Parestezie dupa rezectie apicala raspuns medic

Endodontie
Intrebare postata de iceflower cu 13 ani in urma

Buna seara,in urma cu cateva zile,mai precis sambata am avut programare pt o rezectie apicala la premolarul inferior partea stanga.Tesutul infectat a fost inlaturat insa nu s-a putut face obturarea canalului deoarece bloca ceva acolo asa ca va trebui extras acel dinte.Ceea ce vreau sa aflu eu este :de ce si acum dupa 4 zile jumatate din barbie (partea stanga de sub buza si pana in dreptul premolarului) nu o simt,adica asa cum era amortit sambata dupa anestezie asa e si acum .Tin sa mentionez ca buza s-a dazamortit iar umflatura dispare incet incet.Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Posibil sa fi fost atins nervul in timpul interventiei.
Luati vitamine din grupul B (B complex), ajuta la revenirea mai rapida a situatiei la normal.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Endodontie.

iceflower (acum 13 ani)

voi tine cont de sfatul dumneavoastra
va doresc sa aveti o zi cat mai placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iceflower (acum 13 ani)

buna ziua,de cand mi-ati recomandat complex B parca sensibilitatea in acea zona a inceput sa revina la normal insa simt ca si cum as avea o greutate in locul respetciv.as dori sa stiu pentru cat timp sa mai iau pastilutele?
va doresc o zi cat mai buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pina cind sensibilitatea revine complet la normal. Greu de spus cit va dura revenirea.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariczia (acum 12 ani)

am aceeasi problema cu degetul de la picior. au trecut 6 zile deja si nu am inca simt tactil la el, cu toate ca am incaltaminte lejera. ce-i drept, am avut cateva zile la rand in care am stat 12 ore pe zi in picioare. si mai am si scolioza. exista vreo legatura cu acest lucru? va rog sa ma ajutati.
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariczia (acum 12 ani)

am aceeasi problema cu degetul de la picior. au trecut 6 zile deja si nu am inca simt tactil la el, cu toate ca am incaltaminte lejera. ce-i drept, am avut cateva zile la rand in care am stat 12 ore pe zi in picioare. si mai am si scolioza. exista vreo legatura cu acest lucru? va rog sa ma ajutati.
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 9 ani)

buna seara,am facut o rezectie apicala acum trei saptamani .si acum este obrazul umflat si am dureri,iar deasupra buzei si o parte din obraz,cand apas,parca ar fi un burete!oare imi vor trece vreodata simptomele astea!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11591130098 (acum 3 ani)

Buna, Mihaela, am avut si eu rezectie apicala acum 3 zile si inca am dureri cumplite si sunt umflata. Tie ti-au trecut durerile pana la urma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: