Enurezisul nocturn raspuns medic

Tulburari sfincteriene
Intrebare postata de jjoe cu 14 ani in urma

Am un baietel de 9 ani care urineaza noaptea in pat. pentru a evita aceasta ma trezesc noaptea la 2.30-3.00 si ii duc oala la pat sa faca pipi. Uneori din cauza oboselii nu aud ceasul cand suna si nu ma pot trezii sa il pun la oala, iar dimineata il gasesc ud. Dar nu mereu, cand nu il trezesc, face pe el. CUM POT REZOLVA ACEASTA PROBLEMA? VA ROG SA MA AJUTATI SA REZOLV PROBLEMA . MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara,
Pentru a stabili un tratament adecvat este necesara o evaluare detaliata a simptomatologiei. De aceea, sfatul meu este sa va adresati unui medic specialist psihiatrie pediatrica pentru evaluare si stabilirea conduitei terapeutice.

Multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari sfincteriene.

varro a. (acum 13 ani)

Exista APARATUL REFLEXOGEN ANTIENUREZIS ,ROMANESC, BREVETAT DE CATRE ING. HOLOM (TEL . 0258 861194 )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emanuel (acum 13 ani)

fratele meu in varsta de 22 ani a avut enurezis nocturn dupa o perioada de 2 ani in care nu mai avuse.CARE ar putea fi problema? Este sensibil la frig si este constant certat de tatal sau din diferite motive insignifiante .Acesta este o persoana violenta verbal de foarte multi ani.Acest fapt il descurajeaza pe fratele meu care sta cu el zilnic in acelasi apartament. si are de a face cu iesirile sale nervoase urmate cateodata urlete.sau tonuri f ridicate.Daca aveti sugestii as fi bucuroasa sa le citesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Din descrierea dumneavoastra este vorba de enurezis nocturn secundar,in care sunt implicati in primul rand factorii psihologici, cum ar fi certurile cu tatal. Simptomatologia prezentata de fratele dumneavoastra ar putea fi modul sau inconstient de a se exprima, de a reactiona in acest context psihotraumatizant. Cred ca rezolvarea problemelor din familie ar putea duce la rezolvarea simptomatologiei.
Consider ca i-ar fi utila psihoterapia individuala sau terapia de familie.
Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

otilia chis (acum 13 ani)

Fetita mea are sapte ani si opt luni si doarme f adanc si nu se trezeste niciodata sa mearga la baie si face pe ea ,daca o trezim pana la ora doisprezece nu are probleme Mentionez ca de la un an si sase luni nu a facut noaptea in pat pana pe la varsta de trei ani jumate si de atunci este un adevarat chin si pentru ea Am fost la medic psihiatru am facut tratament dar fara nici un rezultat si am urmat si doua tratamente naturiste dar nu ne-au ajutat numai sa luam in greutate va rog sa ma ajutati daca puteti. A dresa mea otilia.chis@yahoo. com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

otilia chis (acum 13 ani)

Sunt Otilia si am omis sa va spun ca problema fetitei mele a inceput din timpul cand am dus-o la gradinita si unde a plans f mult cam trei ani in fiecare zi dar in ultimul an nu am mai avut probleme sa fi fost asta cauza?Acuma nu este stresata chiar asteapta sa se inceapa scoala dar doarme f profund Va spun doamna doctor ca nu pot veni la dumneavoastra la cabinet sunt din Oradea si am copil mic va rog sa mi recomandati un medic din zona sau la cine sa apelez Am facut si acupuntura cu ea ca am avut si eu prolema intr un an cand aveam 12 ani si la mine asa s-a rezolvat.Va rog mult sa-mi dati un sfat!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: