Ticuri.... raspuns medic

Educatie pentru sanatate
Intrebare postata de gigi39_2004 cu 13 ani in urma

Buna ziua,

Sunt mama unei fete de 18 ani si a unui baiat de 14 ani.
Fiul meu a inceput sa faca ticuri de pe la varsta de 7-8 ani, spun sa faca deoarece nu sunt intodeauna aceleasi si cu aceiasi frecventa.
Ticurile sunt de regula de atingere (atinge obiecte, miroase) este constient in public dar in casa este o teroare pentru familie sa-l vezi.
Apar cand este stresat in general sau mai bine zis cand il streze eu cu temele si cu scoala.
La intrebarile mele imi raspunde ca nu se poate stapani si ca nu este propriul lui stapan, ceea ce este foarte ingrijorator pentru mine ca mama.
Nu stiu daca este un comprtament gresit la noi in casa sau daca este ceva care se mosteneste, dar va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa merg la doctor cu el??
Si daca da... la ce specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ticurile scapa controlului constient, dar au la originea lor o cauza psihologica, cel mai adesea neconstientizata sau refulata. Existenta lor nu presupune absenta autocontrolului in restul actiunilor sau comportamentelor, dar sunt deranjante si generatoare de complexe. Ticurile raspund bine la psihoterapie - asadar, aveti nevoie de un consult psihologic. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Educatie pentru sanatate.

Iuli (acum 13 ani)

Trebuie neaparat sa mergeti cu el la un psihoterapeut cel putin daca nu la un psihiatru. In acest moment nu sunt atat de grave aceste ticuri mai ales daca si le controleaza in public, insa in timp pot deveni extrem de handicapante. Ganditi-va ca atunci cand se va intalni cu o fata care ii va placea f mult va fi stresat, ca orice tanar in aceasta situatie, si ticurile sau chiar manifestari mai grave pot aparea in forta, facandu-l de ras. Eu nu inteleg totusi, spuneti ca are de 10 ani aceste probleme, in tot acest rastimp nu ati facut absolut nimic pentru a va ajuta baiatul?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

ACP! este o solutie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lypp (acum 12 ani)

poate ca si faptul ca "il stresati " prea mult,incercati sa fiti dv mai relaxata si lasatii mai multa libertate de decizie; aveti mai multa incredere in el ! [ nu e chiar o catastrofa daca i-a si o nota mai mica la scoala,sanatatea este mai importanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

julia (acum 12 ani)

buna seara,cu aceeasi problema m-am confruntat si eu acum 13 ani pe cand baiatul meu avea 10 ani.Facea ticuri exact cum face baiatul dv,am fost cu el la neurologie,a urmat toate tratamentele pe care i le-a recomandat doctorul.Fara nici un efect.nu stiu daca la dv sunt probleme in familie,dar la mine pe atunci erau si din cele mai grave.Certuri,scandaluri,alcool din partea tatalui...spuneti ca in afara casei e constient de ticuri si probabil face mai putine.Asa facea si al meu.aveti grija ce tratament ii da doctorul ca nu intotdeauna este bun.eu am renuntat la tratament atunci,nu i-am mai dat nici o pastila.am ascultat de sfatul unei doctorite din Buenos Aires la care lucram pe atunci.mi-a spus sa ii dau mai multa libertate,sa incerc sa vorbesc cu el mai mult si sa nu ii mai atrag atentia de fiecare data cand face vreun tic.L-am lasat in pace toti din casa sa faca toate ticurile posibile,unele erau chiar comice ,daca stau acum sa ma gandesc.stiu cum va simtiti,e ingrozitor,doar am trecut prin asta.Timp de 6 ani a mai facut ticuri ,dupa ce nu i-am mai dat tratament.Multumesc lui dumnezeu si doamnei doctore la care lucram pe atunci.Acum are 24 de ani ,e sanatos tun si are multe dorinte si planuri pt viitor.ticurile dispar de la sine in jurul varstei de 15 ani.sper ca v-ati mai linistit putin.Nu il stresati cu temele,al meu plangea si imi spunea ca nu ii place sa invete.A luat bacalaureatul cu 8.33.la 21 de ani.Totul la timpul lui.aveti rabdare,dar mare rabdare...Sa va ajute dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melinda Adam (acum 12 ani)

Buna ziua,

Stiu foarte bine cit de greu va este sa-l vedeti in momentele cind ticurile se manifesta, am trecut si eu prin asta. Fetita mea , cind a inceput clasa intii s-a confruntat cu aceeasi problema. Toti din jurul meu, inclusiv d-na invatatoare, ma linistea spunind ca este un comportament normal al copiilor, dar trece odata cu virsta...in cele mai multe cazuri.
Eu nu am stat insa linistita si am cerut si parerea unui specialist, care s-a dovedit in final cea mai buna abordare.
I s-a facut testul de borelia ( muscatura de capusa ) ca sa se excluda aceasta posibilitate, a iesit negativ.
Tratamentul medicamentos a fost insa cel care si-a facut efectul in mod vizibil si consta in : Atarax care se cumpara doar din Ungaria la un pret simbolic as putea spune si Espirico un mix de Omega 3-6-9 cu un complex de B-uri ( vezi despre el pe net) care l-am administrat pe termen lung. Atarax-ul este un similar al Xanaxului, mi-a fost putin teama de efectele adverse, dar nu a fost vorba de asa ceva. Dozajul nu-l mai retin dar daca te hotarasti sa mergi la un neuropsihiatru poti sa-l intrebi despre cele de mai sus.
Nu stiu din ce oras esti, noi la Tg Mures am fost cu fetita, in 3 luni nu am mai avut nici o problema, si acum suntem in clasa a 3-a si suntem super bine...
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 11 ani)

Buna seara.
Desi eu am vazut mesajul dvs. la un an de la postare sper ca dvs. il veti citi.
Si eu am aceeasi problema cu fetita mea, are multe ticuri si dna. doctora la care am fost mi-a dat tot Atarax. Cum ati facut dvs. rost de acest medicament? Doctora mi-a spus ca sa merg in Bulgaria sa il iau de acolo. Dvs. cum ati facut? Sanatate si sper ca imi veti raspunde

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adide (acum 11 ani)

Imi spuneti va rog frumos si mie de la ce farmacie ati cumparat Atarax din Hu si din ce oras caci vrem si noi sa mergem sa cumparam - avem reteta de la d-nul dr. pt. fetita si nu stim unde sa mergem. Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

Buna ziua si eu am aceasi prolema cu baietelul meu Are 7 si jumatate si de aproximativ 1 an are ticur si noua ni sa prescris Atarax .Am parintii in Spania si neau trimis de acolo si siropul si tabletele noi ii dam tablete pt ca siropul nu -i place Daca vreti va facem rost de ele dureaza aproximativ 1 saptamina si pretul cred ca este foarte mic ceva de genul 10 euro.Si te rog spunemi si mie la ce medic ati fost ,apropo noi suntem din Bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum un an)

S-a rezolvat problema cu ticurile? In cat timp? Ce ticuri avea copilul?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flor (acum un an)

Și eu as vrea sa stiu dacă au trecut ticurile, băiatul meu de 10 ani se confrunta de 1 an cu asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: