii false,crizele de cauze emotionale sunt crizele psihogene,iar copilul asta la 7 ani clar nu face asa ceva,pleaca cu povestile astea de adormit copii retardati ca-i tare urat ce faci,medicina ta germana functioneaza pentru isterici care sunt sugestibili si au boli inchipuite! Trebuie sa mearga la medic,sa faca un EEG ,la varsta lui apar si crizele de tip absenta specifice scolarului pe care posibil nu le-ai sesizat,dar la EEG un medic le poate observa,varsta pare specifica de debut a epilepsiei,nu am intentia sa inspaimant pe nimeni,dar imbecilul asta nu stie ce consecinte are asupra creierului o singura criza numai, DE UNDE AI TU ACEL PROCENTAJ??? Mergi cu copilul la medic si nu te lasa influentata de papagalul asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: