Raul de miscare

Educatie pentru sanatate Rau de miscare
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Nu se poate face nimic? Am 43 de ani si fac saptaminal teren,cu masina, trenul, autobuzul sau microbuzul, mereu cu sabia lui Damocles deasupra capului. Nu mai gasesc nici Emetiral-singurul care avea efect- nici nu stiu cand si ce imi provoaca raul, numai ca nu trece in acea zi( mereu am senzatia de voma dupa o criza acuta). CHiar nu exista remediu? SUnt condamnata la tortura asta toata viata????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

(acum 15 ani)

Buna Irina,

E intradevar foarte neplacuta senzatia de vertij pe care o descrii.
Am si eu astfel de probleme, insa destul de rar.

Ai consultat un medic?
De cele mai multe ori in astfel de situatii este vorba despre afectiuni ale urechii interne, care iti afecteaza echilibrul si de aici toate problemele: greata, durere de cap, ameteala.

Am auzit de tratamentul cu Ghimbir in cazul raului de miscare, consumat sub forma de capsule sau infuzie; capsulele se adminstreaza cu o zi inainte de un drum (se gasesc in farmacie) iar infuzia se consuma cu jumatate de ora inainte de plecare (ai putea sa inlocuiesti cafeaua de dimineata cu un ceiut)

Pentru a inlatura senzatia de greata poti sa consumi o cana cu infuzie de menta; pune 2 lg de plante in 250 ml de apa fiarta si lasa sa se infuzeze timp de 15 min.

Totusi, cel mai recomandat este sa consulti un medic; orice alt remediu are efecte pe perioada limitata.

iti doresc numai bine si daca descoperi problema (si mai ales solutia) impartaseste-ne-o si noua!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela c (acum 14 ani)

Pentru raul de masina, avion, vapor etc. am incercat de 3-4 ani FOWER LEMON, garantat mi-a facut f mult bine e un prafulet care se ia si pe stomacul gol si in momentul cand deja s-a instalat senzatia de rau cu greata etc. se administreaza inclusiv copiilor cu varsta de peste 3 ani.multa santate va doresc!! (SI EU AM INCERCAT TOT FELUL DE MEDICAMENTE CARE NU MI-AU FACUT NICIODATA ATAT DE MULT BINE CA ACESTA.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 14 ani)

si eu am rau de miscare si iau intodeauna cin plec la drum emetostop se gaseste in farmacii si costa 3 lei si20 bani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nora5 (acum 15 ani)

Buna
Pentru senzatia de greata poti folosi si metoclopramid
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

B.3 (acum 15 ani)

aceeasi problema o avea si fetita mea cand statea pe bancheta din spate a masinii...de ceva vreme am lasat-o sa stea in fata si am observat ca senzatia de rau nu a mai aparut..asta pt ca probabil e mult mai atenta la drum,la curbe si poate anticipa urmatoarea miscare in acest fel nemaifiind luata prin surprindere de miscari bruste..de asemenea covrigeii sarati aveau efect la drum lung...multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex72131993 (acum 15 ani)

dupa cite stiu eu emetostop ii spune la pastila,este pt rau de miscare.prietena mea suferea de asta si luand acest medicament a disparut pb.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANTONIA391448 (acum 15 ani)

in tecuci se gasesc orce fel de medicamente inclusiv emetiral

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurentiu6126634 (acum 15 ani)

Buna Irina. Mama mea are rau de miscare. Inainte sa urce in masina ia un Emetostop. Are acelasi efect ca si Emetiralul. Cauta in farmacii. Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica parinescu (acum 14 ani)

am rau de masina autobuz autocar chiar si n tren am luat ementostop emiteral dar nu are nici un efect am 34 ani si de 5 ani ma chinui asa vomit se anvarte totul cu mine ma trec caldurile si trebuie sa cobor imediat datim un sfat va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carp m. (acum 14 ani)

Pentru raul de masina, avion, vapor etc. am incercat de 3-4 ani FOWER LEMON, garantat mi-a facut f mult bine e un prafulet care se ia si pe stomacul gol si in momentul cand deja s-a instalat senzatia de rau cu greata etc. se administreaza inclusiv copiilor cu varsta de peste 3 ani.multa santate va doresc!! (SI EU AM INCERCAT TOT FELUL DE MEDICAMENTE CARE NU MI-AU FACUT NICIODATA ATAT DE MULT BINE CA ACESTA.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mugur (acum 14 ani)

Va recomand cinarizina. Doza maxima este 125 de mg iar un comprimat are 25. Se ia o data la 8 ore incepand cu o zi inaintea calatoriei. In timpul calatoriei se ia la nevoie. Eu am luat decat una cu o zi inainte si una imediat inainte si am fost fresh 6 ore. Pentru mine e singura care a functionat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bobo (acum 10 ani)

ar mai fi o sansa sa asculti muzica la casti sa iti distragi mintea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 14 ani)

Si eu recomand tot EMETOSTOP.
Ma confrutn cu aceeasi problema de rau de miscare, dar numai pe autocar/masina mica, nu si pe avion sau tren. In orice caz, pe mine ma ajuta foarte mult.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

mie doctorita mi-a zis sa nu fac abuz de emetostop sau emetiral caci pot dauna ficatului!!! mergi la doctor mai ales ca trebuie sa mergi cu msina in fiecare zi, ar fi prea mult pentru ficat sa iei asa multe medicamente zi de zi, plus ca iti trebuie unul pentru dus si unul pentru intors, o sa ajungi la exagerari!!! o solutie e sa stai in fata si sa fii atenta la drum, sa bei limonada sau tratamentul cu ghimbirul, dar cel mai important e sa mergi la doctor ca raul de masina nu se intampla doar asa, sigur este o problema in spate care trebuie rezolvata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihail (acum 14 ani)

Stiati ca si Darwin a avut acest sindrom ?Din cauza lui a fost foarte aproape sa-si anuleze calatoria, care mai apoi l-a facut celebru.Asta nu l-a impiedicat sa traiasca 73 de ani.Problema se afla la nivelul creierului si anume in capacitatea lui de a interpreta informatiile si de a le ordona.
Una din informatii vine de la urechea interna(starea de echilibru)care ii spune ca sunteti in miscare(masina,vapor,tren etc.),a doua vine de la ochi.Aici apare problema la cei cu acest sindrom.Daca cumva cititi sau stati cu ochii inchisi sau va uitati in alta parte,ochiul ii spune creierului ca stati pe loc,urechea interna ii spune ca va miscati si de aici raul care va apuca ca din senin.Incercati sa va uitati tot timpul pe geam,astfel atat urechea interna cat si ochiul vor trimite aceeasi informatie creierului,scutindu-l de luarea unei decizii(pe care nu o poate lua in cazul dvs.)Cat despre medicamente,poate doar somniferele sa fie bune de ceva dar nu e cazul. Sper ca va v-a fi de folos si curaj,nu aveti mai nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crina (acum 14 ani)

Va completez si eu lista remediilor cu o solutie ingenioasa, aflata " din popor" : un cartof crud, taiat felii, tinut in maine pe parcursul calatoriei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

serban maria (acum 14 ani)

exista tratament naturist pt. raul de miscare si anume capsule cu ghimbir
sau sirop de ghimbir,se gaseste in magazine naturiste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

banateanca (acum 14 ani)

Remediile homeopatice sant de un real folos. Trebuie doar sa te duci la un homeopat si sa-i spui ce simptome ai in timpul calatoriei. In functie de ele, medicul iti va prescrie remediul. E mai greu sa-ti gasesti singura remediul daca nu te pricepi la homeopatie, asa ca sfatul meu e sa te duci la doctor.
Remediile se iau inainte de calatorie cu cateva minute. Avantajul homeopatiei e ca dupa o vreme simptomele dispar pentru un timp indelungat sau pentru toata viata.
Du-te cu incredere, si eu am avut problema asta, intr-o forma foarte grava.
Tineti cont de un singur lucru: informatiile date doctorului trevuie sa fie exacte si corecte. doar asa el va putea alege remediul potrivit.
Multa santate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 14 ani)

am 2 fete. un din ele vomita intruna. am batuto.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 7 ani)

Cum sa bati copilul pentru ca ii este rau si vomita?Ce mama sunteti?Ce animal puteti fi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2